W środę Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35 Lightning II. Cena jednego F-35 wynosi obecnie (bez uzbrojenia i pomocy technicznej) ok. 89,2 mln dolarów.
Szef KPRM Marek Dworczyk podczas rozmowy w radiu TOK FM był pytany czy to dobra strategia negocjacyjna, żeby "mówić, że na pewno się samoloty kupi zanim się wynegocjowało szczegóły kontraktu".
Szef MON: amerykańskie wojska odstraszą agresora
- Jesteśmy zdeterminowani żeby modernizować polskie siły zbrojne, jeżeli chodzi o lotnictwo. Samolot piątej generacji, to jest taki problem, że na rynku dostępny jest tylko jeden - oświadczył.
Dopytywany o negocjacje i to, że wszystko wskazuje na to, iż umowa nie przewiduje oferty offsetowej Marek Dworczyk powiedział, że wiele lat temu, kiedy prace nad programem F-35 trwały Polska miała propozycję żeby wejść do łańcucha dostawców różnych elementów wyposażenia tego samolotu i wtedy "decyzja była taka, że nie wchodzimy do tego łańcucha dostawców".
- Jeżeli jest produkowana maszyna w tak wysokiej technologii wejście do łańcucha dostawców, czyli tych firm, które produkują jakieś elementy składowe F-35, na tym etapie jest niemożliwe - stwierdził.
- Jeśli pani zadaje mi pytanie, czy mamy dostać offset i to ma być warunek tego, czy kupimy samolot piątej generacji, czy mamy go kupić bez offsetu, to ja odpowiadam: ważniejsze jest to, żeby polskie siły zbrojne posiadały taką maszynę - powiedział Michał Dworczyk.
- Jeżeli chodzi o offset nie związany z F-35 tylko towarzyszący zakupowi F-35, a będziemy w ramach tego offsetu produkowali coś innego, nasz przemysł dostanie jakieś inne zamówienia, to jest oddzielny temat i tu negocjacje będzie prowadziło MON - dodał.
"Polska miała być krajem bez armii"
Marek Dworczyk był też pytany o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który na sobotnim zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" w Spale zaświadczył, że proponowano - również jemu jako ówczesnemu szefowi Kancelarii Prezydenta - likwidację Wojska Polskiego. Jak zaznaczył "robił to dokładnie premier Jan Krzysztof Bielecki", w 1991 roku szef rządu. - Polska miała być krajem bez armii - mówił Jarosław Kaczyński.
Marek Dworczyk zaznaczył, że nie zna tej wypowiedzi, ale "mogę się zgodzić, że nasi poprzednicy, dziś oponenci polityczni zrobili bardzo wiele żeby rozmontować polskie siły zbrojne".
Jako przykład podał, że w 2011 roku "ostatnia duża jednostka, która stacjonowała pomiędzy Warszawą a wschodnią granicą - pierwsza dywizja zmechanizowana, została rozwiązana właśnie przez polityków i decyzją polityków PO". Dodał też, że w okresie rządu PO nie wydano "ponad 10 mld zł przeznaczonych na modernizację".
Podczas rozmowy szef KPRM był też pytany o zapowiadany przez PiS projekt ustawy o ujawnianiu majątków członków rodzin polityków. - Według mojej wiedzy jest to projekt, który jest opracowywany na poziomie poselskim, a nie rządowym - odparł. Dopytywany, kiedy projekt będzie gotowy Michał Dworczyk powiedział, że nie bierze udziału w pracach nad nim dlatego nie chce wypowiadać się w tej sprawie.
Minister był też pytany o zapowiadany przez szefa rządu comiesięczny dodatek dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niesamodzielne. - Ministerstwo rodziny pracuje w tej chwili nad tym projektem (...) to świadczenie w wysokości 500 zł oczywiście zostanie uruchomione; robimy wszystko żeby to wydarzyło się jeszcze w tym roku - zadeklarował Marek Dworczyk.
mg