Ewa Pobłocka i Bach. Od przysłuchiwania się w domu do własnych recitali i płyt [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 13:20
- Jako dziecko podsłuchiwałam, jak mama ćwiczyła Pasję wg św. Jana. I to był dla mnie Bach - te niebywale taneczne i radosne arie. Potem często grałam z mamą, bo wtedy była jeszcze możliwość układania programów, że np. grało się całą Kantatę o kawie czy wybranych kilka arii. Musiałam się więc uczyć tych karkołomnych wyciągów fortepianowych - mówiła w Dwójce pianistka Ewa Pobłocka.
Jedną z największych muzycznych miłości Ewy Pobłockiej jest Jan Sebastian Bach
Jedną z największych muzycznych miłości Ewy Pobłockiej jest Jan Sebastian BachFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Nazywana jest pierwszą damą polskiej pianistyki. W 1980 roku została laureatką V nagrody X Konkursu Chopinowskiego. Zdobyła też wówczas nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, czyli najbardziej prestiżową pozaregulaminową nagrodę przyznawaną pianistom w czasie Konkursów Chopinowskich od 1927 roku.


Posłuchaj
57:01 2024_12_15 10_00_03_PR2_Cafe_muza.mp3 Ewa Pobłocka - pierwsza dama polskiej pianistyki (Cafe Muza/Dwójka) 

Ukochany Bach

Numerem jeden, jak chodzi o wykonywany repertuar, w przypadku Ewy Pobłockiej jest jednak Jan Sebastian Bach. - W okresie nauki praktycznie na wszystkich egzaminach i konkursach był wymagany Bach. Jakoś mi to wychodziło, lubiłam tę logikę, to, że w zasadzie nie mam żadnych wątpliwości, co do budowy formy. Zawsze lubiłam słuchać polifonicznie, czułam się w tej muzyce bezpiecznie, nie miałam żadnych problemów pamięciowych, wszystko grałam na pamięć - wspominała artystka.

Czytaj także:

Niedługo minie 40 lat odkąd Ewa Pobłocka występuje z recitalami bachowskimi. Ten debiutancki miał miejsce w 1985 roku w Filharmonii Narodowej. Swoją fonograficzną przygodę z Bachem zainaugurowała jeszcze przed Konkursem Chopinowskim w 1980 roku, dokonując nagrań dla wytwórni Deutsche Grammophon. Jako pierwsza spośród polskich pianistów nagrała również oba tomy Das Wohltemperierte Klavier tego kompozytora (NIFC 2018, 2023).

Im ciszej, tym lepiej

Jak wyznała pianistka, na Bacha przychodzi inny typ publiczności niż na inne koncerty. - Jest cisza i ta cisza sprawia, że gram lepiej, niż umiem. Ta publiczność naprawdę słucha i jest tym przejęta. Oni wszystko to znają, często przynoszą ze sobą nuty - tłumaczyła.

Ewa Pobłocka wielokrotnie była jurorką konkursów chopinowskich. Tak też będzie w 2025 roku podczas XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Ewa Pobłocka (pianistka, pedagog, laureatka wielu nagród)

Data emisji: 15.12.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/kajz

Czytaj także

Dwójka i przyjaciele. Audycja urodzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 22:00
- Zapytano mnie, czy słucham Dwójki. A jest jakieś inne radio? Ja wychowałam się na Dwójce i jestem jej adoratorką i miłośniczką - mówiła Anna Seniuk, jedna z przyjaciółek radiowej Dwójki. W specjalnej audycji z okazji 84. urodzin Programu 2 Polskiego Radia Paweł Siwek i Andrzej Sułek rozmawiali z zaprzyjaźnionymi z naszą anteną artystami i ludźmi kultury, z autorami audycji emitowanych na naszej antenie i słuchaczami, którzy zechcieli do nas zadzwonić lub napisać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Pobłocka: do grania Chopina potrzebne jest natchnienie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 11:00
- W wieku lat 12, z moją mamą Zofią Janukowicz-Pobłocką w studiu radiowym nagrywałam patriotyczne pieśni. Ona kierowała się słowem, a ja wolałam kantaty Bacha zamiast tych pieśni, które wtedy mnie nudziły. Teraz do nich powracam z wielkim sentymentem - mówiła Ewa Pobłocka, pianistka, gospodarz audycji "Przypadki Bacha" w Dwójce.
rozwiń zwiń