Około 120 mrówek ukrytych w zabawce przesłanej z Chin znaleźli funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Przemyt mrówek? Po co? Okazuje się, że w Polsce zapanowała moda na hodowle mrówek w domowych akwariach.
Michał Michlewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uważa, że takie mrówki nie byłyby w stanie żyć na wolności. - Ale często tak bywa, że sądzono, iż coś jest niemożliwe, a mrówki jednak zasiedlały jakiś teren - mówi. I ostrzega, że kiedy już mrówki zasiedlą jakieś terytorium, to usunięci ich stamtąd bywa niemożliwe.
19:32 2020_06_30 19_06_40_PR1_EUREKA.mp3 Życie i zwyczaje mrówek (Eureka/Jedynka)
W Polsce występują 103 gatunki. Szacuje się, że na świecie około 12 tysięcy. Wiele z nich ma zabawne nazwy: mrówka złodziejka, wścieklica dorodna, zbójnica krwista, złośnica zwyczajna, hurtnica wstydliwa czy harrisonfordi. Ten ostatni gatunek został tak nazwany, aby uhonorować zasługi aktora Harrisona Forda dla ochrony środowiska. Choć są i takie mrówki, jak popularna mrówka faraona, które zasiedlają nasze domy zupełnie nie proszone.
Jest wielu entuzjastów obserwacji tych jednych z najbardziej pracowitych owadów. Michał Michlewicz też się do nich zalicza. Przyznał, że hoduje w domu mrówki i lubi je obserwować. Robotnice, królowe, trutnie - mrówki tworzą swego rodzaju społeczność, w której każdy osobnik ma określoną pozycję i rolę do spełnienia podporządkowaną istnieniu całej kolonii.
Z najnowszych doniesień naukowców wynika, że mrówki płynnie organizują swój ruch w koloniach. Dają sobie radę lepiej niż ludzie, nie "stoją" w korkach. W poszukiwaniu pokarmu oddalają się od mrowiska na duże odległości, ale mają znakomity zmysł orientacji i bez problemu wracają do swoich. Do orientacji wykorzystują pozycję Słońca na niebie.
Organizm mrówek wytwarza substancje, które niszczą bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Niektóre mrówki afrykańskie mogą wytwarzać pleśń, która w warunkach laboratoryjnych działa jak antybiotyk.
Profil Michała Michlewicza na FB i zdjęcie mrówki
O fascynującym świecie mrówek, ich koloniach, kastach, zachowaniach, skomplikowanych w budowie gniazdach i kopcach, roli w rolnictwie i ekosystemach oraz najnowszych odkryciach naukowych dotyczących tych owadów opowiadał Michał Michlewicz, doktorant w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: Michał Michlewicz (doktorant w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 19.07
ag