Polskie Radio

32. rocznica wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 17:46
- W 32. rocznicę wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu najwyższe władze Ukrainy złożyły hołd ratownikom, którzy likwidowali następstwa katastrofy. Prezydent Petro Poroszenko oświadczył w czwartek, że strefa wokół siłowni powinna stać się „terytorium zmian”.
Audio
  • "Piliśmy jod" - Polacy wspominają katastrofę w Czarnobylu
32. rocznica katastrofy w Czarnobylu
32. rocznica katastrofy w CzarnobyluFoto: Ben Fairless/Wikipedia

- Czarnobyl na zawsze pozostanie niezagojoną raną w sercu naszego kraju, w sercach milionów ludzi – oświadczył szef państwa. „Dziś musimy zrobić wszystko, by ta tragedia nigdy się nie powtórzyła. Strefa czarnobylska powinna stać się miejscem wdrażania postępowych technologii, być terytorium zmian” – podkreślił Poroszenko.

Premier Wołodymyr Hrojsman nazwał katastrofę w Czarnobylu tragedią całego świata. Była to „ogromna katastrofa, która zrujnowała miliony istnień. Tragedia Ukrainy i całego świata. Pamiętamy” – napisał na Facebooku.

 Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się.

Według niektórych badań w wyniku katastrofy czarnobylskiej około 600 tys. ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania, równoważną dwóm zdjęciom rentgenowskim. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych, oszacowano na około 4 tys.

 W listopadzie 2016 roku nad zniszczony przez wybuch reaktor nr 4 nasunięto nową osłonę w postaci stalowej arki, która pokryła stary sarkofag, chroniący to niebezpieczne miejsce przez 30 lat.

Łukowo sklepiona osłona ma 257 metrów szerokości, 162 metry długości i 108 metrów wysokości - co oznacza, że jest wyższa od Statui Wolności w Nowym Jorku. Cała konstrukcja waży 36 tysięcy ton. Przewiduje się, że będzie pełnić swą funkcję przez co najmniej sto lat.

pkur

Czytaj także

31. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Prezydenci Białorusi i Ukrainy złożyli hołd ofiarom. "Razem poradzimy sobie z tym demonem"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 13:27
Na Ukrainie odbyły się obchody 31. rocznicy wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Uczestniczyli w nich Petro Poroszenko i Aleksandr Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ o celach białoruskiej polityki zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 02:00
O celach polityki zagranicznej Białorusi, w tym planach pełnej normalizacji stosunków z UE i aktywizacji dialogu z USA oraz niezmiennym strategicznym znaczeniu Moskwy jako partnera Mińska pisze szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej w piśmie "Biełaruskaja Dumka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polityka Łukaszenki to polityczny Czarnobyl". Marsz opozycji w rocznicę wybuchu reaktora w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 11:00
W hołdzie pamięci ofiarom katastrofy czarnobylskiej w Mińsku odbył się w środę Czarnobylski Szlak - marsz opozycji przypadający w 31. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W pochodzie wzięło udział ok. 300 osób. Nie ma informacji o zatrzymaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: pożar w strefie czarnobylskiej. "Promieniowanie w normie"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 12:15
25 hektarów lasów płonie w piątek w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy. Władze w Kijowie zapewniają, że nie doprowadziło to do zwiększenia promieniowania.
rozwiń zwiń