Głównym zadaniem Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego jest wspieranie innych podmiotów z Polski, Ukrainy i innych krajów, które mogłyby realizować działania ustawowe centrum. Ma to prowadzić do lepszego dialogu i porozumienia w relacjach między Polakami a narodami Europy Wschodniej, szczególnie z Ukraińcami, Białorusinami czy Gruzinami.
13:46 _PR2 (mp3) 2025_02_10-08-31-47.mp3 Dr Łukasz Adamski o wynikach raportu "Polacy o Ukrainie i stosunkach polsko-ukraińskich" (Poranek Dwójki)
Współczesne relacje polsko-ukraińskie
Centrum zajmuje się również badaniem opinii publicznej na temat wzajemnego postrzegania się Polaków oraz obywateli krajów Europy Wschodniej. Wynikiem jednego z nich jest raport "Polacy o Ukrainie i stosunkach polsko-ukraińskich. Ile zmiany, ile kontynuacji?", analizujący postawy Polaków obywateli Ukrainy w kontekście trwającej tam wojny.
- Tak naprawdę mamy kontynuację pewnego negatywnego trendu. Negatywnego, bo oceniam, że jeżeli on się pogłębi, będzie wręcz zagrażał realizacji polskich interesów. Polega on na tym, że zmniejsza się poziom zrozumienia dla tego, jak ważne są dobre relacje polsko-ukraińskie - wyjaśniał dr Łukasz Adamski.
Czytaj też:
Jak postrzegamy sąsiadów ze Wschodu?
Według wyników badania 25% respondentów postrzega Ukraińców pozytywnie, podczas gdy 30% wyraża opinię negatywną. Neutralne oceny przeważają, jest ich 41%. Badanie wskazuje też, że jedynie 13% Polaków stwierdza, że Polska a Ukraina mają wiele wspólnych interesów. Niestety, większość z nas nie zauważa korzyści z dobrych relacji między naszymi narodami.
- Widzimy też zmniejszenie o kilka punktów procentowych poparcia dla udzielania przez Polskę pomocy wojskowej Ukrainie. Dla kogoś, kto rozumie, jakie mogą być konsekwencje ewentualnego zwycięstwa Rosji nad Ukrainą i zawojowania większości terytorium tego kraju, jest to sygnał alarmowy. Polacy są też w coraz większym stopniu rozczarowani postawą wielu ukraińskich uchodźców. Z pogłębionej odpowiedzi wynikało, że jednym z najbardziej negatywnych zachowań jest roszczeniowość. Nie twierdzę, że diagnoza jest adekwatna, ale powinno to dużo mówić i Ukraińcom, i polskim organom władzy, w jaki sposób dążyć do lepszej integracji ukraińskich społeczności w Polsce - podkreślił wicedyrektor Centrum Mieroszewskiego.
Aktywne działanie na rzecz dialogu
Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego nie poprzestaje wyłącznie na badaniach. Instytucja aktywnie działa na rzecz dialogu pomiędzy narodami. Jednym z podjętych przez nią działań są szkolenia dla doktorantów, studentów, młodych liderów i dziennikarzy, poświęcone m.in. promocji wiedzy o prawie międzynarodowym, metodologii badawczej, a nawet warsztaty tłumaczeniowe dla nauczycieli dotyczące zwalczania dezinformacji.
- Odbędą się też szkolenia po polsku, białorusku i ukraińsku. Będziemy w gronie polsko-białorusko-ukraińskim debatować nad stanem naszych relacji - zdradził gość audycji.
Kultura - klucz do łamania stereotypów
Sposobem na dialog pomiędzy Polakami, Ukraińcami i Białorusinami jest również odwoływanie się do wspólnej kultury i jej owoców.
- W ubiegłym roku, z naszej inicjatywy, kijowski Teatr im. Łesi Ukrainki wystawił "Tango" Mrożka. A za dwa miesiące będzie koncert polskich kompozytorów, urodzonych na Ukrainie. Z kolei w Polsce w lutym zostanie wystawiona ukraińska interpretacja "Dziadów" Mickiewicza. W moim przekonaniu takie działania kulturalne pozwalają przełamać stereotypy - mówił dr Łukasz Adamski.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Roch Siciński
Goście: dr Łukasz Adamski (wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego)
Data emisji: 10.02.2025
Godz. emisji: 8.30
am