Według przygotowanego projektu, do zadań psychologa będzie należało m.in. diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb, diagnozowanie sytuacji wychowawczej w szkole oraz pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych predyspozycji, możliwości i uzdolnień uczniów.
O komentarz poprosimy psychologa Dorotę Mintę.
Jesień to też wymagający czas dla skóry - dermatolog Małgorzata Marcinkiewicz podpowie, jak o nią zadbać, jak smarować i czym.
Przypomnimy też o suplementacji wit. D3, bo słońca jest za oknem coraz mniej. ABC jesiennej skóry w Czterech Porach Roku po 10, oprócz tego powieść i konkursy Co tu nie gra i od małego dla dużego.
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla
Rok 2020 ogłoszony został Rokiem Beethovena. Jednym z wydarzeń przygotowanych z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora będzie premiera "Fidelia". To jedyna opera Ludviga van Beethovena, ale nie jedyny przykład w jego dorobku kompozytorskim zaangażowania w walkę o równość społeczną - czytamy na stronie Opery Bałtyckiej.
O znaczeniu dzieła, a także o przygotowaniach - niełatwych - do premiery porozmawiamy w Poranku Dwójki z maestro Jose Marią Florenciem. Początek spotkania w Poranku Dwójki o godz. 8.30.
Spotykają się po latach w domu spokojnej starości dla aktorów -weteranów. Ostatnim rzutem na taśmę próbują odtworzyć kwartet Verdiego, który w finale sztuki zabrzmi jak wyzwanie rzucone światu przez byłych wirtuozów operowego śpiewu. To opis spektaklu "Kwartet" Ronalda Harwooda. Spektakl ten otworzy nową scenę Teatru Ateneum.
O przedstawieniu porozmawiamy w Poranku Dwójki z Krzysztofem Gosztyłą, a o planach związanych z nową sceną z Tadeuszem Nyczkiem - kierownikiem literackim Teatru.
W programie także:
- radykalne zmiany w przyznawaniu nagród BAFTA
- Międzynarodowy Dzień Tłumacza
11.00 – 11.10 – To się czyta: Arto Paasilinna „Rok zająca”, czyta Jacek Braciak
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Grażyna Hase, opr. Anna Lisiecka
13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Róża Światczyńska
Charles Richard Hamelin i Meccore String Quartet na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach (07.08.2019. 08.08.2019, Dworek Chopina, Duszniki)
Franciszek Schubert Kwintet fortepianowy A-dur „Pstrąg” D.657; Edward Grieg Kwartet smyczkowy g-moll op. 27; Claude Debussy Images oubliees; Sergiusz Rachmaninow Morceaux de Fantaisie op. 3; Fryderyk Chopin Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22
Wyk. Charles-Richard Hamelin - fortepian, Meccore String Quartet, Tomasz Januchta – kontrabas
15.00 – 15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 61 (powtórzenie)
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
Naszymi gośćmi są Rafał Zelent i Wojciech Małecki - współtwórcy nowej siedziby Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która została nagrodzona Wienerberger Brick Award.
Spotykamy się także z Witoldem-K - polsko-amerykańskim artystą, który swoją nową wystawę prezentuje w Konstancinie-Jeziornej, zapowiadamy IV Festiwal Teologii Politycznej – Leopold Tyrmand. Bikiniarz // Pisarz // Konwertyta i wirtualnie zwiedzamy Galerię-Pracownię Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 w Krakowie. W cyklu "Literackie witaminy" - Anna Kańtoch.
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Hanną Krall – aud. Doroty Gacek
19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Jerzy Stempowski „Notatnik nieśpiesznego przechodnia”, czyta Adam Ferency, odc. 2
19.30 – 21.30 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Klaudia Baranowska
Summer Night Concert z ogrodów Pałacu w Schönbrunn (18.09.2020, Wiedeń)
Ryszard Strauss Preludium z suity z „Kawalera z różą” op. 59; Ryszard Wagner opr. Leopold Stokowski Tristan i Izolda (fragment); Jacques Offenbach Barkarola z „Opowieści Hoffmanna”; Jules Massenet Pourquoi me reveiller? - aria z opery „Werther”;
Feliks Mendlessohn Scherzo ze „Snu nocy letniej” op.61; Emmerich Kalman Wenn es Abened wird; Maurice Jarre Suita z filmu „Doktor Żywago”; Aram Chaczaturian Adagio z baletu „Spartacus”; Giacomo Puccini Nessun dorma - aria Kalafa z opery „Turandot”
Wyk. Jonas Kaufmann - tenor, Orkiestra Wiedeńskich Filharmoników, dyr. Valery Gergiev
22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Nowa Polska – prowadzi Ewa Szczecińska
Jerzy Kornowicz Nieustanne rzeczy wirowanie, wyk.: Krzysztof Bąkowski – skrzypce,
Epigramy, wyk.: Agata Kielar Długosz, Łukasz Długosz – flety, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeusz, dyr. Anna Duczmal – Mróz; Spiętrzenia, wyk.: Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Christoper Lyndon-Gee
06.00 - 09.00 Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
8.13 Salon polityczny Trójki - prow. Beata Michniewicz
Gość: Michał Woś, minister środowiska /skype/
09.00 – 13.00 Byle do 13.00 Agnieszka Furtak-Bilnik, Piotr Majewski
10.10 Płyta tygodnia. Renata Przemyk "Renata Przemyk i mężczyźni"
10.45 Ryszard Jaźwiński. Rozmowa z Urszulą Dudziak
13.00 - 14.00 Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00 – 15.00 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda
15.00 - 16.00 W Tonacji Trójki – Aleksandra Budka
16.00 – 19.00 Do Trójki Zaprasza Piotr Łodej
18.12 Reportaż w Trójce: Akcja „Wakacje dla bohatera”
„Teraz zawalczymy dla nich” – Dorota Boniecka-Górny
Przez miniony tydzień nad Zalewem Zegrzyńskim można było spotkać wielu bohaterów z II wojny światowej, opozycjonistów z okresu PRL oraz wolontariuszy. Wszystko za sprawą odbywających się w Ryni wakacji dla bohatera zorganizowanych przez Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera, któremu przyświeca jedna myśl „Kiedyś walczyli dla nas, teraz zawalczmy dla nich”. W reportażu przedstawione zostaną historie bohaterów wojennych i z opozycji PRL oraz historie wolontariuszy, którzy pomagają bohaterom zarówno podczas tych wakacji, jak i codziennie.
19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką – Wojciech Ossowski
21.00 - 22.00 Klub Trójki – Monika Małkowska
22.00 - 00.00 Trzy wymiary gitary – Piotr Baron
![.](//static.prsa.pl/images/f16546d7-4f4a-4795-b747-131b00a14ac1.jpg)
Muzyczny Lunch 13.00-14.00 - gościem Uli Kaczyńskiej będzie Marta Złakowska - polska wokalistka śpiewająca w większości nagrań na nowym albumie słynnego Brytyjczyka Tricky'ego i od kilku lat występująca z nim na koncertach. Fall To Pieces - nowy album legendy muzyki trip-hop - jest Płytą Tygodnia w Czwórce i można ją wygrać w audycji.
Czat Czwórki 15.00-17.00 – na czym zależy młodym Polakom? Jakie problemy dostrzegamy? O co walczymy? W audycji m.in. o obywatelskim projekcie ustawy wprowadzającej obowiązek zatrudnienia psychologa w każdej szkole, przygotowanym przez poznańską Fundację na rzecz Praw Ucznia, której najstarszy członek ma … lat 19.
TOP 17.00-19.00 – czy warto korzystać z „bezpiecznego komunikatora”? Co to znaczy, że niektóre z komunikatorów uważane są za bezpieczne, a inne nie?
Noc Rezydentów 22.00-00.00 – Anja Kraft, czyli Anna Krawczyk zaprezentuje wydawnictwa płytowe w stylu techno. Obok zagranicznych produkcji pojawią się także nowości z polskiej sceny elektronicznej. Jak zwykle nie zabraknie też informacji o nowych wydarzeniach muzycznych.
7:00 - 10:00 "Poranek w PRD" - W Poranku poszukujemy superbohaterów. Batman, Spiderman, Superman, Harry Potter, Kapitan Planeta ... i inni.
Jakimi super mocami władają? Czy w każdym z nas takie super moce można uruchomić?
10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Wywiad z Alą Tracz, reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2020, która odbędzie się w listopadzie w Warszawie. Alicja pochodzi z małej miejscowości Stojeszyn Pierwszy na Lubelszczyźnie i mieszka tam z rodzicami i siostrą Olą. Uwielbia tańczyć i podróżować. Reprezentując Polskę na konkursach międzynarodowych, zwiedziła Maltę, Bułgarię i Włochy.
Z siostrą Olą w maju wydały swój pierwszy debiutancki singiel w duecie - piosenka "Przed nami cały świat" i do niej teledysk. Jest też laureatką I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.
15:30 "zGRAjmy się" - Gra w klasy. Stara jak świat gra, do której planszę sami musimy sobie narysować. Najczęściej kredą na asfalcie lub betonie. Zalety gry w klasy to przede wszystkim ćwiczenie skoczności, celności, refleksu, równowagi, znajomości cyfr oraz nauka współzawodnictwa i radzenia sobie z przegraną.
Dla dorosłych:
23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Muzyczne podróże z mężczyznami. Gośćmi programu będą zespół THE ROOKLES oraz debiutanci z THE SUITS (Krzysztof Olejniczak i Kuba Lotz).
![.](//static.prsa.pl/images/394fc5c7-2f2f-4ad8-b8e4-9e9eeb9c26c0.jpg)
O godzinie 11:00 w paśmie Polacy w Konkursach Chopinowskich zabrzmi Barkarola Fis-dur op. 60 i Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz Sonata C-dur KV 404 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wszystkie kompozycje zagra Krystian Zimerman, a komentarz do tych wykonań wygłosi dobry znajomy legendarnego pianisty – redaktor Stanisław Dybowski.
O godzinie 22:00 w dwugodzinnej audycji Czarne na białych, czyli pianistyczna galeria Jakuba Puchalskiego głównym bohaterem będzie nieco dziś zapomniany, wybitny pianista Noel Mewton-Wood. W interpretacji tego urodzonego w Australii wirtuoza wysłuchamy dzieł Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.