Wrestling - wolna amerykanka, czy jednak nie wszystkie chwyty dozwolone?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 15:58
Wrestling od dekad jest jedną z największych sportowych rozrywek - bardzo prawdopodobne, że nawet największą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach; trudno rozpatrywać wrestling w tych samych kategoriach co piłkę nożną, boks czy chociażby zapasy. Gdzie leży granica między sportem a inscenizowaną rozrywką?
Czy wrestling jest udawany?
Czy wrestling jest udawany?Foto: Shutterstock

Zapasy zawodowe, mimo łudząco podobnej nazwy, nie mają zbyt dużo wspólnego z zapasami klasycznymi, które można oglądać chociażby na igrzyskach olimpijskich. Wrestling to rodzaj sportowej rozrywki, którą można zdefiniować jako akrobatyczny spektakl posiadający elementy rywalizacji i sportów walki.

 

Trochę sportu, trochę teatru

Wrestling to rodzaj sztuki iluzji, który zamiast konwencji magii i niezwykłości operuje w ramach sportowego widowiska. Choć same walki można określić jako inscenizowane, ringowe akrobacje trudno nazwać udawanymi i bezbolesnymi. Upadki, powalenia, rzuty to sedno całego widowiska, które ma sprawiać wrażenie prawdziwego. Jednak mimo to wrestlerzy płacą za wszystko własnym ciałem i zdrowiem; nie każdy z upadków można bezpiecznie zamortyzować.



Dużym elementem budowania uczucia prawdziwości jest specyficzna praca kamery telewizyjnej. Przełączanie ujęć w odpowiednich momentach, przybliżanie czy oddalanie i pokazywanie walki ze specyficznych, dobrze dobranych kątów pozwala zamaskować sztuczne lub udawane ruchy i uderzenia, pogłębiając wrażenie autentyczności.

 

Pozasportowe widowisko

Wrestlingowym galom najbliżej do telewizyjnego tasiemca, w którym akcja może trwać przez lata, budując sympatię do danych postaci wśród widzów i fanów. Oprócz samych pojedynków kluczem wrestlingu jest kreowanie fabularnej historii całego spektaklu. Wrestlerzy wcielają się w sceniczne role, których centralnym punktem jest pseudonim i zestaw charakterystycznych, czasem przerysowanych cech.

Wrestlerzy na galach przemawiają do publiczności przez mikrofony - mogą być ulubieńcami publiczności lub być przez nich znienawidzeni, mają także swoich sojuszników i wrogów wśród innych zawodników. Z tego powodu wielu wrestlerów ma również doświadczenie aktorskie.


Zobacz także:

 

To kto wygrywa?

Wrestlerska walka co do zasady jest wyreżyserowana, a zawodnicy podążają według wyznaczonego scenariusza. Jednak nie każda minuta pojedynku jest wcześniej zaplanowana - ostateczny kształt zależy od współpracy i umiejętności zawodników na ringu, którym zależy, aby stworzyć jak najbardziej spektakularne widowisko.

Decyzje o zwycięstwie w pojedynku wcześniej podejmuje federacja, czyli pracodawca wrestlerów. Uwzględniane są takie czynniki jak sprzedaż koszulek danego zawodnika lub poziom oglądalności walk. Tak jak każdy biznes, w zamyśle cała działalność ma przynieść zysk.


Posłuchaj
37:14 PR4_30_03_2025_14_14_Audycja_sportowa.mp3 Posłuchaj więcej o wrestlingu (Audycja sportowa/Czwórka)

 

O wrestlingu w kulturze, a także postrzeganiu go jako wartościowej formy sztuki i sportu opowiedzieli goście "Audycji sportowej" w Czwórce.

***

kajz/kor

Czytaj także

Krystian Pudzianowski: ciężką pracą można dojść do wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 08:40
- Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko te trudne do zrealizowania - mówi Krystian Pudzianowski w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. Brat najsłynniejszego polskiego strongmana nadal rozwija swoją muzyczną pasję w zespole Pudzian Band. Na antenie Czwórki opowiedział o swojej scenicznej karierze, a także o iście Pudzianowskim podejściu do życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bikefitting. Jak ustawić rower, aby jazda była komfortowa?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2025 11:49
Bikefitting jest procesem polegającym na dostosowaniu roweru do potrzeb kolarza w taki sposób, aby zoptymalizować komfort oraz wydajność jazdy. Jego przeprowadzenie pozwala wyeliminować nieprawidłowości wszystkich elementów podlegających regulacji. Jednak aby zapewnić komfort podczas jazdy, należy także zadbać o przygotowanie swojego ciała i poszczególnych partii mięśni. O komfortowym rowerowaniu opowiedział w Czwórce Szymon Wiśniewski.
rozwiń zwiń