W czwartkowym Lecie z Radiem (9:00-12:00) Małgorzata Głogowska będzie towarzyszyła kurierom w pracy. To dzięki nim w czasach społecznej kwarantanny handel nie zamarł. Kiedy my zamknęliśmy się w domach, oni dostarczali nam pod drzwi zamówione produkty. Czas przyjrzeć się bliżej pracy kuriera. O której musi pojawić się w sortowni paczek? Jak planuje swoją trasę? Czy pandemia znacząco wpłynęła na jego pracę?
Ponadto: Moje archiwum, rozmowy ze słuchaczami o ich najlepszych wakacjach oraz relacja z tarnowskiego Ratusza, gdzie działa najstarszy ręcznie nakręcany zegar wieżowy. Zaprasza Grzegorz Frątczak.
Pomiędzy 13:00 a 15:00 „Muzyczną Jedynkę” prowadzi Paweł Sztompke.
Gościem programu będzie Katarzyna Żak – telefoniczna rozmowa o koncertach w Leśniczówce Pranie i w Teatrze Atelier w Sopocie.
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy, do brzegu przybijali piraci. Na wyspę był zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Niemiec, Gustav Winter gościł tu nazistów, natomiast reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Jego książka – Fuerte - to zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie. Autor jest gościem Poranka Dwójki o 9.30.
Ponadto w audycji Corina Belcea – prymariuszka Belcea Quartet - opowiada o koncertach na Festiwalu Chopin i jego Europa, zapowiadamy Festiwal Kina i sztuki On Art., który odbywa się w wielu miastach w Polsce i po raz pierwszy także w Łodzi. Wiersz na Dzień Dobry – Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Haendel, Kserkses, Franco Fagioli, Vivica Genaux, Inga Kalna, Il Pomo d’oro Impulse Maxim Emelyanychev, DG (3 CD)
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-LECIE SOLIDARNOŚCI
13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Jan Jakub Bokun – prowadzi Ewa Szczecińska
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
Gościem będzie Hubert Zemler, który zaprosi na „Domówkę z Dwójką” jakiej jeszcze nie było. Kolejny sobotni wieczór słuchacze i internauci spędzą przy dźwiękach elektronicznej muzyki Kraftwerk. Specjalnie na tę okazję własne opracowania utworów słynnej niemieckiej grupy przygotowali premierowo Gaba Kulka i Hubert Zemler. Filip Berkowicz zdradzi szczegóły programów dwóch festiwali muzycznych: Auksodrone i Actus Humanus 2020, wybierzemy się też na premierę "Żabusi" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Gościem w cyklu "Literackie witaminy" będzie Aneta Jadowska.
20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Mnie tu nie ma – aud. Bartosza Panka.
Mnie tu nie ma - to tytuł monograficznej wystawy wrocławskich architektów Doroty Jarodzkiej-Śródki i Kazimierza Śródki, założycieli jednej z pierwszych po 1945 roku w Polsce pracowni architektonicznych. Ale "Mnie tu nie ma" to poniekąd credo architektów, którzy projektują tak, by budynek służył ludziom i relacjom między nimi bardziej niż samym architektom. O zmieniającej się filozofii projektowania, zakładaniu prywatnej firmy w drugiej połowie lat 80. XX wieku i wpływie projektowania na miasto Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka opowiadają oprowadzając po wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury.
00.00 - 02.00 Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska
02.00 - 04.00 Strefa rock’n’rolla wolna od angola – Michał Owczarek
04.00 - 06.00 Trójkowy Budzik – Piotr Łodej
Od rana do 19.00 TRÓJKA – JESTEŚMY POŁĄCZENI – Justyna Godz nadaje z Sardynii (akcja sponsorowana przez PLL LOT)
06.00 - 09.00 Zapraszamy do Trójki - Marcin Pośpiech
6.10 Powitanie i połączenie z Justyną Godz - zapowiedź całodniowej akcji Trójka - Jesteśmy połączeni - Sardynia
6.20 Trójka - Jesteśmy połączeni - Sardynia - czy sardyńczycy to Włosi - nie przyznają się do narodowości włoskiej
6.30 Pogoda - Aleksandra Żaczek
6.40 Przegląd prasy - Kuba Witkowski + przegląd prasy z Sardynii
6.50 Urywki z kalendarza - Krzysztof Szubzda
7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek - po co komarom nasza krew ...skoro nie jest niezbędna do życia? pyta pan Dariusz
7.30 Ekonomia w Trójce
7.32 Pogoda - Aleksandra Żaczek
7.35 Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha - " Just the Way You Are "
7.40 Trójka - Jesteśmy połączeni - Sardynia - O wyspie Tavolara - najmniejsze królestwo świata
7.50 Przegląd prasy - Kuba Witkowski
8.13 Rozmowa live - Agnieszka Stróżyk - wolontariuszka, która wróciła z Lesbos - sprawa uchodźców i pandemii
8.30 Ekonomia w Trójce
8.32 Pogoda - Aleksandra Żaczek
8.43 Muzyczny Rozkład Jazdy - Ola Budka - live
09.00 - 13.00 Byle do 13.00 – Michał Olszański i Michał Margański
Tematem przewodnim audycji będą współczesne ekstremizmy, skąd się biorą, jak im przeciwdziałać?
9.30 Informator Ekonomiczny - Arkadiusz Ekiert
10.10 Płyta tygodnia: Taylor Swift – Folklore
10.20 Fajny Film – komediodramat Petera Cattaneo "Pojedynek na głosy"
10.30 Trójka - Jesteśmy połączeni - Sardynia - Justyna Godz - Materiał o Orgosolo - mieście murali
11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje” - przyg. Barbara Marcinik
12.15 Psychodnia - Aneta Awtoniuk: o skrajnościach w traktowaniu psów (ubieranie psów w sukienki - psy w budach na łańcuchach)
13.00 - 14. 00 Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
W tym: 13.10 Kocham pana, Panie Sułku
14.00 - 15.00 Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
W tym: Sprawiedliwość owiec - przyg. Barbara Marcinik
15.00 - 16.00 W Tonacji Trójki - Piotr Metz
16.00 – 19.00 Zapraszamy do Trójki - Ernest Zozuń
Trójka - Jesteśmy połączeni - Sardynia - Justyna Godz (g. 16.20, 17.20, PO 18.00)
16.45 Trzy Strony Świata
17.10 Płyta tygodnia: The Fruitcakes – Into the Sun
17.20 Biegam, bo lubię – Krzysztof Łoniewski i Paweł Januszewski
18.12 Reportaż w Trójce - Maciej Jastrzębski
Stara opozycja białoruska opowiada o walce z reżimem Łukaszenki. Poświęcili 26 lat życia, żeby przywrócić swojej ojczyźnie godność.
Bali się o swoje dzieci, byli śledzeni, poniżani, zastraszani. Refleksja dojrzałych ludzi, którzy prawie całe swoje życie, zamiast oddać się swojej pasji: historii, lingwistyce, czy matematyce, walczyli z reżimem.
18.35 Podsumowanie dnia - Sylwia Zadrożna
19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką – Marta Malinowska
21.00 - 22.00 Klub Trójki – Piotr Semka
Sierpień 80’ w stoczni im. Warskiego w Szczecinie (audycja z Radia Szczecin)
22.00 - 23.00 Gitarą i piórem - Janusz Deblessem
23.00 - 00.00 Audycja publicystyczno-muzyczna – Jakub Jamrozek
Temat: Czy jesteś WWO? Życie osób wysoko wrażliwych
GOŚCIE:
- Katarzyna Kucewicz, psycholog, psychoterapeuta i psychoseksuolog
- Kaja Tomczyk, psycholog, trener komunikacji interpersonalnej
- osoba wysoko wrażliwa z grupy "wysokowrażliwy.pl"
Stacja Nauka 12.00-13.00 - ekologiczne ubrania z plastiku. Skąd pochodzi recyklingowy plastik? Czy takie ubrania rzeczywiście są eko?
Dajesz radę 14.00-15.00 – angielski może być nowojorski, amerykański, brytyjski, może być też taki jakim posługują się w Miami czy LA. Ania Hardej zaprasza na naukę języka z serialem Przyjaciele.
Czad 20.00-22.00 - audycja specjalna z udziałem organizatorów Up To Date Festival. Poznamy artystów, którzy pojawią się na licznych scenach tegorocznego, XI UTDF. W studiu pojawią się Dtekk, czyli Jędrzej Dondziło - dyrektor artystyczny festiwalu, Cezary Chwicewski - dyrektor kreatywny oraz Pan Zygmunt, znany z filmów promocyjnych imprezy. Audycja będzie świetnym przygotowaniem do świadomego odbioru festiwalu, który w tym roku odbywać się będzie także online, a Czwórka, jak co roku, będzie na nim również obecna.
Pogłos 22.00-00.00 - Tym razem Gargamel przygotuje specjalny DJset, w którym usłyszymy współczesne RNB, hiphop, trap, a także taneczną elektronikę. Nie zabraknie artystów znanych z audycji, usłyszymy Drake’a, The Weekend oraz Kanyego Westa.
15:00 "Popołudnik w PRD" - Na Węgrzech obchodzony jest Dzień św. Stefana. Dokładnie nie wiadomo, kiedy urodził się pierwszy węgierski król. Większość „mądrych książek” podaje więc, że przyszedł na świat około roku 970. Za świętego został uznany w 1083 roku. Przede wszystkim z racji utworzenia chrześcijańskiego, węgierskiego państwa i faktu, że był pierwszym koronowanym królem otaczano go zawsze, na przestrzeni wieków, wielkim, kultowym szacunkiem.
20 sierpnia 1949 roku uchwalono nową konstytucję i z racji tego faktu, dzień ten stał się dodatkowo dniem - świętem nowego chleba z nowych plonów (czyli takie ogólnokrajowe dożynki). W całym kraju organizowane są programy związane z obchodami święta, których zwieńczeniem jest pokaz sztucznych ogni nad brzegiem Dunaju w Budapeszcie. To też dla Węgrów dzień wolny od pracy. Wirtualnie wybierzemy się na Węgry.
17:15 "Zbieraj z klasą" - Pojęcie „pestycydy” jest szersze niż „środki ochrony roślin”, ponieważ te pierwsze obejmują również zwalczanie organizmów szkodliwych poza produkcją roślinną. Opowiemy czym są pestycydy i do czego służą.
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - 76 lat temu to był 18 dzień trwającego Powstania Warszawskiego. O jego przebiegu i innych ciekawostkach związanych z tym ważnym wydarzeniem dla naszego kraju opowie historyk Marcin Bąk.
Dla dorosłych:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Kiedy rozpocząć naukę czytania, od czego zacząć, w jaki sposób zachęcać dzieci do samodzielnego czytania. Czy dzieci lubią czytać książki i dlaczego dzieje się tak, że jedne lubią a inne wcale. Gość: Emka Kowalska - mama Iwa i Olafa, dziennikarka telewizyjna.
2 temat: Seksualność - od dziewczynki do dorosłej kobiety. Z jakiego powodu małe dziewczynki przyprowadza się na wizytę do seksuologa? Jak naprawdę wygląda chemiczny aspekt bycia kobietą, czyli jej hormony? Dlaczego dzieci się masturbują? Jak ciąża i poród wpływają na naszą seksualność? Gość: Marta Szarejko, dziennikarka i publicystka, autorka książki "Seksuolożki".
Anna Skulska prezentuje na kolejną audycję Laureaci nagród PR (g. 8:00) poświęconą pianistyce Wojciecha Świtały. W programie m.in. Preludia op. 28 i Ballada g-moll Fryderyka Chopina.
W audycji Marcina Majchrowskiego Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? (g. 12:00) plejada gwiazd polskiej i światowej pianistyki w repertuarze Chopinowskim: Martha Argerich, Mścisław Rostropowicz, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Krzysztof Jabłoński, Krzysztof Książek, Aleksander Michałowski. Zabrzmią m.in. mazurki, etiudy i Polonez C-dur op. 3.