Polskie Radio

Franek Kimono i webinar Meli - Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:30
W Jedynce o tym jak radzić sobie z sąsiadem, który nie daje spać i o zasadach dobrego snu. W Dwójce o nowym kulturalnym miejscu na mapie Warszawy, a w Trójce - "Jesteśmy połączeni" czyli o lotach dookoła naszych możliwości. A to nie wszystko! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Africa Studio
logo 
9.00-12.00 - we wtorkowych "Czterech Porach Roku" uciążliwy sąsiad - uporczywe granie na nerwach mieszkańcom bloku może być naruszeniem dóbr osobistych, za które należą się pieniądze. Sądy coraz częściej przyznają zadośćuczynienia. Gościem audycji będzie mec. Katarzyna Ludwig.
Ponadto: mroczki przed oczami to rozmazane, szare lub czarne plamki przypominające latające muszki, ograniczone do małego obszaru w polu widzenia. Zazwyczaj mroczki występują pojedynczo, jeśli jednak ich ilość jest większa, a dodatkowo towarzyszą im drobne błyski świetlne we wnętrzu oka, są powody do niepokoju. O wizycie u okulisty należy pomyśleć również wtedy, gdy mroczki po mrugnięciu bez poruszania gałki ocznej nie zmieniają położenia lub nie znikają. Objawem jakiej choroby mogą być mroczki przed oczami? Jakie są przyczyny pojawiania się mroczków przed oczami? Na pytania odpowie okulista Anna Maria Ambroziak.
A także o komforcie podczas snu - poduszki, jaka najlepsza, z pierzem czy sztucznym wypchaniem, mała, duża, z ziarnami, noworodek na poduszeczce czy samym materacu oraz poduszki na bóle kręgosłupa. Zapraszają Marzena Kawa i Roman Czejarek.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" – zaprasza Maria Szabłowska

Gośćmi audycji będą:

w pierwszej godzinie – Edward Hulewicz, który zaprezentuje swoją nową piosenkę w rytmie tanga, porozmawiamy także o działalności charytatywnej wokalisty.

Po 14 gościem będzie znakomita aktorka Katarzyna Dąbrowska, która wraz z wieloma artystami wspiera Fundację Przemka Szalińskiego i wzięła udział w nagraniu piosenki dla tej fundacji, której premiera odbędzie się na naszej antenie.

Ponadto kolejny odcinek cyklu 21 miniatur zatytułowanych "Znowu razem" czyli podróż sentymentalna do czasów, gdy dokonywały się w Polsce historyczne przemiany obyczajowe. ​Andrzej Korzyński odnalazł stare nagrania piosenek o Franku Kimono. W latach 80-tych ta stworzona przez Piotra Fronczewskiego postać zdobyła serca słuchaczy Polskiego Radia. Twórca piosenek poprzedził każdą z nich dowcipnym komentarzem, w którym odwołuje się do doświadczeń z tamtych lat.​

23.00 - akcja "Wakacje dla bohatera" - "Walczyli dla nas" – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Major Maria Kowalewska pseudonim Myszka - łączniczka i sanitariuszka oraz pułkownik Bolesław Pawłowski pseudonim Lanca, który był w kompanii leśnej plutonowego Józefa Bomby "Gaja" oraz w kancelarii WSOP (Wojskowej Służbie Ochrony Państwa) w Tomaszowie Lubelskim. To osoby, które walczyły dla nas, dla Polski. W ostatnim tygodniu oboje uczestniczyli w Wakacjach dla Bohatera – akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera. W reportażu przedstawione zostaną losy wojenne i powojenne majora "Myszki" i pułkownika "Lancy".
logo

07.00-10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

"Siostry Mikołajewiczówny i ich świat" - Monika Śliwińska brawurowo opisuje życie córek bronowickiego chłopa, portretowanych przez najwybitniejszych malarzy i literatów przełomu XIX i XX wieku. Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga – Panna Młoda z Wesela – wyszła za Lucjana Rydla, a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo. O powieści "Panny z "Wesela" - podczas spotkania z autorką o godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

- "Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia Obiecana wczoraj i dziś" - wystawa w Muzeum Miasta Łodzi,

- Dom Słowa - nowe aranżacje w wyjątkowym miejscu na mapie literackiej Lublina,

- książka "Tomasz Sikorski - Muzyka Fortepianowa. Dezintegracja Samotność Kreacja". 

12.45-13.00 – "Zapiski ze współczesności" - Wielki Konkurs: bohaterowie i świadkowie: Jerzy Waldorff, Witold Małcużyński, Zbigniew Drzewiecki, Jan Ekier, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska.

16.00-17.30 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Spektaklem POZYTYWNI, w środę - 8 października- zainauguruje działalność GARNIZON SZTUKI – teatr pozytywnych emocji. Powstaje nowoczesne miejsce o interdyscyplinarnym charakterze, gdzie realizowana będzie idea łączenia społecznej misji ze szlachetną rozrywką. Na deskach GARNIZONU SZTUKI będzie można oglądać teatralne hity: POZYTYWNYCH, SAME PLUSY, CZWORO DO POPRAWKI. W audycji "Wybieram Dwójkę" o założeniach nowej stołecznej sceny opowiadają Grażyna Wolszczak i Joanna Glińska. Ponadto omawiamy premiery 3 najnowszych krótkich metraży zrealizowanych w studiu Munka, rozmawiamy z Ryszardem Waśko o jego wystawie  w Galerii Fundacji Profile. W Literackich Witaminach - Renata Lis.

17.30-18.00 – O wszystkim z kulturą: Rozmowa z Rafałem Księżykiem – aud. Bartka Chacińskiego

Gościem Bartka Chacińskiego jest dziennikarz i krytyk muzyczny – Rafał Księżyk, który w audycji opowiada m.in. o swojej najnowszej książce "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993".​

21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Przed premierą: "Werther" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej – aud. Moniki Zając. 

logo

TRÓJKA – JESTEŚMY POŁĄCZENI (akcja z LOT-em)

Relacje Moniki Suszek z Zurychu: dwukrotnie w porannej audycji "Pora na Trójkę" (audycja w g. 6-9) oraz ok. g. 11.30 w audycji "Trójka do trzeciej", a także dwukrotnie w audycji popołudniowej "Do Trójki zaprasza Witold Lazar" w g. 16-19.

.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" – Patryk Kuniszewicz wraz  z ekspertami śledzi ogłaszanie laureatów Nagrody Nobla w Centrum Współpracy i Dialogu UW. We wtorek poznamy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" – jak będzie wyglądał rok akademicki 2020/2021? Na wielu uczelniach nauka przez semestr zimowy będzie zdalna, na większości jednak będzie miała tryb mieszany. Co to w praktyce oznacza? Czy teraz uczelnie po miesiącach doświadczeń są lepiej przygotowane do nauki na odległość? Zaprasza Weronika Puszkar.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" – gościem Kuby Jamrozka będzie Jan Mela – autor pierwszego webinaru Czwórki pod hasłem Postaw na rozwój (Facebook, Youtube godz. 18.00). Jasiek Mela - mówca motywacyjny, trener biznesu i młody tata - podzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Począwszy od 6 października w cztery kolejne wtorki o godzinie 18.00 będzie można wysłuchać 45-minutowych webinarów poświęconych rozwojowi osobistemu. Popularni w Internecie trenerzy mentalni, mówcy motywacyjni i specjaliści wystąpień publicznych opowiedzą o kompetencjach często pomijanych w szkole, a które warto rozwijać. O tym jak występować, dlaczego warto pozwalać sobie na błędy, jak znosić niepowodzenia i jak zachowywać się asertywnie opowiedzą: Jan Mela, Artur Sójka, Jakub Bączek i Anita Michalska. W przeciwieństwie do drogich warsztatów, będzie to znakomita okazja do zdobycia wiedzy z zakresu kompetencji miękkich bezpłatnie.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski zaprasza wywiad z zespołem Lumpeks – laureatem Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W dźwiękach: trąbki, saksofonu, kontrabasu oraz tradycyjnych instrumentów perkusyjnych – bębenka obręczowego oraz barabanu – słychać muzykę wsi, dawnych zabaw w małych domkach, tańcach na deskach, szaleństw. Muzycy wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie, przeplatając ze sobą style jazzu i muzyki tradycyjnej.

. 

7.00 - 10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień borsuka. Bohaterem Poranka będzie Meles meles - największy przedstawiciel rodziny łasicowatych. Charakterystyczną cechą jego wyglądu są czarno - białe pasy na głowie. Z jego posturą oraz sylwetką trudno w nim szukać atlety. Z bieganiem i szybkim trybem życia drapieżnik ten ma na bakier. Każdy kto widział go w terenie wie, że nie jest skory do ucieczki. Jeśli jednak natknie się na przeciwnika, stara się go ominąć lub ignorować.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dowiemy się czym są wyliczanki i w jakim celu ich używamy oraz skąd się wzięły. Czy niektóre niezrozumiałe dla nas słowa użyte w wyliczankach rzeczywiście nic nie oznaczają? Zapytamy naszych słuchaczy jakie wyliczanki oni znają. Pochylimy się również nad łamańcami językowymi - po co powstały, czym są i kto najczęściej je wypowiada?

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Problemy psychiatryczne dzieci i młodzieży. Jak mikrobiom jelitowy wpływa na samopoczucie człowieka? Ostatnio coraz częściej słyszymy, że w jelitach znajduje się nasz drugi mózg, co oznacza to pojęcie? Co to jest oś mózgowo-jelitowa? Jakie drobnoustroje mogą wspomagać leczenie lęków i depresji? Czy stosowanie probiotyków (psychobiotyków) może zwiększyć skuteczność leczenia depresji? Goście: Joanna Chatizow, Prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji i dr Sławomir Murawiec, lekarz psychiatra i psychoterapeuta.​

 

.


12.00 - Marcin Majchrowski w premierowym odcinku cyklu "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" prezentuje nagranie Walca cis-moll op. 64 nr 2 (wykonawca: Wanda Rabcewiczowa) i mazurków z opusów 17 i 30 (wykonawca: Dmitry Alexeev), a także Rondo à la Krakowiak (Nelson Goerner z towarzyszeniem stylowej Orkiestry XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena). Na deser zabrzmią także kreacje Etiudy C-dur op. 10 nr 1 w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego, grającego na instrumencie współczesnym i historycznym.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński proponuje wybrane nokturny Fryderyka Chopina, ale także m.in. Arię z Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha czy Gnossienne Eryka Satiego, które to arcydzieła interpretować i aranżować będą tacy muzycy i zespoły, jak Antonio Carlos Jobim z Frankiem Sinatrą, Jacques Loussier, John Di Martino’s Romantic Trio czy Chopin meets the blues live.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski pewną kreską szkicuje sylwetkę legendarnego pianisty Wilhelma Backhausa, prezentując go nie tylko w austriacko-niemieckim repertuarze, z którego ów artysta znany był najbardziej (52. Sonata fortepianowa Es-dur Josepha Haydna, I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa), ale także jako interpretatora muzyki Fryderyka Chopina (zjawiskowe kreacje Berceuse op. 57 czy Etiud z opusów 10 i 25). 
Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU