II wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 wraz z wejściem w życie kapitulacji III Rzeszy. W sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Kosztowała życie ponad 50 milionów osób. Polska w wyniku II wojny światowej straciła około 6 milionów obywateli, poniosła też ogromne straty materialne - wiele miast, miejscowości i wsi zostało doszczętnie zniszczonych.
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Premier: Polska i Wielka Brytania dostrzegają próby innych państw pisania historii na nowo
Po 1945 roku w myśl postanowień konferencji jałtańskiej Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co na 45 lat uzależniło nasz kraj od Moskwy.
Do 2015 roku w Polsce 9 maja obchodzono Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. Potem zmieniono datę i nazwę: od 2015 roku 8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa.
Płk Marian Pawełczak: po 8 maja 1945 roku dalej byliśmy w twardej walce
- Nie możemy obchodzić święta podsumowującego zakończenie wojny w radosnej formule. W Polsce powinna obowiązywać formuła żałobna - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Golon.
Podkreślił, że Dzień Zwycięstwa obchodzono już w 1945 roku. - Robiły to władze lokalne, w tym komórki Polskiej Partii Robotniczej. Zadbały one o to, żeby święto obchodzono natychmiast, a potem regularnie – w następnych latach - zaznaczył profesor.
- Początkowo skala tego była niewielka, bo władza nie cieszyła się dużą sympatią. Ale stopniowo budowała swoją potęgę i doprowadziła do tego, że już kilka lat po wojnie, zaczęło się coś, co tak naprawdę widzimy do dzisiaj - dodał gość PR24. Jak mówił, w krajach byłego ZSRR do dziś mamy do czynienia z wielkimi uroczystościami i paradami z tej okazji.
- My powinniśmy obchodzić tę rocznicę jako dzień żałoby, jako dzień pamięci o ofiarach - stwierdził Mirosław Golon.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Mirosław Golon (IPN)
Data emisji: 10.05.2020
Godzina emisji: 7.06
PR24/bartos