Polskie Radio

Rok 1971. Gierek do stoczniowców: "Pomożecie?"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 17:26
20 stycznia 1971 roku nowa władza - ekipa Edwarda Gierka - zdecydowała o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Po wydarzeniach grudnia 1970 roku i odsunięciu Władysława Gomułki od władzy, doszło do ponownego wzrostu napięcia na Wybrzeżu. W końcu miesiąca Gierek odwiedził stoczniowców gdańskich i zwrócił się z sukcesem ze słynnym apelem "Pomożecie?". 
Edward Gierek
Edward GierekFoto: Siemaszko Zbyszko / NAC

Dość szybko pozbawiono stanowisk państwowych i partyjnych ludzi towarzysza Wiesława. W wyniku lutowych strajków i zamieszek robotników w Łodzi zostały cofnięte podwyżki. W marcu spotkanie premiera Piotra Jaroszewicza z prymasem Stefanem Wyszyńskim - nowy rozdział w stosunkach państwo-kościół. Miesiąc później PZPR i ZSL zapowiedziały zniesienie obowiązkowych dostaw i ubezpieczenie społeczne mieszkańców wsi.

W sierpniu w ZSRR zdecydowano o dewastacji Cmentarza Orląt Lwowskich. W październiku: bracia Kowalczykowie przeprowadzili zamach bombowy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu; w Rzymie beatyfikacja ojca Kolbe; w Warszawie wyrok w procesie działaczy konspiracyjnej organizacji „Ruch”, która rok wcześniej przygotowała podpalenie muzeum Lenina w Poroninie. Rok kończył VI Zjazd PZPR, który przyjął ambitny program rozwoju gospodarczego na kolejne lata.

Rok 1972 to marcowe, przedterminowe wybory do sejmu "potwierdzające" poparcie dla nowej władzy. W maju na V plenum KC PZPR Edward Gierek ogłosił plan budowy "drugiej Polski". Zaś Bundestag ratyfikował traktat o normalizacji stosunków RFN-Polska. To pozwoliło ustanowić stałą administrację kościelną na Ziemiach Zachodnich i nawiązać stosunki dyplomatyczne. Do Polski przyjechał prezydent USA Richard Nixon - w tle kredyty dla naszego kraju.

W lipcu sensacja - poinformowano o odkryciu bogatych złóż węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Sierpniowe sukcesy Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. To kolejne medale dla nas po lutowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo, gdzie sukces odniósł skoczek Wojciech Fortuna. W końcu roku Edward Gierek odwiedził Francję. Bezprecedensowe zbliżenie z Zachodem. W kraju w procesie braci Kowalczyków zapadły wyroki: kara śmierci i 25 lat więzienia. Z kolei reforma terytorialna zlikwidowała gromady i osiedla na rzecz gmin.

***

Na audycję "Historia Żywa" w poniedziałek (16.03) o godz. 21.05 zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak.

DS

Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak