Polskie Radio

"Czarne na białych" i "Noc Rezydentów" - Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 13:03
Będzie o młodych artystach, którzy w projekcie Uniwersum przybliżają polskie dokonania w obszarze badań nad wszechświatem. Wyjaśnimy, czym jest dysmorfofobia i powiemy o technologiach, które pomagają w nauce zdalnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/flockine

logo

W "Lecie z Radiem" (9:00-12:00) wspólnie z Małgorzatą Raduchą zajrzymy do … Ambasady Indonezji, by m.in. porozmawiać o kuchni tego kraju. Dowiemy się jak powstają takie dania jak satay czy nasi goreng i w jakich potrawach wykorzystuje się owoce mango i pastę z orzeszków ziemnych. Porozmawiamy też o Polakach w Indonezji i będziemy na próbie Warszawskiej Orkiestry Gamelanowej, uprawiającej tradycyjną muzykę jawajską.

Natomiast ze Słuchaczami porozmawiamy o tym, czy autostop to nadal popularna forma podróżowania po Polsce i świecie ?

… poza tym: konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Kariera Nikodema Dyzmy” wg powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza. 

Zaprasza Daniel Wydrych.

O 21:00 w "Moich Książkach" Robert Małecki, dotychczas autor głównie książek kryminalnych, opowie o swojej nowej powieści "Żałobnica". To thriller o samotności i toksycznej przyjaźni, historia kobiety po trzydziestce, która dziedziczy po śmierci męża świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i spory majątek. Niestety skrywane głęboko tajemnice po latach wypływają na wierzch i Anna orientuje się, że ktoś zaczyna manipulować jej życiem.

W audycji również Jan Tomkowski, literaturoznawca i eseista - o swojej książce "Liść Kartezjusza", będącej zbiorem krótkich i bardzo krótkich opowiadań na bardzo różne tematy. 

Zaprasza Magda Mikołajczuk.

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek  

UNIWERSUM – artystyczne interpretacje polskich osiągnięć w dziedzinie badań nad kosmosem to projekt o charakterze interdyscyplinarnym, który łączy dwie autonomiczne dziedziny – sztuki piękne i naukę. Młodzi artyści z kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przybliżają poprzez swoje prace dokonania Polek i Polaków w obszarze badań nad wszechświatem.

Projekt UNIWERSUM pokazuje, że sztuka współczesna może w ciekawy i intrygujący sposób przybliżać skomplikowane problemy i zjawiska naukowe. Jedną z artystek wystawiających na ekspozycji jest Nastazja Ciupa – gość Poranka Dwójki (g.9.30).

Godzinę wcześniej pianista Michał Salamon opowiada o swojej najnowszej płycie Lion’s Gate. Ponadto w audycji Festiwal muzyki dawnej Na gotyckim szlaku w Polsce Zachodniej i II Warszawski Festiwal Filmów Animowanych. ​

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tygodniu od 24.08 słuchamy w Poranku wierszy osnutych wokół motywu drogi, wędrowania, podróży. Są to utwory A. Mickiewicza, L. Staffa, E. Stachury, K. Wierzyńskiego.

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Waltz with Bashir – ścieżka dźwiękowa Maxa Richtera do filmu „Walc z Baszirem” – prowadzi Róża Światczyńska

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-lecie Solidarności

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Anna i Krzysztof Firlusowie prezentują nagrania z własnych zbiorów muzycznych

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Dalekowysoko Tybetańczycy bez ziemi – to najnowsza książka Hanki Grupińskiej, która opisuje ludzi bez ziemi, bez państwa – żyjących w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych. Hanka Grupińska wracała do Himaćal Pradesz przez 10 lat. Wiele miesięcy mieszkała w klasztorach mniszek tybetańskich. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Napisała książkę, która nie spieszy – ofiaruje czas namysłu wokół rozmaitych znaczeń. Opowiada o niej w Wybieram Dwójkę o 16.30.

Ponadto w audycji: rozmowa z prof. Brigitte Gautier – redaktorką książki Zagraniczne związki Solidarności, projekt Duchy teatru w Teatrze Pinokio w Łodzi i Literackie Witaminy, których bohaterem jest Krzysztof Myszkowski.​

20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Spotkanie z Lisą Batiashvili – aud. Jakuba Kukli

logo

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać.

Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

logo

Dajesz radę 14.00-15.00 – Dysmorfofobia to ciągłe obsesyjne przekonanie o defektach własnego wyglądu zewnętrznego. Może dotyczyć ciała i włosów. Marta Hoppe porozmawia z  Martą Pobudą – psychologiem i trychologiem - o tym, jak się temu nie dać.

Czat Czwórki 15.00-17.00 -  Rzucić wszystko i wyjechać… Piotr Firan zaprasza na spotkanie z Adrianną Jarczyk i Amadeuszem Sarneckim.  Adrianna jako 19-latka podjęła studia w Szkocji i tam złapała bakcyla podróżowania. Rzuciła pracę i ruszyła w świat, a pandemia zastała ją w Wenezueli. Amadeusz spędził jakiś czas w Tajlandii, gdzie pracował i rozkręcił pomoc w czasie pandemii.

TOP 17.00-19.00 - Przegląd technologii, które pomagają w nauce zdalnej -  porozmawiamy o naukowych podcastach, stronach internetowych, videoblogach  dla uczniów. Poza tym będzie mowa o sprzęcie, który może się przydać i o tym, ile warto wydać na niego pieniędzy - tablet, czytnik, laptop - co będzie najlepsze do nauki?

Noc Rezydentów 22.00-00.00  Włodi i dwie godziny selekcji najgorętszych rymów z południa Stanów oraz nowojorskiej klasyki. Nie zabraknie utworów Mastera P. i produkcji Alchemista.

logo

0:45 "Kalinka Kapitanka" - Latarnie morskie są dla żeglarzy jak telefon od przyjaciela. Kalina zna piękne latarnie i ich wspaniałych latarników. Zawód latarnika nadal istnieje, choć rzadko bywa doceniany i niewiele się o nim mówi. Dzisiaj razem to zmienimy.

15:00 "Popołudnik w PRD" - Poszukamy w swoim otoczeniu gazowanych rzeczy. Jak powstają gazowane napoje? Po co nam gaz w kuchenkach? Jakim gazem pompuje się balony?

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Królik i Lew zabiorą nas do Czech. Wraz z Magdaleną Domaradzką, tłumaczką języka czeskiego i słowackiego pouczymy się czeskiego i dowiemy się ciekawostek o Czechach.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Gościem programu będzie Justyna Wicenty, autorka książki "Kołysanka z huraganem". Opowiada w niej o utracie syna, emocjach i życiu.

2 temat: Jak wychowywać dziewczynki? Rozmowa z Magdą Korczyńską, mamą dwóch córek. Na blogu dzieli się swoją drogą do wolności od stereotypów na temat wychowywania dzieci.

23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - W pierwszej godzinie gościem audycji będzie Robert Cichy, a w drugiej Gooral, czyli Mateusz Górny. To urodzony w Bielsku-Białej producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu połączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.

logo 

Jakub Puchalski w audycji Czarne na białych (g. 22:00) przygotował nagrania Jeanne-Marie Darré w muzyce jej najbliższej: Liszta, Chopina i w II Koncercie Saint-Saënsa, pod tą samą błyskotliwą batutą Paula Paray, pod którą grała w pamiętnym dla niej roku 1926.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU