Komisja Europejska przedstawiła ocenę postępów, jakie państwa które liczą na europejską integrację, zrobiły by zbliżyć się do Unii. Władze w Ankarze spotkały się z krytyką dotyczącą takich sfer jak sądownictwo prawa i wolności obywatelskie.
Choć Komisja Europejska zauważyła iż, kontrowersyjne ustawy dotyczące władzy sądowniczej czy wolności mediów zostały cofnięte, to zaapelowano o ponowne rozpatrzenie problematycznych działów w negocjacjach z Turcją.
Jak uważają Unijni eskperci blokowanie tych działań jest kontrrproduktywne i nie daje motywacji do dodatkowych reform w Turcji. Przeciwko kolejnym działaniom akcesyjnym stoi w tym przypadku przede wszystkim Cypr. Swoje stanowisko zapowiedziała zaostrzyć również Grecja, co spowodowane było wkroczeniem Turcji na ich wody terytorialne w celu poszukiwania ropy.
Jak zapewniają turckie władze rząd jest gotowy do zmian. Wprowadzane reformy polityczne mają się skupiać głównie na wzmacnieniu systemu demokratycznego, ochronie praw człowieka i wolności obywatelskich. Jak oceniają chłodno eksperci wszystko zależne będzie jednak od przyszłorocznych wyborów i prowadzonej polityki wobec wojny domowej w Syrii i falą uchodźców z tego kraju, którzy uciekają do Turcji.
O stanowisku Ankary w sprawie Bliskiego Wschodu oraz polityką Zachodu wobec Turcji warto posłuchać w rozmowie Krzysztofa Renika z dr Adamem Szymańskim, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, która odbyła się w Programie "Świat w jedynce".
kawa