Polskie Radio

Prezydent podpisał nowelizację prawa karnego. "Ma usprawnić postępowania sądowe w sprawach karnych"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 15:17
Przyjęta 19 lipca przez Sejm obszerna nowelizacja m.in. Kodeksu postępowania karnego ma przyspieszyć postępowania sądowe. Ponadto ma wzmocnić rolę sądów apelacyjnych, które będą mogły samodzielnie zaostrzyć karę poprzez wymierzenie dożywotniego pozbawienia wolności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną nowelizację Kodeksu postępowania karnego - poinformowała w poniedziałek KPRP
  • Przygotowana przez resort sprawiedliwości reforma ma m.in. przyspieszyć i usprawnić postępowania sądowe w sprawach karnych
  • Nowelizacja zakłada m.in. eliminację konieczności wymieniania lub odczytywania przez sąd na rozprawie wszystkich dokumentów zaliczonych do materiału dowodowego

Obecnie najwyższa kara, jaką może wymierzyć SA, to 25 lat pozbawienia wolności, a jeżeli uzna za zasadne orzeczenie kary dożywocia, może jedynie skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji.

ziobro-1200-pap.jpg
Rząd przyjął autopoprawkę do projektu noweli Kodeksu karnego

Ponadto nowelizacja zakłada m.in. eliminację konieczności wymieniania lub odczytywania przez sąd na rozprawie wszystkich dokumentów zaliczonych do materiału dowodowego. "Dziś mają taki obowiązek, co w przypadku skomplikowanych spraw, gdy na stół sędziowski trafiają setki tomów akt, w ogromny sposób wydłuża postępowania o tygodnie czy nawet miesiące. Nowy przepis zakłada, że z chwilą zamknięcia przewodu sądowego wszystkie protokoły i dokumenty będące dowodami uznaje się za ujawnione bez odczytywania" - tłumaczy resort.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych

Przejrzystość zasad

Ponadto nowela przewiduje, że uzasadnienia wyroków będą sporządzane na specjalnym formularzu według ściśle określonych zasad. Dzięki temu - jak wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości - staną się zrozumiałe i przejrzyste.

"Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie ujednoliconych formularzy uzasadnień wyroków sądów pierwszej i drugiej instancji. Należy zważyć na to, że prawidłowo opracowane wzory formularzy pozwolą na zawarcie w nich wszelkich wymaganych ustawą procesową treści, które są niezbędne dla wyjaśnienia powodów wydania danego wyroku, wywiedzenia środka zaskarżenia oraz oceny zasadności tego wyroku przez sąd odwoławczy" - głosi uzasadnienie ustawy.

Przyjęte przepisy zakładają też, że wniosek dowodowy (np. dokument, powołanie świadka) złożony po terminie będzie, co do zasady odrzucony.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< J. Liziniewicz: ustawa o lotach VIP to ruch w dobrym kierunku

Rezygnacja z przesłuchań

Nowela zakłada też, że "jeżeli oskarżony lub obrońca nie stawił się na rozprawę, będąc zawiadomiony o jej terminie, sąd, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, może przeprowadzić postępowanie dowodowe podczas jego nieobecności, chociażby usprawiedliwił należycie niestawiennictwo, a w szczególności przesłuchać świadków, którzy stawili się na rozprawę, nawet jeżeli oskarżony nie złożył jeszcze wyjaśnień".

Przyjęte zmiany przewidują też rezygnację z niepotrzebnych przesłuchań. Jak wskazało Ministerstwo Sprawiedliwości, poważnym obciążeniem dla policji i prokuratury w dochodzeniach i śledztwach jest konieczność przesłuchiwania wszystkich pokrzywdzonych w sprawach dotyczących setek, a nawet tysięcy osób. Chodzi o oszustwa internetowe, piramidy finansowe, lichwę czy wprowadzenie do sprzedaży serii wadliwych towarów.

Nowelizacja zakłada również, że sąd będzie mógł zaniechać bezpośredniego przesłuchania świadków, o których wiadomo, że nie wniosą do sprawy niczego ważnego. Zdaniem resortu przyspieszy to prowadzenie postępowań przygotowawczych. Większość przepisów ustawy wejdzie w życie do 30 dni od dnia ogłoszenia.

pkur

Czytaj także

Andrzej Dera: prezydent zdecyduje o nowelizacji Kodeksu karnego w przewidzianym terminie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 12:19
Decyzję dotycząca nowelizacji Kodeksu karnego prezydent Andrzej Duda podejmie w konstytucyjnym terminie - poinformował w niedzielę w Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera. - Pan prezydent ma czas do 5 lipca - dodał minister. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Błażej Spychalski: prezydent zgadza się ze zmianami w Kodeksie karnym "co do zasady"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 10:56
- Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu noweli Kodeksu karnego do TK, ponieważ kwestie proceduralne są tutaj wyjątkowo istotne; to materia, w której chodzi o kwestie związane z karaniem osób - mówił w "Śniadaniu w Trójce" rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. Decyzję głowy państwa komentowali także inni zaproszeni politycy.
rozwiń zwiń