CSW Łaźnia w Gdańsku zaprasza na ekspozycję znanego i cenionego przedstawiciela bioartu - Elvina Flamingo. Osią ekspozycji są stany obsesyjne rozumiane z jednej strony jako tematy powracające w poszczególnych realizacjach, z drugiej analiza stanów wyobraźni generowanych przez chorobę afektywną dwubiegunową. Film, biologia, owady, symbiotyczne tworzenie, wolność, laboratorium - to tylko niektóre z artystycznych wątków, które są nakreślone w prezentacji.
28:03 PR4_10.02.2025_19.14_Stacja_Kultura 19.14.34 19.42.38.mp3 O swojej twórczości i wystawie #ObsessiveStates opowiada Elvin Flamingo i przedstawicielki CSW Łaźnia w Gdańsku (Stacja Kultura/Czwórka)
Mrówki w sztuce
Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych prac Elvina Flamingo jest projekt "Symbiotyczność tworzenia" rozpoczęty w 2012 roku i zaplanowany do 2034 roku. To praca z mrówkami. - Wszystko wskazuje na to, że plan projektu zostanie zrealizowany - mówi artysta. - Projekt już trwa 13 lat i ma się bardzo dobrze. Zostało nam 9 lat i wydaje się, że dopniemy ten termin. Ten projekt to idea mojej twórczości od samego początku. Chodziło o to, żeby zejść z pozycji demiurga i nie być tą najważniejszą osobą w tworzeniu sztuki, żeby otworzyć się na inne byty - w tym przypadku jest to kolonia mrówek, które w naturze są tępione, uważane za szkodniki.
Pracę "Symbiotyczność tworzenia" "współtworzą" brazylijskie mrówki, a naukowcy tego kraju nie ustają w wysiłkach, by znaleźć skuteczny środek do ich wytępienia. - Moja praca jest takim zaproszeniem bytów niechcianych przez człowieka do tworzeni sztuki - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Porównując człowieka i mrówki należałoby zestawić człowieka z całą kolonią mrówek - to jeden organizm. Oś człowieka zawsze przebiega dośrodkowo, egocentrycznie, a oś pracy kolonii mrówek odśrodkowo. Tym się różnimy.
Kultura i natura
Elvin Flamingo jest zwolennikiem teorii francuskiego filozofa, antropologa Bruno Latour'a, który twierdzi, że podział na naturę i kulturę powinien być zlikwidowany. - Podział ten stworzył człowiek i tego nie powinniśmy tak traktować, a jako jedność, jako całość. Zyskalibyśmy większą otwartość, odejście od osi egocentrycznej - podkreśla artysta. - Praca "Symbiotyczność tworzenia" oddaje tę ideę, a kolejne, wybrane projekty funkcjonują w tej idei.
Czwórkowy gość zwraca uwagę na długi proces twórczy prac bioartowskich, czyli takich, które mają w sobie elementy biologiczne, żywe, mokre. - Chodzi mi o to, żeby nie likwidować pracy po zakończeniu wystawy, a stworzyć takie warunki dla danej pracy, żeby po wystawie mogła spokojnie wrócić do pracowni i dalej funkcjonować. Chodzi o tworzenie dzieł, które cały czas żyją. Ja taką ideę wyznaję.
Agnieszka Kulazińska, kierowniczka Działu Wystaw CSW Łaźnia, podkreśla aktualność organicznego myślenia o sztuce. - Artyści bioartu, którego przedstawicielem jest Elvin, coraz chętniej sięgają do współpracy z naukowcami. Na styku różnych dziedzin szukają odpowiedzi na temat otaczającego nas świata - mówi. - Tworzenie takiego interdyscyplinarnego języka, gdzie na podobne problemy spojrzymy z perspektywy różnych dziedzin, wydaje się bardzo adekwatne do współczesności.
Katarzyna Serkowska, współkuratorka wystawy, zwraca też uwagę na wielowątkowość ekspozycji, która prezentuje artystę nie tylko jako twórcę bioartów, ale też jest swoistym przeglądem jego twórczości, próbą odpowiedzi na pytanie: co go fascynuje, jakie wątki pojawiają się w jego twórczości, jak rozwinęła się idea symbiotyczności tworzenia.
Wśród inspiracji Elvina Flamingo jest też film i muzyka. Nie bez znaczenia jest też towarzysząca wystawie kompozycja "Says" Nilsa Frahma.
- Tę wystawę traktuję jako moje pięć minut. Jako artysta zacząłem pracować w wieku 45 lat, wcześniej byłem biznesmenem - zdradza Elvin Flamingo. - Zaryzykowałem, ale nie narzekam.
Swoje miejsce na ekspozycji znalazło również 12 prac studentów artysty - plakaty młodych twórców z kierunku projektowanie graficzne.
Flamingo wskazuje też na trudną drogę do stworzenia wystawy w CSW Łaźnia w Gdańsku - niewyjaśnione decyzje, tajne głosowania, podczas których ważyły się losy ekspozycji.
Wystawę Elvin Flamingo #ObsessiveStates w CSW Łaźnia w Gdańsku można oglądać do 30 marca.
Ekspozycja odbywa się pod patronatem Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Elvin Flamingo (artysta), Agnieszka Kulazińska (Kierowniczka Działu Wystaw CSW Łaźnia), Katarzyna Serkowska (współkuratorka wystawy)
Data emisji: 10.02.2025
Godzina emisji: 19.14
pj/kor