Polskie Radio

"Stacja nauka" i "Ślady pamięci". Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 17:00
W Programie 1 Polskiego Radia, w audycji "Cztery Pory Roku" porozmawiamy o seniorach, którzy są sprawniejsi fizycznie i bardziej aktywni od tych 30 lat temu. W Dwójce w programie "Ślady pamięci" przypomnimy sylwetkę kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PrinceOfLove
logo 

W poniedziałkowych "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) - 70-tka to nowa 50-tka: seniorzy sprawniejsi fizycznie i psychicznie niż 30 lat temu. Jak dożyć do 100 lat? A ponadto: czego nie robić w ogrodzie jesienią a co koniecznie zrobić?

Gościem audycji będzie ogrodnik Wojciech Wardecki.

Lusławice – opowieść o drzewach w ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego.  Krzysztof Penderecki był nie tylko wybitnym kompozytorem, jego drugą miłością były drzewa. W Lusławicach na południu Polski stworzył arboretum, które przez lata nie tylko zmieniało swój kształt, ale i wielkość.

Dziś ta unikatowa kolekcja dendrologiczna to w sumie 30 ha. Kilkadziesiąt lat prof. Pendereckiemu w jej budowaniu towarzyszył ogrodnik Stanisław Dudek. 

Zapraszają Marzena Kawa i Grzegorz Frątczak. 

Od 5 do 31 października, w paśmie „Muzyczna Jedynka” o g. 14.50 nadamy cykl 21 miniatur Andrzeja Korzyńskiego zatytułowanych "Znowu razem", które są swoistą „podróżą sentymentalną” do czasów, gdy dokonywały się w Polsce historyczne przemiany obyczajowe.

Pan Andrzej Korzyński odnalazł stare nagrania piosenek o Franku Kimono. W latach 80-tych ta stworzona przez Piotra Fronczewskiego postać zdobyła serca słuchaczy Polskiego Radia. 

Twórca piosenek poprzedził każdy z odcinków dowcipnym komentarzem, w którym odwołuje się do doświadczeń z tamtych lat.

 

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki zapraszamy na spektakl Teatru Telewizji „Halo, halo, tu mówi Warszawa”. Iwonie Rusek - autorce tekstu - wydarzenia historyczne z września 1939 roku posłużyły za kanwę dla fabuły oraz emocjonalnej struktury scenariusza.

Jego kompozycja skupia się wokół trzech etapów obrony Warszawy, którym wtóruje rytm pracy Polskiego Radia. Spektakl wyreżyserowała Ewa Małecki.

Spotkanie z Iwoną Rusek oraz Ewą Małecki o godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

- spektakl "Rozważna i romantyczna" w Teatrze Miejskim w Gdyni

- relacja z wręczenia Literackiej Nagrody "NIKE"

- polsko - czeska jesień literatury i wywiad z Ivaną Myśkovą

11.00 – 11.10 – To się czyta: Wiktor Paskow „Ballada o lutniku”, czyta Piotr Cyrwus

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Wielki Konkurs: bohaterowie i świadkowie: Jerzy Żurawlew, Stanisław Szpinalski, Jerzy Waldorff, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska.

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 3.02.2013)

Henryk Wieniawski Wariacje na temat własny op. 15, Niccolò Paganini I palpiti – Introdukcja i wariacje na temat Di tanti palpiti z opery „Tankred” Rossiniego op. 13, Franz Schubert Kwartet smyczkowy d-moll „Śmierć i dziewczyna” (wersja na orkiestrę smyczkową) D 810, wyk. Mariusz Patyra – skrzypce, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, dyr. Jan Lewtak

15.00 – 15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 64 (powtórzenie)

16.00 – 17.30 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest klarnecista - Jan Jakub Bokun - gospodarz najbliższej Domówki z Dwójką. Ponadto w audycji zapowiadamy nowy sezon artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Festiwal Ogrody Muzyczne oraz zapraszamy na wystawę Władysław Hasior Misterium Przedmiotu w Galerii Gardzienice w Lublinie.

W Literackich witaminach -Eustachy Rylski. 

17.30 – 18.00 – Ślady pamięciaud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

Wczesne lata 50.-te, toczy się walka z Kościołem, w Polsce Ludowej jedyną siłą nie podległą komunistycznej władzy. Kardynał Stefan Wyszyński daje odpór głosem biskupów: 

„Rzeczy Bożych na ołtarzach Cezara składać nam nie wolno. Non possumus”.

W nocy z 25 na 26 września zostaje uwięziony. O tych wydarzeniach opowiedzą prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski.

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Jerzy Stempowski „Notatnik nieśpiesznego przechodnia”, czyta Adam Ferency, odc. 5

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Janusz Meissner – aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

 

logo

06.00 - 8.45   Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

6:10 - Ekskluzywna wypowiedź Igi Świątek dla Trójki na temat jej wczorajszego awansu do Ćwierćfinału French Open – red. sportowa PR3

8.45 - 9.00     Salon polityczny Trójki - prow. Beata Michniewicz

Gość: Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

9.00 – 9.50    Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda 

9.50 - 10.00   Informator ekonomiczny – Marcin Jagiełowicz

10.00-11.00   Powtórka z rozrywki – Łukasz Szwed

11.00-15.00   Trójka do trzeciej – Piotr Majewski

11.15 Płyta tygodnia: Gregory Porter  - All Rise

11.20  Muzeum Tatrzańskie – Przemysław Bolechowski

Zakopane oddaje hołd swojemu odkrywcy. Chodzi o dr. Tytusa Chałubińskiego znakomitego lekarza, botanika, ale i osobę która pokazała Polsce i Europie piękno zarówno Tatr, jak i prostej wioski, którą wtedy było Zakopane;

12.20 Gość Janusz Kukuła. Rozmowa o Teatrze Polskiego Radia i nowym projekcie audiobooków

12.45 Fajny Film. Ryszard Jaźwiński.

13.20 Gość Jan Ołdakowski, dyr. Muzeum Powstania warszawskiego. Zakończyły  się obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Podsumowanie wystawy.

13.40 Siłownie i domowe miejsca ćwiczeń - Paweł Turski

Od ponownego otwarcia siłowni minęły 4 miesiące. Jak mają się branża oraz nasze w pośpiechu budowane domowe miejsca ćwiczeń. Jak wygląda zapotrzebowanie na rodzący się w pośpiechu rynek treningów VOD.

14.10 Cykl „Życie na granicy” Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski

Przedsiębiorczość Polaków na granicy. Jadą, żeby zarobić. Księgowe, budowlańcy, sprzątaczki, studenci. W pociągu z Kostrzyna do Berlina też można zrobić biznes... na biletach. Polskie „bileciary” pożyczają je odpłatnie innym podróżnym.

Nauczyły się tego od Niemców. Tu liczy się każde euro. W tym odcinku również: polskie sprzątaczki w Niemczech, pośrednictwo w wynajmowaniu mieszkań, na którym Polacy nielegalnie zarabiają około 2 tysięcy euro.

14.40 Projekt "Opera Rusza" - Michał Piwko

 Rozmowa z Renatą Borowską-Juszczyńską, dyrektor Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu, na temat projektu "Opera Rusza" i obchodów 110 rocznicy urodzin gmachu Opery Poznańskiej.

15.00-16.00   W Tonacji Trójki – Marek Wiernik

16.00 - 19.00      Do Trójki zaprasza Witold Lazar 

W programie m.in:

16.20 - Nobel w dziedzinie fizjologii i medycyny; Przyg. Małgorzata Jakubowska

16.40 rozmowa – gość Ryszard Jaźwiński – 5 października 1962 roku miała miejsce premiera pierwszego filmu z serii przygód Jamesa Bonda, o tym jak zmienił się Bond i jaki będzie w przyszłości

17.40 Co roku u 10 000 Polaków diagnozuje się nowotwory skóry. 

Lekarze alarmują, że często trafiają do nich pacjenci w zaawansowanym stadium raka.

Na nowotwór chorują nie tylko starsze osoby, ale coraz częściej młodzi.

Przyg. Małgorzata Jakubowska

19.00 - 21.00      Wieczór z Trójką – Michał Margański

21.00-22.00        Klub Trójki –  Łukasz Jasina

W poniedziałkowym Klubie Trójki  zastanowimy się raz jeszcze nad polskim zwycięstwem z sierpnia 1920 roku, ale w szerszym kontekście. Z okazji rocznicy rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Rosją Radziecką. Podstawą będzie książka  "Polskie zwycięstwo", wydana przez Muzeum Historii Polski. Gośćmi Klubu będą: dr Mikołaj Mirowski i prof. Michał Kopczyński z Muzeum.

22.00 - 23.00      Sekcja rytmiczna – Marta Malinowska 

23.00 - 00.00  Audycja muzyczna – Justyna Grabarz 

  

 .

Pierwsze słyszę 6.00-9.00 - Słynny francuski klub piłkarski jako pierwszy na świecie zakłada wytwórnię muzyczną. Co ciekawe, ma on także bardzo silną pozycją w środowisku hip hopowym.

O którym klubie mowa?

Stacja Nauka 12.00-13.00 – Nagrody Nobla - Patryk Kuniszewicz będzie przez cały tydzień wspólnie z ekspertami śledził ogłaszanie laureatów w Centrum Współpracy i Dialogu UW.

W poniedziałek poznamy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii.

Płyta tygodnia - Himalaya Collective "Nebula" . Nebula to płyta nagrana przez 21 producentów zrzeszonych w działającym od 2016 roku kolektywie Himalaya.

Znajdziecie na niej bity od takich producentów jak: aflo, Art Salsa, Awgs, bknd, Bodziers ON, Brak Oczu, CoachMotel, knstnty, Krisqu071, Kxllage, Moo Latte, Pantalaim0n, Pepe., Pers, Printempo, Prometh, Spear Oh, Szatt, tapchan, Typol i WorstCase.

Płyta do zdobycia codziennie między godz. 13.00 a 14.00.

TOP 17.00-19.00 - Czym jest webinar, gdzie i jak się narodził, kto może go zorganizować i co jest do tego niezbędne? Zapowiedź czterech październikowych webinarów w Czwórce – pierwszy 6 października poprowadzony przez Jana Melę pod hasłem „Jestem szczęściarzem - każde doświadczenie niesie jakieś dobro”.

  

. 

17:15 "Skarbonka" -  Październik miesiącem oszczędzania! Czy wiecie, że światowy dzień oszczędzania jest jedną z najstarszych światowych inicjatyw edukacyjnych i został ogłoszony 1929 roku. A właśnie o co tyle hałasu? Dlaczego nauka oszczędzania jest tak ważna?

Dla rodziców:

23:00-1:00 „Co nam w duszy gra?” – Projekt MANIA. Ania Dobrzycka o życiu jako mama, fizjoterapeutka i piosenkarka.

 

 .

O godzinie 19.25 zapraszamy na transmisję recitalu Lukasa Geniušasa z Filharmonii Narodowej, którą w znacznej mierze wypełnią mazurki Fryderyka Chopina.

Występ rosyjsko-litewskiego wirtuoza, laureata II nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku, został zorganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach Festiwalu „Przed Wielkim Konkursem. Recitale mistrzowskie”.

Na transmisję zaprasza redaktor Marek Zwyrzykowski. Koncert będzie można także śledzić równolegle w streamingu na stronie Polskiego Radia Chopin.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu