Tradycja i znaczenie konkursów pianistycznych. Spotkanie z prof. Ewą Pobłocką

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2025 21:32
Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to wydarzenie adresowane do polskiej młodzieży muzycznej - studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Dla części staje się swoistą przepustką do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - ten odbędzie się już tej jesieni. O znaczeniu i tradycji związanej z konkursami opowiedziała w Dwójce prof. Ewa Pobłocka, pianistka i jurorka. 
O znaczeniu i tradycji związanej z konkursami pianistycznymi opowiedziała w Dwójce prof. Ewa Pobłocka, pianistka i jurorka.
O znaczeniu i tradycji związanej z konkursami pianistycznymi opowiedziała w Dwójce prof. Ewa Pobłocka, pianistka i jurorka. Foto: PR2

- Wspomnienia związane z tym wydarzeniem sięgają mojej drugiej, a może trzeciej klasy liceum. Wtedy były to konkursy o stypendia Towarzystwa Fryderyka Chopina. Grało się wtedy jeden etap, a później wyłaniano dwie grupy sześcioosobowe: tzw. dużych i małych stypendiów, które przyznawane były przez rok - mówiła podczas rozmowy w Dwójce prof. Ewa Pobłocka, pianistka i jurorka. 

Posłuchaj
20:52 F2_przerwa_2025_02_07 20_31_56_.mp3 Tradycja i znaczenie konkursów pianistycznych. Spotkanie z prof. Ewą Pobłocką (Filharmonia Dwójki)

 

Tradycje związane z konkursami pianistycznymi 

- W konkursie na ogół było tak, że trzeba było zagrać etiudę, jakąś duża formę Chopina, utwór obowiązkowy i jeden wybrany z dużej grupy utworów.  Gotowym trzeba było być już w grudniu, także całe lato upływało na pracy nad programem - zaznaczyła gościni Dwójki.  - W końcu zbliżył się też wymarzony Konkurs Chopinowski w 1980 roku - dodała.

Czytaj także:

Program konkursów na przestrzeni lat

- W rym samym kształcie pozostał program kolejnego, ogólnopolskiego konkursu. Ma on na celu wyłonić grupy laureatów, którymi różne instytucje muzyczne lub kultury będą się opiekowały do czasu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - zaznaczyła.  

Ewa Pobłocka

Profesor Ewa Pobłocka nazywana jest pierwszą damą polskiej pianistyki. W 1980 roku została laureatką V nagrody X Konkursu Chopinowskiego. Zdobyła wówczas nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, czyli najbardziej prestiżową pozaregulaminową nagrodę przyznawaną pianistom w czasie Konkursów Chopinowskich od 1927 roku.

Obecnie profesor Ewa Pobłocka, zasiada w jury 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Czytaj także:

53. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Awantury, bale i sędziowski dzwonek. Trudne początki Konkursu Chopinowskiego

Ogólnopolski Konkurs Chopinowski. Mobilizacja dla artystów i cenne nagrody

Finał 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina

Przypomnijmy, w finale tegorocznego 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina zagrało ośmioro pianistów: Mateusz Dubiel, Antoni Kłeczek, Julia Łozowska, Yehuda Prokopowicz, Kamila Sacharzewska, Zuzanna Sejbuk, Mateusz Tomica i Krzysztof Wierciński.

W składzie jury konkursu zasiedli wybitni pianiści i pedagodzy: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, prof. Ewa Pobłocka, prof. Piotr Paleczny, prof. Wojciech Świtała, prof. Waldemar Wojtal, prof. Paweł Zawadzki oraz dr hab. Paweł Wakarecy.

Patronat nad 53. Ogólnopolskim Konkursem Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie objęły Polskie Radio oraz Polskie Radio Chopin. Partnerem medialnym jest Program 2 Polskiego Radia.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina po raz pierwszy zorganizowany został w 1968 roku i należy obecnie do najważniejszych krajowych konkursów pianistycznych. Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej - studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.

Konkurs może być do niego swoistą przepustką do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - I i II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym upoważnia do uczestnictwa w konkursie międzynarodowym z pominięciem eliminacji wstępnych. Laureat trzeciej nagrody może zostać zakwalifikowany do udziału w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina z pominięciem Komisji Kwalifikacyjnej. Ponadto laureaci zostaną objęci programem koncertowo-promocyjnym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

***

Prowadzenie: Karol Furtak

Gość: prof. Ewa Pobłocka

Data emisji: 7.02.2025

Godz. emisji: 20.30

rozmowę wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

zch

Czytaj także

Konkurs Chopinowski 2025. Kolejki do kas, mobilizacja w internecie - bilety szybko znikają!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 11:36
We wtorek (1.10) punktualnie w południe rozpoczęła się sprzedaż biletów online. Po półgodzinie wyczerpała się cała dostępna pula. Przez całą noc zaś w kolejkach do kas Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie stali melomani z całej Polski i świata. Rekordziści czekali na upragnione wejściówki ponad 16 godzin!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Pobłocka i Bach. Od przysłuchiwania się w domu do własnych recitali i płyt [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 13:20
- Jako dziecko podsłuchiwałam, jak mama ćwiczyła Pasję wg św. Jana. I to był dla mnie Bach - te niebywale taneczne i radosne arie. Potem często grałam z mamą, bo wtedy była jeszcze możliwość układania programów, że np. grało się całą Kantatę o kawie czy wybranych kilka arii. Musiałam się więc uczyć tych karkołomnych wyciągów fortepianowych - mówiła w Dwójce pianistka Ewa Pobłocka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski 2025: bilety na eliminacje już dostępne!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 12:00
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Mimo że sprzedaż biletów na przesłuchania i koncerty trwa już od października, to dopiero od 15 stycznia można nabyć bilety na przesłuchania. Sprzedaż ruszyła w samo południe.
rozwiń zwiń