SOBOTA 22 SIERPNIA
W „Lecie z Radiem” (9:00-12:00) Bieszczady, trasa kolejką bieszczadzką. „Dlaczego są takie piękne, dlaczego tak złe dla ludzi” – pytał zespół KSU z Ustrzyk w swojej piosence. Pokażemy, że Bieszczady są i dobre i przyjazne, ale przede wszystkim niezwykle urozmaicone: opowiemy o miejscu internowania ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, o szlaku drewnianych bieszczadzkich cerkiewek, bieszczadzkich aniołach, kuchni z proziakami, maczanką i langoszami, poszukamy śladów kultury łemkowskiej i Bojkowskiej, oraz słynnych bieszczadzkich zakapiorów; kim byli bieszczadnicy i dlaczego właśnie ten region stał się w latach 70tych legendarną przystanią dla wszystkich outsiderów i tematem wielu wierszy i wspomnień.
Gościć będziemy w ustrzyckim Muzeum Młynarstwa i Wsi. Porozmawiamy m.in. z „Siczką”- Eugeniuszem Olejarczykiem – wokalistą grupy KSU i zapowiemy Festiwal Natchnieni Bieszczadem, a także ze Stanisławem Drozdem, kierownikiem Muzeum Kultury Bojków w Polańczku, Jackiem Łeszegą – dyr. Centrum Informacji Turystycznej w Ustrzykach Dolnych, oraz z s. Beatą Dzido Przełożoną Klasztoru SS. Nazaretanek w Komańczy. Odwiedzimy też jedną z kilku bacówek wyrabiających tradycyjne sery bieszczadzkie i przejedziemy się bieszczadzką kolejką wąskotorową.
W audycji nastąpi ogłoszenie wyróżnionych w akcji Moje Archiwum słuchaczy. Zaprasza Małgorzata Raducha.
O 19:30 „Jedynka Dzieciom” - Opowieść o Misiu Wojtku, zapowiedź słuchowiska z cyklu Dzieci Bliżej Historii.
NIEDZIELA 23 SIERPNIA
Pomiędzy 10:00 a 12:00 „Czas Pogody”.
Życie na emeryturze to może być czas aktywny, poświęcony wycieczkom rowerowym, zwiedzaniu i pokazywaniu obcokrajowcom, jak piękne mamy miejsca w Polsce. O tym opowie emerytowany inżynier i pasjonat rowerowego zwiedzania Józef Gorzolka z Pszczyny, który stale nam towarzyszy jako słuchacz podczas niedzielnego przedpołudnia.
Nasz gość opowie także o zamku pszczyńskim i legendarnej księżnej Daisy, wspomnimy również setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego. Poza tym będzie kolejna pieśń w wykonaniu naszego artysty miesiąca Jana Kiepury oraz perełki kabaretowe z archiwum Teresy Drozdy. Zaprasza Zbigniew Krajewski.
SOBOTA 22 SIERPNIA
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Piotr Kędziorek
10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki
12.00 – 13.00 – Mazurek słucha: Piotr Metz – prowadzi Robert Mazurek
13.00 – 15.00 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta
15.00 – 17.00 – Dwójka na miejscu: Olsztyn – prowadzą Monika Zając i Paweł Siwek
17.00 – 19.00 – Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Wojciecha Michniewskiego i Marcina Zdunika
Antonin Dvořák– Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
NIEDZIELA 23 SIERPNIA
09.30 – 10.00 – Magazyn filmowy: Nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache – aud. Beaty Kwiatkowskiej
10.00 – 12.30 – Cafe „Muza”: Krzysztof Chorzelski – prowadzi Magdalena Łoś
12.30 – 13.00 – Czytelnia: Mikołaj Grynberg „Poufne”, Jakub Kornhauser „Premie górskie najwyższej kategorii” – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta
22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Tomasz Szachowski
John McLaughlin and Paco de Lucia live at Montreux 1987
Natalie Cole: Unforgettable: With Love 1991
![.](//static.prsa.pl/images/9f95775d-952e-466e-a0bb-caa7a1096686.jpg)
SOBOTA 22 SIERPNIA
06.00 - 10.00 Zapraszamy na weekend – Agnieszka Furtak
6.15 Program obyczajowy - Łańcut
6.50 Trójkowy chuligan literacki
7.15 Jan Pachlowski z Florydy o konwencjach wyborczych w USA
7.30 Gość: prof. Tadeusz Tomaszewski, kierownik Katedry Kryminalistyki UW opowie o pierwszych badaniach kryminalistycznych rękopisów F. Chopina
7.40 Na zdrowie: o książce Pawła Kapusty Pandemia. Zapiski z frontu.
Paweł Kapusta opisuje dzień po dniu przebieg pandemii w Polsce z punktu widzenia ludzi wykonujących różne zawody m.in.: lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarki, pracownika marketu, nauczyciela.
8.15 Prawdy sprawdzone - Czy trzeba otwierać okna przy włączeniu klimy w samochodzie, żeby się nie otruć
Jacek Błoniarz – Łuczak CNK
8.30 Wojna Światów – Beata Zaborek z FNIA Ryszard Jaźwiński
8.45 Trasy rowerowe – Kuba Witkowski
9.15 Śmiechojoga – Kuba Jamrozek
9.30 Premiery filmowe – Ryszard Jaźwiński
9.45 Liga mistrzów – Mateusz Fusiarz
KONCERT
MUSICAL BRACKA 1981 – TRANSMISJA W LIŚCIE OSOBISTEJ
Transmisja koncertu „Bracka 1981” z Teatru Rozrywki w Chorzowie.
Emisja na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych:
Godz. 19:05-20:00 – rozmowa Piotra Metza z Michałem Zabłockim na antenie Trójki
Godz. 20:05 – start emisji I części musicalu na antenie Trójki (ok. 65 min)
Po godz. 21:10 – kolejna część dostępna na FB Trójki, portalu polskieradio.pl/Trójka oraz YouTube Polskiego Radia.
„Bracka 1981" to pierwszy musical rozgrywający się w stanie wojennym (w przyszłym roku obchodzić będziemy 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego) i pierwszy w historii polski musical w gatunku juke-box, czyli z piosenkami już znanymi z eksploatacji radiowej i fonograficznej. W ramach koncertu artyści wykonają 22 piosenki spółki autorskiej Michał Zabłocki / Grzegorz Turnau, między innymi słynną „Cichoszę”, tytułową „Bracką”, czy „Naprawdę nie dzieje się nic”. Spektakl w sposób zaskakujący operuje pierwotnym materiałem. Teksty piosenek są zmienione i przedłużone tak, że każda z nich stanowi jedną pełną scenę.
Stanowiące muzyczną podstawę spektaklu kompozycje Grzegorza Turnaua zostały na nowo odczytane i zaaranżowane przez Miłosza Wośkę. Jego twórcza adaptacja znanych piosenek do form wynikających z libretta, jest niewątpliwym walorem „Brackiej 1981".
W koncercie wystąpią artyści teatru Rozrywki w Chorzowie: Wioletta Białk, Piotr Brodziński, Jarosław Czarnocki, Kamil Franczak, Maciej Kulmacz, Wioleta Malchar, Beata Rzeźnik, Paweł Stefan, Karolina Sypniewska
Zagra zespół muzyczny w składzie: Jacek Gros, Marcin Jabłoński, Michał Karbowski, Jędrzej Łaciak, Marek Malisz, Bartek Plewka, Anna Scheller, Leszek Szczerba, Joanna Urbańska-Mikszta, Miłosz Wośko.
O czym to jest?
Niespełniona piosenkarka snuje intrygę, aby uzyskać dla siebie repertuar. Dzięki jej ukrytym zabiegom młody, nieznany poeta, przyjeżdża z Warszawy do Krakowa na swój wieczór autorski, który zaplanowano na 12 grudnia 1981 roku. Nie będzie jednak pisane mu wyjechać, bo zaskoczy go tu stan wojenny. Uwięziony w mieszkaniu piosenkarki, wspólnie z jej mężem, kompozytorem, tworzy w ukryciu piosenki. Niestety szalejące namiętności utrudniają, a w końcu całkowicie uniemożliwiają współpracę twórcom. Zawiedzeni i źli, rozchodzą się, obdarowując repertuarem sąsiada, którym okazuje się Grzegorz Turnau.
To fabuła w największym skrócie. Ale akcja zatacza o wiele szersze kręgi, bowiem siostra piosenkarki okazuje się być podziemną działaczką i wydawcą książek drugiego obiegu, a brat - oficerem SB. Poeta, poszukiwany za publikację wierszy w niezależnych pismach, zostaje zadenuncjowany przez główną bohaterkę, gdy okazuje się, że z piosenek jednak nic nie wyjdzie. W tym zagadkowym splocie okoliczności wszystko pozostaje niejako w rodzinie, a repertuar trafia do właściwego adresata.
NIEDZIELA 23 SIERPNIA
LITERATURA
SCENA TEATRALNA TRÓJKI - g. 20.05 - przyg. Barbara Marcinik
„Latawiec z betonu”, reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski, autorka Monika Milewska, w roli głównej Piotr Adamczyk.
Autorką słuchowiska "Latawiec z betonu" jest Monika Milewska, antropolog historii, poetka, dramatopisarka i autorka słuchowisk.
Monika Milewska opowiada historię na poły prawdziwą, na poły fantastyczną. Pozwala podróżować inżynierowi w czasie i poznawać przemiany społeczne, ustrojowe, gospodarcze. Każe mu się również skonfrontować nie tylko z własnymi wyborami, ale również z oddaniem władzy. Bohater styka się z przedstawicielami różnych grup społecznych począwszy od chłopstwa na inteligentach skończywszy.
Gdański falowiec to swoista legenda nie tylko architektoniczna, ale i społeczna. Jeden z najdłuższych budynków mierzący 860 metrów, ukształtowany jak fale morza, osiągnięcie socjalizmu, które miało łączyć wszystkie klasy społeczne. W 1790 mieszkaniach mieli żyć obok siebie chłopi, robotnicy, inteligencja, tworząc sąsiedzkie relacje i jedno wielkie szczęśliwe społeczeństwo. Rzeczywistość jednak potoczyła się swoim torem, a o falowcu i jego mieszkańcach zaczęły krążyć legendy.
Słynny gdański falowiec staje się dla bohatera opowieści (a zarazem fikcyjnego konstruktora tego najdłuższego w Polsce budynku) drogą wiodąca przez czas od 1975 aż do 2015 roku. Poszczególne segmenty i klatki, jak czasowe kapsuły czy też strefy, kryją fragmenty naszej historii, historii naszych mieszkań, lęków, braków i osiągnięć. Może to swoista "droga krzyżowa" budowniczego marzeń z połowy lat 70.? Napotka na niej skutki wszelkich swoich poczynań oraz zadziwiający obraz przemian, jakie były naszym udziałem przez ostatnie 40 lat.
Realizm magiczny przeplata się z satyrą, historią Gdańska i Przymorza, ważnymi dla Polski wydarzeniami, sprawiając, że "Latawiec z betonu" to literacki majstersztyk, który na długo pozostaje w pamięci."
Monika Milewska "Latawiec z betonu"
Adaptacja: Monika Milewska
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Mateusz Wachowiak, Konrad Wantrych
Obsada:
Piotr Adamczyk, Waldemar Barwiński, Łukasz Lewandowski, Mateusz Weber, Robert Majewski, Krzysztof Szczepaniak, Olga Sarzyńska, Aleksandra Kowalicka, Joanna Pach - Żbikowska, Maria Ciunelis, Maria Semotiuk.
KONCERT
10. ENTER ENEA FESTIVAL W POZNANIU
19.05-20.00 - koncert Leszek Możdżer i Isfar Sarabski - transmisja, zapowiada Mariusz Owczarek (z miejsca wydarzenia)
.
SOBOTA 22 SIERPNIA
W sobotę Czwórkę będzie można spotkać na plażach w Chałupach w strefie LoginLab, gdzie rozegrane zostaną zawody atletów. Ciężary, gimnastyka, triathlon – w zadaniach z tych dyscyplin będą walczyć dwuosobowe zespoły męskie. Zmagania będzie relacjonować Piotrek Galus o godz. 11, 12.45, 15.45 i 17.00.
BEATmaszyna 00.00-02.00 - już po raz czwarty Czwarta Scena Czwórki zabrzmi na festiwalu Up To Date – posłuchamy artystów, których muzyka już gościła w audycji, wystąpią oni także na naszej scenie zlokalizowanej na Stadionie Miejskim w Białymstoku: Miły ATZ, Beluga Stone (światowa premiera nowego singla), Rasmentalism, Prykson Fisk, Tropical Soldiers In Paradise, Tonfa i Bennelux. W drugiej godzinie taneczny house’owy mix. Zaprasza Piotr Truszkowski true dat.
Zaklinacze czasu 14.00-15.00 - zwierzęta też służyły ojczyźnie. Przenosiły meldunki, odnajdywały przysypanych gruzami, wykrywały miny. Często podczas tych zadań ginęły jak żołnierze. Po wojnie niektóre z nich otrzymały medale i państwowe odznaczenia. Poza końmi – bo te w oddziałach konnych były nie mniej ważne, niż siedzący w ich siodłach jeźdźcy - na froncie pojawiały się też inne zwierzęta. Jakie?
W cyklu Straszne Historie - Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie.
Nie na-żarty 17.00-18.00 - kilka składników dostępnych w każdym sklepie i patelnia - czy to wystarczy do sukcesu w przygotowaniu prostego dania jakim jest smażony czeski ser? Co trzeba wiedzieć, jakie sztuczki kulinarne znać, żeby danie się udało? Przepisu szukajcie po audycji na stronie Czwórki.
Muyzczne Biuro Podróży 16.00-17.00 - Mateusz Tomaszuk zaprasza na radiową podróż do zadymionych klubów jazzowych m.in. za sprawą Charlesa Mingusa. Shoagezowe dźwięki w myśl zasady DIY zaprezentuje Poppy Jean Crawford z Los Angeles. W stan sobotniego relaksu wprowadzi nas Yungchen Lhamo - songwriterka pochodząca z Tybetu, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.
Prywatka 20.00-22.00 - 21 sierpnia ukazał się winyl Nebuka a na nim - bity od takich producentów jak: aflo, Art Salsa, Awgs, bknd, Bodziers ON, Brak Oczu, CoachMotel, knstnty, Krisqu071, Kxllage, Moo Latte, Pantalaim0n, Pepe., Pers, Printempo, Prometh, Spear Oh, Szatt, tapchan, Typol i WorstCase. Czym jest kolektyw Himalaya i co proponuje słuchaczowi - o tym Ula Kaczyńska porozmawia m.in. z Konstantym Kostką knstnty oraz Brianaem Massaką Moo Latte.
NIEDZIELA 23 SIERPNIA
W dobrych zawodach 8.00-9.00 - DO ZOBACZENIA W NIEBIE! To kanał na YouTube braci Macieja i Tadeusza Syków oraz Szymona Reicha, w którym zapraszają do śledzenia niepowtarzalnych historii z całego świata z Polską na czele. W audycji również informacje o pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę, która wyrusza właśnie w sobotę. Jak będzie wygadała w tym roku?
Tędy po trendy 9.00-11.00 - Mateusz Kulik zaprasza na rozmowę z autorami kanału Youtube – Pan i Pani Spakowani m.in.o tym, dokąd najchętniej podróżują i co ciekawego jest w Nowym Jorku.
Co Was kręci 11.00-12.00 - Za nami pierwsza runda Rallycrossowych MP, w której debiutuował Kuba Przygoński. Mateusz Fusiarz sprawdzi, jak zawodnik ORLEN Team poradził sobie w rywalizacji w nowej dyscyplinie i jak potoczyła się inauguracyjna runda.
Hrapkowidz 14.00-15.00 - 26 sierpnia do kin wchodzą „Nowi mutanci”. Błażej Hrapkowicz porozmawia o uniwersum komiksowo-filmowym X-Men z Bartoszem Czartoryskim, krytykiem, dziennikarzem i tłumaczem.
Funkadelia 17.00-19.00- Busty and The Bass, Jacob Collier oraz Holender Lucas Benjamin (Wicked Jazz Sounds) i jego specjalna soulowo-jazzowa selekcja wypełniona nagraniami ze słońcem w tytule. Posmarujcie się jakimś olejkiem z filtrem, bo na pewno się przyrumienicie, a nawet błogo rozpłyniecie. Zaprasza Marcin Hubert „Harper”.
SOBOTA 22 SIERPNIA
15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - Prasa i teatr/kultura w zaborze. Studia dawały nie tylko rozwój intelektualny i naukowy, ale także kulturalny młodego człowieka. Kraków stał się ważnym ośrodkiem wychowawczym i miejscem spotkań wybitnych intelektualistów i ludzi kultury. To tutaj wielu młodych studentów po raz pierwszy zetknęło się z kulturą polską. Rosła liczba teatrów i muzeów. Młodzi studenci z chęcią angażowali się w rozwój polskiej kultury, a przez to podtrzymywali polskość w narodzie.
Czy tak wyglądało to w całym zaborze austriackim? Gość: dr Sebastian Adamkiewicz - Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Dla rodziców:
22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - Urodziny Johna Lee Hookera, ciąg dalszy historii Marca Bolana i T-Rex, oraz „Jerzyka" SBB.
NIEDZIELA 23 SIERPNIA
10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" - Dźwięki starego kina, dawnej i współczesnej muzyce filmowej.
15:00-16:00 "Zapraszamy do stołu" - Kolejna odsłona naszych kulinarnych podroży. W te wakacje kontynuujemy podróż po Europie. Dziś zapraszamy na Łotwę. Gość: Ieva Pałasz - Łotyszka, która kocha gotować.
17:00-18:00 "Kulturoteka" – W towarzystwie Krystyny Kachel zwiedzamy rabczański Teatr Lalkowy. Przybliżamy słuchaczom historię teatru, która zaczyna się już w latach 50-tych XX wieku. Teatr Lalek Rabcio, na przestrzeni lat, zyskał widownię nie tylko w Rabce-Zdroju, ale również poza nią. Jest znany w całej Polsce, ale również zagranicą. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowo dobranemu repertuarowi, licznym podróżom oraz udziałom w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż przedstawienia są adresowane nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych.
Dobór prezentowanych sztuk jest wyjątkowo selektywny. Mimo to w repertuarze nie brakuje dobrze wszystkim znanych i lubianych autorów dziecięcej literatury z kraju i zagranicy: Marii Konopnickiej, Marii Kownackiej, Kornela Makuszyńskiego, Janusza Korczaka, Hanny Januszewskiej, Janj Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarębiny, Carla Collodiego, Jana Christiana Andersena, Lewisa Carolla, Antoine de Saint-Exupery, braci Grimm, Alana Alexandra Milne, i wielu innych.
Dla dorosłych:
21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - Gościem audycji będzie Biserka Cejović - nauczycielka języka polskiego. Rozmawiamy o książkach starych, zapomnianych, tytułach powoli znikających z półek bibliotek. Pokolenie współczesnych 50-latków je ukochało. Jak sprawić by tą miłością zarazić młodsze pokolenia. Jak budować pomosty miedzy starym a nowym?
SOBOTA 22 SIERPNIA
W premierowej audycji Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje (g. 10:00) Maciej Grzybowski zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina z jednego tylko opusu, ale w wielowymiarowym ujęciu. Nokturny op. 9 zabrzmią w wykonaniu Williama Kapella, Samsona Francois i Sergiusza Rachmaninowa. Całość dopełni Fantazja A-dur na tematy polskie w interpretacji Artura Rubinsteina.
Kultura muzyczna Austrii, Niemiec i Czech otaczała dorastającego w Warszawie Chopina za pośrednictwem jego nauczycieli i mistrzów. Kamila Stępień-Kutera w programie Metafizyka Chopinowska (g. 14:00) przedstawi wybrane pieśni Vaclava Tomaska – ulubionego kompozytora Johanna Wolfganga Goethego. Jego muzyka miała znaczący wpływ na kształt liryki fortepianowej Fryderyka Chopina.
NIEDZIELA 23 SIERPNIA
Małgorzata Pęcińska w Weekendowym potpourri (g. 9:00) zabierze słuchaczy w podróż przez kilka europejskich regionów, począwszy od Kraju Basków, przez Francję, niemiecką Saksonię i Polskę, aż po Skandynawię. Zabrzmi muzyka Juana Crisostoma de Arriagi, Guillaume’a Lekeu, Johanna Davida Heinchena, Fryderyka Chopina, Edvarda Griega i Jeana Sibeliusa.
Marek Bracha kontynuuje omawianie sylwetek pianistów niekojarzonych na co dzień z twórczością Chopina, a posiadających w swoim dorobku fonograficznym niemało nagrań utworów kompozytora. Tym razem usłyszymy chopinowskie kreacje znakomitego norweskiego pianisty Leifa Ove Andsnesa. W programie również miniatury Jeana Sibeliusa i Sonata skrzypcowa Leosa Janacka. Program Muzycy o Chopinie rozpocznie się o g. 19:00.