Polskie Radio

"Zawołani po imieniu" - Antoni Rokicki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 08:10
Instytut Pileckiego realizuje projekt "Zawołani po imieniu". Upamiętnia Polaków, którzy zostali zamordowani za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Jednym z takich bohaterów był Franciszek Andrzejczyk, który w 1943 roku w Czyżewie został zastrzelony za ukrywanie pod swoim dachem 18 Żydów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Potomkowie Franciszka czekali kilkadziesiąt lat, aby rodzinna historia została należycie uwieczniona. - Nasz dziadek w końcu został zawołany po imieniu… - mówi wzruszona Janina Janczarska, wnuczka Franciszka Andrzejczyka.

***

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anto0niego Rokickiego "Zawołani po imieniu" we wtorek (14.01) o godz. 21.07.

ag

Czytaj także

Sławomir Dębski: grupa berneńska uratowała kilka tysięcy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:11
- Od kilku lat wzbogacona jest nasza wiedza nt. tajnej operacji polskich dyplomatów w Bernie, a za jej sprawą uratowano kilka tysięcy Żydów - powiedział w radiowej Jedynce dr Sławomir Dębski, dyrektor PISM.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukrywali Żydów, zostali zamordowani. Upamiętniono Władysławę i Stanisława Krysiewiczów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 15:59
We wsi Waniewo na Podlasiu odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą Władysławę i Stanisława Krysiewiczów, zamordowanych w 1943 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów. W 1993 r. Instytut Yad Vashem nadał małżonkom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Stalin wysiedlił Żydów na Daleki Wschód

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 05:45
Historia obwodu pokazuje, że próby wysiedlenia ludności żydowskiej nie ominęły również i Związku Sowieckiego. Pod koniec lat 20. Józef Stalin postanowił przesiedlić Żydów w pobliże granicy z Chinami. Po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcy obwodu byli prześladowani pod hasłami antysemickiej nagonki.
rozwiń zwiń