Polskie Radio

Czytają w czwartek: Braciak, Radziwiłowicz, Wiśniewska

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:30
Za nami pierwsze odcinki słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" w "Lekturach Jedynki". W Dwójce m.in. "Rok zająca" Arto Paasilinna. W Trójce - "Kometa" Brunona Schulza.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/R_Tee
logo 

10.35 - Lektury Jedynki - od 28.09 fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell. Powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

21.45 - Lektury Jedynki - 21 września - 4 października - Robert Małecki "Żałobnica", czyta Anna Dereszowska (audiobook Wydawnictwa Poznańskiego) - thriller psychologiczny, poruszający m.in. problem osób zaginionych bez wieści, historia młodej kobiety, która w wypadku na przejeździe kolejowym traci męża i nastoletnią pasierbicę.

23.50 – Lektury przed północą - 28.09 – 5.10 - Helena Kowalik "Przed sądem II RP". Czyta Andrzej Ferenc
(Wyd. MUZA). Rodzaj pitavalu obytej z palestrą i historią autorki; bulwersujące skandale i zbrodnie, szczegóły sądowych procesów to także obraz ówczesnego społeczeństwa, jego kultury i obyczajów…


logo

09.50-09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

8 października poznamy kolejnego laureata literackiego Nobla. W „Poranku” przez dwa tygodnie przedstawimy wiersze poetek i poetów, którzy do tej pory otrzymali to najbardziej prestiżowe w świecie literatury wyróżnienie. W tygodniu od 28. września słuchamy wierszy Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Thomasa Transtromera, Seamusa Heaneya oraz pieśni Boba Dylana.

11.00-11.10 – To się czyta: Arto Paasilinna "Rok zająca", czyta Jacek Braciak, opr. Małgorzata Szymankiewicz
15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, wyd. Anna Lisiecka, odc. 62 (powtórzenie)

19.15-19.30 – Książka do słuchania: Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 3


logo

11.45 - Proza czytana

od poniedziałku 28.09.20. – Bruno Schulz - "Kometa". Czyta Marcin Przybylski​. Przygotowała Barbara Marcinik.

20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" - pon.-czw.,

17 września zaczęliśmy lekturę fragmentów reportażu/opowiadania "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza (o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku). Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.

  

. 

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku.

Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka „Nieznana historia Marzeniusia I” odc. 5 To niezwykła, ale nieznana historia o marzeniach, które gdzieś się zagubiły.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" autorstwa Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.
 

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU