Polskie Radio

Światowy dzień radia w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 08:00
W piątek 13 lutego, pod hasłem „Młodzi i Radio”, obchodzony jest Światowy Dzień Radia. W związku ze świętem wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje.
Radioodbiornik DAB z logo radiowej Jedynki
Radioodbiornik DAB z logo radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR

***

JEDYNKA

W „Sygnałach Dnia” (godz. 6.00) wyemitowany zostanie materiał dotyczący nowoczesnych metod komunikacji ze słuchaczami – czyli o radiu kontaktującym się nie tylko za pomocą głosu, który dociera z radioodbiornika, ale także za pośrednictwem stron internetowych i portali społecznościowych.

W porannych „Aktualnościach” Paweł Sito i Jan Tomczak porozmawiają o tym, w jaki sposób Rozgłośnia Harcerska, nadając na falach Polskiego Radia, trafiała ze swoim programem do młodych ludzi i jak nawiązywała z nimi kontakt.

Małgorzata Raducha w ramach „Czterech Pór Roku” (9.00-12.00) zaprosi do rozmowy Sławomira Szofa, współtwórcę legendarnej „Na warszawskiej fali”, wieloletniego prowadzącego „Sygnały Dnia”, „Lato z Radiem” i „Cztery Pory Roku”.

W „Muzycznej Jedynce” (13.00-15.00) najmłodszy z prowadzących audycje w Redakcji Muzycznej – Marcin Kusy zaprezentuje zestawienie utworów z pierwszych miejsc europejskich list przebojów.

W „Magazynie Bardzo Filmowym” (godz. 20.19) Michał Montowski i Artur Cichmiński porozmawiają o tym, czy radio jest atrakcyjne dla współczesnego kina oraz jak było i jest przedstawiane w filmach, zarówno dawnych, jak i współczesnych.

***

DWÓJKA

W piątkowej audycji „Pop-południe” (godz. 16.00) dziennikarze radiowej Dwójki porozmawiają o tym, czego młodzi ludzie oczekują od radia, czego chcą w radiu słuchać oraz, w jaki sposób Internet wpłynął na miejsce tego medium. Gościem programu będzie prof. Wiesław Godzic, medioznawca. Przez cały dzień na antenie Dwójki pojawiać się będą materiały o konkursie New Talent organizowanym pod auspicjami EBU.

***

TRÓJKA

Program 3 zastanowi się nad rolą radia w codziennym życiu – w specjalnym reportażu przygotowanym z okazji Światowego Dnia Radia Jakub Witkowski sprawdzi, jakich audycji i muzyki słuchają w samochodach Polacy (piątek, godz. 7.20).

***

CZWÓRKA

13 lutego w audycji „Piątek, piąteczek, piątunio” (godz. 14.00-16.00) Radiowa Czwórka zorganizuje specjalny konkurs SMS-owy pod hasłem „Czym jest dla Ciebie radio?”. Autorów najciekawszych odpowiedzi zaprosi do rozmowy na antenie. W cyklu „Euranet Plus” Stacja przedstawi założenia europejskiego programu University Circle. W ramach tego projektu młodzi adepci sztuki dziennikarskiej mają możliwość zdobywać doświadczenie w zawodzie, przedstawiać swoje opinie oraz przygotowywać materiały wykorzystywane w audycjach tworzonych przez sieć Euranet Plus. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Radia to „Młodzi i Radio”, w związku z tym na antenie Czwórki gościć będą także młodzi artyści, przede wszystkim ze świata muzyki, którzy opowiedzą, jaki wpływ wywiera na ich życie radio. Pojawią się m.in. Tomek Dolski – młody skrzypek, finalista jednego z talent show oraz liderzy popularnego wśród młodzieży zespołu Najlepszy Przekaz w Mieście.

***

PR24

W Polskim Radiu 24 o godz. 14.45 rozpocznie się specjalna audycja „Młodzież i radio”, w której Rafał Motriuk i Grzegorz Chojnowski będą rozmawiać o tym, jak młodzi ludzie słuchają i będą słuchać programów radiowych. Odpowiedzą na pytanie, dlaczego radio nie może zostać analogową wyspą i na czym polega technologia DAB+. W związku z obchodzonymi w tym roku 90. urodzinami Polskiego Radia w audycji nie zabraknie również wspomnień o historii polskiej radiofonii.

***

PORTAL POLSKIERADIO.PL

Portal Polskiego Radia przygotował specjalną podstronę pt. Światowy Dzień Radia (www.polskieradio.pl/13/2701). Znaleźć można na niej zarówno archiwalne dźwięki, jak i wywiady z dziennikarzami pracującymi obecnie w Polskim Radiu. W zakładce „Tu Polskie Radio…” umieszczone zostały takie epokowe nagrania, jak m.in. głos Józefa Piłsudskiego utrwalony na płycie woskowej (1924), fragment pierwszego słuchowiska radiowego „Most” Ignacego Fika (1938), wystąpienie Stefana Starzyńskiego o zbombardowanej przez Niemców Warszawie (1939), informacja o wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża ogłoszona przez kardynała Pericle Felici (1978) czy – z wydarzeń światowych - relacja z pierwszego lądowania człowieka na Księżycu (1969).

Nie brakuje tam również materiałów wideo i wywiadów z dziennikarzami Polskiego Radia oraz artystami (m.in. Martą Lipińską, Katarzyną Herman, Arkadiuszem Jakubikiem, Pablopavo), którzy opowiadają o tym, jak radio jest ważne w ich pracy i codziennym życiu (dział „Radio to dla mnie…”).

Internauci będą mogli również zajrzeć – dosłownie przy pomocy jednego kliknięcia – do Archiwum Polskiego Radia, studiów nagraniowych i koncertowych, Teatru Polskiego Radia oraz dowiedzieć się, jak powstaje reportaż radiowy, jak robi się radiową transmisję i na czym polega montaż dźwięku.

 

Czytaj także

Inauguracja obchodów 90-lecia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 15:07
Sympozjum „90 lat Polskiego Radia. Dorobek i perspektywy” oficjalnie rozpoczęto obchody jubileuszu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna historia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 12:10
Polska radiofonia obchodzi 90. rocznicę powstania. Z tej okazji w "Muzycznej Jedynce" wspominaliśmy z Dariuszem Michalskim legendarne audycje muzyczne Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. "Dziennikarstwo dało mi wiedzę o ludziach"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 20:00
- Człowiek przy dłuższej rozmowie nie potrafi się ukryć. Zawsze można się dowiedzieć, kim jest, czy jest fajny i mądry, czy pozuje? - mówiła w Jedynce Stanisława Stec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Czejarek został dziennikarzem, żeby nic nie robić

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 13:13
Roman Czejarek miał być inżynierem i pracować w elektrowni atomowej. Elektrowni do dziś nie ma, a on złapał radiowego bakcyla i tak już zostało.
rozwiń zwiń