Polskie Radio

PPP: 100 nowych umów do 2020 roku. Taką strategię przyjął rząd

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 14:25
Rada Ministrów przyjęła Politykę Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego, która zakłada zawarcie do końca 2020 r. 100 nowych umów PPP i zainicjowanie przez sektor rządowy 10 postępowań o wybór partnera prywatnego.
Audio
  • Mamy tylko jedną umowę, gdzie stroną publiczną jest rząd – wyjaśnia Witold Słowik, wiceminister rozwoju. (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Przygotowywane jest nowe prawo zamówień publicznych.
Przygotowywane jest nowe prawo zamówień publicznych.Foto: Stockr/Shutterstock.com

Jak podało w piątek Ministerstwo Rozwoju, w dokumencie przyjętym przez rząd w trybie obiegowym zdiagnozowano, dlaczego PPP nie jest w Polsce stosowane na szeroką skalę i przedstawiono pakiet działań na rzecz rozwoju tej formuły.

- Przyjmując tę politykę rząd wysyła do rynku jasny komunikat, że PPP jest równoważną z tradycyjnymi metodami formą świadczenia usług publicznych. Żaden rząd nie wyraził tego tak jasno i nie przedstawił tak konkretnych pomysłów na rozwój PPP” – powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Słowik wskazał również, że większość działań zaproponowanych w „Polityce PPP” znajduje się już w fazie realizacji. Chodzi m.in. o zmiany w prawie, które będą sprzyjać rozwojowi PPP, prowadzenie listy zamierzeń inwestycyjnych PPP oraz podpisanych umów PPP, dobrowolne opiniowanie przez MR projektów planowanych do realizacji w formule PPP czy obligatoryjną opinię MR nt. formuły realizacji projektów planowanych do finansowania z budżetu państwa w kwocie powyżej 300 mln zł.

Rządowy dokument zakłada, że do końca 2020 powinno zostać zawartych 100 nowych umów PPP. 10 postępowań o wybór partnera prywatnego ma zostać zainicjowanych przez sektor rządowy. Z kolei wartość inwestycji realizowanych w tej formule powinna wynieść co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym. 40 proc. wszystkich postępowań – rządowych i samorządowych zakończy się sukcesem, czyli. podpisaniem umowy PPP.

Obecnie PPP to 5,8 mld złotych

Tyle prognozy dotyczące realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Natomiast obecnie mamy funkcjonujące 113 partnerstwa publiczno-prywatne, przy czym większość z nich to stosunkowo małe przedsięwzięcia.

– Cała wartość zawartych umów wynosi 5,8 mld złotych. Wynika więc z tego, że na jedno partnerstwo przypada tylko ok. 50 mln złotych. I praktycznie – pomijając kwestię budowy dróg autostradowych, które zostały wybudowane w oparciu o inne regulacje prawne w latach 90., i w sumie tych umów dotyczących autostrad jest 5, ale my nie zaliczamy ich do obowiązującego pakietu umów partnerstwa publiczno-prywatnego – to mamy tylko jedną umowę, gdzie stroną publiczną jest rząd. Umowa ta dotyczy budowy siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu i jest to umowa, która funkcjonuje – mówił wcześniej w radiowej Jedynce Witold Słowik.

Tylko ponad 100 umów przez 8 lat

Do tej pory zrealizowano w Polsce ponad sto przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

– Zdecydowanie ten wynik nie jest zadowalający, choć pierwsza ustawa z roku 2005 nie spowodowała zawarcia żadnej umowy. Aktualnie obowiązująca druga ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym jest sprzed 8 lat i mamy sto kilkanaście umów, ale jest to nadal wynik daleko niezadowalający – podkreślał wiceminister rozwoju.

Przygotowanie rządowej „Polityki PPP” to jeden z projektów strategicznych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

PAP/Jedynka, awi

Zobacz więcej na temat: zamówienia publiczne przetargi
Czytaj także

Dzięki PPP są realizowane inwestycje publiczne przy pomocy prywatnego kapitału. Szybciej i taniej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 20:41
W Warszawie odbyło się w środę, 22 marca, Forum Liderów PPP. W Polsce wciąż niewiele realizowanych jest projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przetargi: dyktat ceny przełamany. Czym kierują się teraz urzędnicy przy wyborze ofert?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:04
Najniższa cena nie przesądza już w przetargach publicznych o wyborze oferty. Dzięki zmianom w prawie w 2014 r. i 2016 r. udało się doprowadzić do tego, że coraz większą rolę ogrywają kryteria pozacenowe. Ale urzędnicy za mało o nich wiedzą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamówienia publiczne: dlaczego polscy przedsiębiorcy tak niechętnie biorą w nich udział?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 19:00
Blisko 40 proc. polskich przetargów kończy się złożeniem tylko jednej oferty - wynika z najnowszych danych Urzędu Zamówień Publicznych. A na braku konkurencji tracą nie tylko przedsiębiorcy, ale także nasza gospodarka.
rozwiń zwiń