Warszawskie Obserwatorium Kultury - miejsce, które łączy wiedzę ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2025 11:00
Warszawskie Obserwatorium Kultury to miejsce, które zajmuje się badaniami zjawisk, jakie zachodzą we współczesnej kulturze i naszym społeczeństwie. Gdzie chodzimy w wolnym czasie? Jakie są nasze potrzeby i oczekiwania? Między innymi na te pytania stara się odpowiedzieć ta samorządowa instytucja.
Stworzone przez WOK nowe podejście badawcze umożliwi systemowy pomiar warszawskiego uczestnictwa w kulturze
Stworzone przez WOK nowe podejście badawcze umożliwi systemowy pomiar warszawskiego uczestnictwa w kulturzeFoto: materiały prom./WOK

Istniejące od ponad dwóch lat Warszawskie Obserwatorium Kultury to instytucja zajmująca się przypatrywaniem warszawskiej kulturze.


Posłuchaj
20:21 _PR2 (mp3) 2025_02_04-08-28-29.mp3 Warszawskie Obserwatorium Kultury - miejsce, które łączy wiedzę ze sztuką (Poranek Dwójki)

- Próbujemy opowiadać o sobie jako o miejscu stawiającym badania w centrum swojej działalności. Te badania rozumiemy bardzo szeroko, bo z jednej strony realizujemy projekty badawcze, przyglądamy się różnych zjawiskom, na które kultura może odpowiadać. A z drugiej strony jesteśmy instytucją badawczo-artystyczną, czyli ten komponent artystyczny też jest niezwykle ważny w naszej działalności - mówiła w Dwójce Anna Galas-Kosil.

Czytaj też:

Wsparcie dla artystów w procesie twórczym

Organizacja wspiera twórców działających w Warszawie, również tych artystów, którzy są nowymi mieszkańcami miasta i dopiero próbują się w nim odnaleźć.

- Dokładnie wczoraj wystartował nasz projekt Open Call do programu rezydencji artystycznych. W ramach niego nie oczekujemy, że twórcy stworzą konkretne dzieło czy projekt. Raczej staramy się te osoby wspierać w ich działaniu. Bo bolączką dzisiejszej pracy w kulturze jest to, że twórcy muszą często pisać granty. To system nastawiony na to, że trzeba cały czas produkować. My chcemy stworzyć bezpieczne warunki to testowania, szukania swojego języka artystycznego - wyjaśniła rozmówczyni Katarzyny Sanockiej.

Uczestnictwo w kulturze Warszawy

Warszawskie Obserwatorium Kultury to również instytucja, która gromadzi wiedzę o tym, w jaki sposób mieszkańcy Warszawy korzystają z tej kultury. Badania będą prowadzone w skali całego miasta, jak i konkretnych placówek kulturalnych.

- To badanie ma dwie "nogi". Jedna to duże, warszawskie badanie na reprezentatywnej próbie mieszkańców, również cudzoziemców i osób z doświadczeniem uchodźczym. Będziemy chcieli się dowiedzieć, co robią, gdzie chodzą, w jaki sposób z tej kultury korzystają i jakie mają konkretne oczekiwania. Druga "noga" to badania, które będą robiły same instytucje warszawskie. Takie autobadania, które pozwolą zebrać informacje o ich publiczności. Jak sobie to połączymy, będziemy mogli z dwóch perspektyw spojrzeć na uczestnictwo w warszawskiej kulturze - podkreśliła dr Łucja Krzyżanowska, menadżerka projektów badawczych i artystycznych w Warszawskim Obserwatorium Kultury.

- My nie robimy badań tylko z ciekawości poznawczej, ale bardzo mocno wierzymy, że dzięki temu zbieramy dane, które ułatwiają lepsze zarządzanie instytucją kultury i samą kulturą. I bardzo zależy nam na tym, żeby te wszystkie badania były aplikowalne i robione z myślą o odbiorcach. Chcemy, żeby wyniki były wykorzystywane również przez instytucje - dodała Anna Galas-Kosil.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Goście: Anna Galas-Kosil (wicedyrektorka Warszawskiego Obserwatorium Kultury), dr Łucja Krzyżanowska (menadżerka projektów badawczych i artystycznych w WOK)

Data emisji: 4.02.2025

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Jaki jest związek pomiędzy gustem muzycznym a pozycją klasową? Socjologowie wyjaśniają

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 01:46
Lubienie określonego gatunku muzyki zależne jest w dużej mierze od pozycji klasowej. W Polsce muzykę klasyczną najbardziej lubią kierownicy wyższego szczebla i specjaliści, a disco-polo rolnicy i pracownicy fizyczni. Rozkład preferencji muzycznych wśród Polaków potwierdzili socjologowie z PAN, autorzy projektu badawczego dot. społeczeństwa i muzyki.
rozwiń zwiń