Polskie Radio

"Polska pomaga". Najpiękniejsze kolędy na pomoc dla Syrii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 17:14
Najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej oraz Małgorzaty Walewskiej, Marii Pomianowskiej będzie można usłyszeć 6 stycznia 2020 r. o godz. 21.00. na antenie TVP 1 i Programu Pierwszego Polskiego Radia. To już siódma edycja koncertu "Polska pomaga" organizowanego z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie.
Syryjczycy uciekający przez bombardowaniami Idlibu
Syryjczycy uciekający przez bombardowaniami IdlibuFoto: PAP/Abaca

Aby włączyć się w akcję pomocy, należy przesłać SMS o treści „POLSKAPOMAGA” na numer telefonu 72052. Całkowity dochód z koncertu Caritas Polska przeznaczy na pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii.

W trakcie koncertu, oprócz najpopularniejszych i powszechnie znanych kolęd, będzie można usłyszeć także bliskowschodnią kolędę "Woulida El Messih Hallelujeh - Chrystus się narodził, alleluja" oraz staropolską pieśń bożonarodzeniową "Jam jest dudka Jezusa mojego" - anonim z rękopisów Sióstr Karmelitanek i Benedyktynek z XVIII w. w opracowaniu Jacka Urbaniaka.

W przygotowanie koncertu "Polska pomaga" zaangażowanych jest wiele instytucji, w tym instytucje kultury, dzięki którym widzowie i słuchacze będą świadkami wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym. - Organizując koncert, realizujemy ideę społecznej odpowiedzialności polityków i wspieramy tych, którzy najbardziej tego potrzebują, tam, gdzie tego wsparcia najbardziej potrzeba. Konflikt w Syrii pokazuje, że znów potrzeba naszej solidarności ponad podziałami, ponad granicami, z ludźmi z innej części świata, którzy potrzebują tego samego, co my – mówi inicjator koncertów "Polska pomaga…", minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

- W okresie Bożego Narodzenia jesteśmy bardziej otwarci na potrzeby potrzebujących. W tym roku ogromnie proszę o pomoc dla naszych braci i sióstr w Syrii. Na terenie tego kraju aż 15,5 mln ludzi potrzebuje pomocy w zakresie dostępu do czystej wody – pomoc jest wciąż bardzo potrzebna – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Dziewięć lat koszmaru 

Wojna w Syrii trwa już prawie dziewięć lat. Pochłonęła pół miliona ofiar, ale dramat mieszkańców tego kraju jest znacznie większy. Dzień po dniu zwykli ludzie zmagają się ze wstrząsającymi konsekwencjami tego konfliktu, który jest coraz mniej zrozumiały nie tylko dla społeczności międzynarodowej, ale też dla samych Syryjczyków.

Ponad 80% mieszkańców Syrii żyje w biedzie. Brak pracy, ogromne zniszczenia, przerwy w dostawie prądu i wody sprawiają, że ci ludzie, skazani na niepewne jutro, cały czas liczą na wsparcie świata. 15,5 mln ludzi potrzebuje pomocy w zakresie dostępu do czystej wody - to niemal milion więcej niż rok wcześniej. W Aleppo jedynie co 6 osoba (tzn. 16%) ma wodę w kranie.

W północnej Syrii wciąż milion osób polega wyłącznie na dostawach wody z cystern organizacji pomocowych. Połowa populacji ma dostęp do prądu mniej niż 12 godzin dziennie. Bezrobocie sięga już 53%, co oznacza, że drastycznie ubożeje całe społeczeństwo, a ci, którzy mieli resztki oszczędności i jakiekolwiek szanse na pracę za granicą, już dawno opuścili swój kraj.

Caritas Polska przeznaczyła już ponad 52 mln złotych na pomoc dla ofiar wojny w Syrii. To tak jakby każdy Polak wsparł mieszkańców Syrii ponad złotówką.

Organizatorami koncertu "Polska pomaga. Na ratunek Syrii" są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Opera Królewska, Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Łazienki Królewskie. Koncert wspiera Caritas Polska. Dzięki hojności Polaków podczas koncertów "Polska pomaga…" organizowanych od 2017 r. Caritas Polska zebrała ponad cztery miliony złotych.


. .

mat.promocyjne

 

Zobacz więcej na temat: Caritas Polska Wojna w Syrii
Czytaj także

Trzy lata programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 11:46
Unikalny w skali światowej program humanitarny to wyraz solidarności Polaków z Syryjczykami poszkodowanymi w wojnie domowej
rozwiń zwiń