W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) sprawdzimy, czy istnieje konflikt pokoleń. Do głosu dojdzie pokolenie Z i jego przedstawiciel Dawid Hamera. Czy Z oznacza zmianę - nie tylko ,,pokoleniową"?
Ponadto w audycji wizyta w szkole podstawowej w Słupi Wielkiej. To tutaj Wiesława Mitulska uczy bez podręczników i ocen. Jak przyznaje - nie było łatwo - ale teraz jest coraz lepiej.
Jak się uczyć języków obcych, czyli nauka bez nauczyciela – zdalna, korespondencyjna, płyty CD lub przez aplikacje. W programie konkursy „Co tu nie gra” i „ Od małego dla dużego”.
Zaprasza Agnieszka Kunikowska.
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
W Poranku Dwójki przeniesiemy się do odległej wioski Czełutaj. W tej położonej niedaleko rosyjsko - mongolskiej granicy miejscowości mieszka jeden z najmocniejszych buriackich szamanów.
W jego szamańskich rytuałach przez kilka miesięcy czynnie uczestniczyli: Arun Milcarz - pisarz, reporter, podróżnik, standuper, eksperymentator oraz aktorka - Monika Mariotti - jedyna biała kobieta, której udało się na poważnie wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów.
Owocem tego spotkania jest spektakl "Szaman", o którym z jego twórcami - Arunem oraz Moniką Mariotti porozmawiamy o godz. 9.30.
O godz. 8.30 połączymy się z dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej – Alicją Węgorzewską, która otrzymała prestiżową nagrodę Women in Cinema Award. Wyróżnienie to jest przyznawane podczas weneckiego festiwalu artystkom, które wspierają wizerunki kobiet w swojej twórczości. W Poranku Dwójki nie zabraknie też rozmów z filmowymi twórcami, którzy pojawili się w tym roku na Lido.
W relacji z Festiwalu Muzyka na Szczytach opowiemy o wyjątkowym projekcie wiolonczelisty Michała Pepola, który do współpracy zaprosił Magdalenę Cielecką. Z inspiracji wystawą „Syrena herbem twym zwodnicza” oraz nowelą Franza Kafki „Milczenie syren” powstał muzyczny performance, o którym opowiedzą jego twórcy.
12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Andrzej Markowski – archiwalne opowieści słynnego dyrygenta, twórcy i pierwszego dyrektora Festiwalu Wratislavia Cantans, prezentowane po raz pierwszy w całości, opr. Adam Rozlach
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
Przywracanie pamięci o tradycji salonów muzycznych, jako popularnego elementu życia kulturalnego XIX-wiecznego Krakowa to cel Krakowskiego Salonu Muzycznego - unikatowego festiwalu organizowanego już po raz czwarty. O programie festiwalu i jego artystycznym profilu opowie gość Wybieram Dwójkę – Grzegorz Mania – prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów – organizatora festiwalu.
Ponadto w audycji podsumowanie Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie, zapowiedź festiwalu Kulturalne M3 Festiwal Artystów Codzienności, omówienie książki Eleny Ferrante – Zakłamane życie dorosłych. W Literackich witaminach – Jakub Lichoński.
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Ślady pamięci - aut. Andrzej Mietkowski, Rafał Habielski
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Rzeczypospolite – aut. Antoni Dudek
22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Beethoven 2020 – prowadzi Marcin Majchrowski
04.00 - 06.00 Trójkowy budzik – Piotr Łodej
06.00 - 09.00 Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
6.20 dźwięk – Jak wygląda leczenie na oddziale zakaźnym, tzw. covidowym? Po oddziale, w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie oprowadza jego rzeczniczka. Przyg. Teresa Gut
7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek
8.13 Salon Polityczny Trójki – prow. Beata Michniewicz, Adam Bielan, europoseł PiS
8.45 Muzyczny Rozkład Jazdy – Aleksandra Budka
09.00 – 13.00 Byle do 13.00 Wioletta Myszkowska, Ryszard Jaźwiński
9.30 Informator ekonomiczny
10.10 Płyta tygodnia: Echa – Echa (koncert w Studiu im. A. Osieckiej 20.09 o 19.05)
10.45 Fajny Film- Ryszard Jaźwiński
11.30 Instrukcja obsługi człowieka – Grażyna Dobroń
11.45 PROZA CZYTANA W TRÓJCE – Sławomir Mrożek –„ Krótkie, ale całe historie. Opowiadania wybrane” – czyta Andrzej Mastalerz; muzyka – Łukasz Borowiecki. Przyg. Barbara Marcinik.
12.40 Życie na granicy – Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski zapowiedź wieczornego reportażu
13.00 - 14.00 Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00 – 15.00 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda
15.00-16.00 W Tonacji Trójki – Marek Wiernik
16.00 – 19.00 Do Trójki zaprasza Witold Lazar
16.15 2 tygodnie do roku akademickiego – przygotowania studentów do nauki w czasie pandemii - wykłady zdalne, a ćwiczenia na uczelniach – autor Paweł Turski
16.40 Mieszkanie, czy akademik, czyli nieruchomości dla studentów w czasie Covid19 – rozmowa z ekspertem
17.20 EURANET Europa od Kuchni - 5 minut (autor Michał Żakowski)
17.40 14 września to data napisania tekstu najbardziej rozpoznawalnego hymnu – hymnu amerykańskiego. Czym jest i jakie ma znaczenie hymn – Marek Wałkuski
18.12 Reportaż w Trójce - Cykl „życie na granicy polsko-niemieckiej” – odcinek 2
Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski
„Bezdomni Polacy w Berlinie”
Śpią w centrum Berlina, na chodnikach i pod wiaduktami. Uciekli tu przed karą więzienia, niezapłaconymi alimentami, kłopotami osobistymi. Większość przyjechała z przygranicznych terenów. Bezdomnym nie może zostać każdy - trzeba się wkupić, płacić haracz i kraść dla zorganizowanych grup przestępczych. Polscy bezdomni nie chcą wracać do kraju. Nawet, gdy organizacje społeczne proponują, że kupią im bilet na pociąg. Odmawiają. Mówią, że jeśli już wyjadą z Berlina, to tylko do Paryża.
19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką – Michał Grabkowski
21.00-22.00 Klub Trójki – Łukasz Jasina
22.00 - 23.00 Sekcja rytmiczna – Marta Malinowska
23.00 - 00.00 Czas niezwykły – Elżbieta Korczyńska
Pierwsze słyszę 7.00-9.00 – Jak będzie wyglądał rok akademicki 2020/21? Każda z uczelni podejmuje inne decyzje. Najczęściej pojawia się informacja, że zajęcia będą prowadzone w trybie mieszanym. Ćwiczenia w mniejszych grupach odbędą się stacjonarnie, a wykłady - zdalnie. Ale np. władze UW ogłosiły, że semestr zimowy w całości będzie on -line. Sprawdzimy jaka przyszłość czeka żaków na polskich uczelniach.
Stacja Kultura 10.00 – 12.00 – „Język polski jest przyjazny - merda ogonkami” - pod takim hasłem jesienią odbędzie się w Polsce cykl spotkań wokół języka polskiego zorganizowany przez Fundację Loesje Polska. O tym co znajdzie się w programie wydarzenia porozmawiamy z jego organizatorami. W cyklu Biblioteka Muzyka Damian Sikorski sprawdzi co czytają muzycy zespołu Blauka.
Dajesz rade 14.00-15.00 – Przestrzeń (NIE)przyjazna zwierzętom. W wielu polskich miastach dokonano tzw. rewitalizacji, czy to rynków starego miasta, czy to parków lub skwerów. Niestety w większości te "rewitalizacje" polegały na zniszczeniu dotychczasowych obszarów zielonych i zalaniu ich betonem.
Betonowe powierzchnie przynoszą więcej strat niż pożytku. Wzrasta średnia temperatura, brakuje wody i ubywa miejsc przyjaznych zwierzętom. Powstają swoiste, miejskie pustynie. Jak tworzyć więcej miejsc przyjaznych dla zwierząt, tym samym więcej obszarów zielonych?
Płyta tygodnia - Tribute to Alibabki - The Bartenders, Alibabki i goście. Album będący hołdem dla legendy polskiej muzyki – żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce. Zawiera nowe interpretacje przebojów Alibabek w stylach ska i reggae. Odpowiedzialna za warstwę muzyczną grupa The Bartenders zaprosiła do współpracy wielu znanych polskich wokalistów.
Tutaj również powraca oryginalny singiel ska Alibabek z 1965 roku – zarówno w oryginale, jak i w nowych wersjach.
Krótka Piłka 21.30 – 22.00 - Za nami pierwsze po przerwie mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej. Na kolejne wystąpienia kadry męskiej poczekamy do października. Polki 18 i 22 września zmierzą się w dwumeczu z Czeszkami w ramach eliminacji Mistrzostw Europy. Mateusz Fusiarz zaprasza na rozmowę o szansach reprezentacji, o problemach kadrowych, a także o realiach kobiecego futbolu po lockdownie i wciąż trwającej pandemii.
17:15 „Skarbonka” - Co trzeci Polak nie planuje dnia. Dlaczego planowanie w finansach jest ważne? Dziś także o pożeraczach czasu i odkładaniu rzeczy na później.
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Ekologiczne przedmioty codziennego użytku. Gość: Iga Jacaszek - właścicielka firmy I.S.Jaciaszek, która zajmuje się produkcją woskowijek oraz innych przedmiotów ekologicznych codziennego użytku.
Dla rodziców:
21:00 „Strefa rodzica” - Jak przybliżać muzykę dzieciom za pomocą mediów społecznościowych? Czy nauka muzyki lub gry na instrumencie jest możliwa za pomocą mediów elektronicznych? Czy w czasie pandemii powstała nowa przestrzeń na zainteresowanie dzieci muzyką? Goście: Marta Plasota - Spotkanie Melomana, Alicja Zawada - Alice Heartfelt Art. I Marcin Skaba - Start Play.
23:00-1:00 „Co nam w duszy gra?” – W setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego światło dzienne ujrzał kolejny solowy album Wojciecha Ciuraja "Dwa Żywioły". To druga część tryptyku śląskiego, upamiętniającego setną rocznicę Powstań Śląskich. Poprzedni album "Iskry w Popiele" okazał się sukcesem na skalę międzynarodową. Artysta z Wodzisławia Śląskiego wystąpił ze swoim materiałem między innymi w Nipponie, gdzie płyta doczekała się wydania dedykowanego na lokalny rynek. Wojciech Ciuraj w poniedziałek 14 września będzie gościem w audycji.
Do tego najnowsze albumy od Gabrielle Aplin i Kate Rusby.
Zapraszamy!