Polskie Radio

Koncerty, powieści, wywiady - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:30
W Dzień znaczka sprawdzimy czy piszemy jeszcze listy oraz przyjrzymy się historii znaczków. To w Jedynce. W Polskim Radiu Dzieciom - m.in. o pracy listonosza. W Dwójce transmisja koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sirtravelalot
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

W kalendarzu - dzień znaczka pocztowego i pisania listów. Znaczek pocztowy wykonywany jest różnymi technikami drukarskimi (typografia, litografia, offset, staloryt, rotograwiura) i na różnych rodzajach papieru (często ze znakami wodnymi) na podstawie projektu grafika. Znaczki mogą przybierać różne kształty, nie tylko prostokąta (w tym kwadratu). Spotyka się znaczki owalne, trójkątne i pięciokątne. Sierra Leone i Tonga wypuściły samoprzylepne znaczki w kształcie owoców. Różne są również materiały, z których wykonuje się znaczki. Można trafić na znaczki z folii (nawet srebrnej lub złotej), plastiku, a nawet drewna. Zapytamy słuchaczy, czy jeszcze piszemy prywatne listy? Czy mail zastąpił pocztę tradycyjną? O sztuce epistolarnej i o współczesnej sztuce pisania krótkich wiadomości i w mailu i w SMSie porozmawiamy z Mateuszem Adamczykiem z Uniwersytet Warszawski, Sekretarzem naukowym Zespołu ds. Kultury Języka i Polityki Językowej.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Gośćmi będą muzycy zespołu NaVi: lider i gitarzysta Paweł Poszytek oraz nowy, drugi wokalista w zespole - obok Soni Stochmiałek - Grzegorz Wilk! Zaprezentujemy też premierowo nowe piosenki NaVi już z Grzegorzem przy mikrofonie. 


21.00 - "Kulturalna Jedynka" - rozmowa Małgorzaty Raduchy z Krzysztofem Napiórkowskim o wyjątkowej podróży przez czas i miejsca na Krymie oraz inne artystyczne egzemplifikacje mickiewiczowskie „Sonety krymskie” Adama Mickiewicza są często wykorzystywane przez późniejszych twórców jako kanwa, cytat, albo punkt odniesienia – to nad nimi męczył się Adam Miauczyński w „Dniu świra” Marka Koterskiego, to do nich muzykę skomponował Stanisław Moniuszko, a wyśpiewał je m.in. Chór Polskiego Radia. Czy są dobrym materiałem dla barda? Czy mogą służyć jako romantyczny przewodnik po Ałuszcie i Bakczysaraju? Co w nich urzekło Krzysztofa Napiórkowskiego – muzyka, który śpiewał już teksty ks. Jana Twardowskiego, a teraz skomponował muzykę do 12-tu Sonetów Mickiewicza? 


LITERATURA W JEDYNCE:


10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.


20.45 / 21.45 - Jo Nesbo "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego)


23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca (Wydawnictwo Czarne). 


logo


07.00-10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Roch Siciński

Gościem audycji będzie Katarzyna Ślesicka zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury im. Andrzeja Wajdy. Przypomnijmy, że 9. października mijają cztery lata od śmierci tego jednego z najwybitniejszych reżyserów. Centrum noszące jego imię w swoim statucie szerzenie świadomości publiczność poprzez prezentowanie wartościowych filmów. W audycji porozmawiamy m.in. o portalu VOD dla instytucji kulturalnych oraz o działaniach i rozwiązaniach proponowanych w czasie pandemii. Początek spotkania o godz. 9.30.

W audycji także o Festiwal Muzyki Improwizowanej Ad Libitum, o twórczości, która przetrwa wszelkie klęski żywiołowe, czyli dzieła, w tym Olgi Tokarczuk w Światowym Archiwum Arktycznym, o wystawie Magdy Hueckel w Galerii Jednostka, której inspiracją był targ staroci w Tbilisi i znaleziona na nim
książka "Żenszczina".


12.45-13.00 – "Zapiski ze współczesności" - Wielki Konkurs: bohaterowie i świadkowie: Jerzy Godziszewski, Mauricio Pollini, Józef Kański, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska.


13.00-15.00 – "Dźwięki na 95 obrotów" – prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz

Chopin w Obrotach: Regina Smendzianka (w 96. rocznicę urodzin), przedwojenni laureaci Konkursów Chopinowskich w Polskim Radiu – c.d.


16.00-18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Agonia – to opowieść o dzisiejszym świecie, w którym czas muzyki przekazywanej w tradycji ustnej przechodzi do historii. Zmierzch tej rzeczywistości obserwujemy na filmie oczami śpiewaka i instrumentalisty – Adama Struga. Reżyser filmu Tomasz Knittel i jego bohater – Adam Strug są gośćmi audycji Wybieram Dwójkę. Ponadto omawiamy premiery trzech najnowszych krótkich metraży zrealizowanych w studiu Munka i zapowiadamy rozpoczynający się dzisiaj Warszawski Festiwal Filmowy. Polecamy także najnowszą książkę Eleny Ferrante – Zakłamane życie dorosłych. W literackich witaminach – Jerzy Kronhold.​


17.30-18.00 – "O wszystkim z kulturą" - Michał Biel – aut. Beata Stylińska

Czym jest akompaniowanie, a czym towarzyszenie soliście, Jakie cechy powinien posiadać korepetytor? Czy doświadczony kameralista to dobry materiał na akompaniatora ? Na czym polega sztuka akompaniowania śpiewakowi? Te pytania autorka stawia Michałowi Bielowi – absolwentowi klasy Andrzeja Jasińskiego w AM w Katowicach, wielokrotnie nagradzanemu pianiście właśnie za sztukę akompaniamentu, dziś związanego z Juilliard School w Nowym Jorku. Z Michałem Bielem śpiewają Orliński, Komasa i inni.​

19.00-22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - Béla Bartók Divertimento na orkiestrę smyczkową BB 118; Joseph Haydn Symfonia C-dur „Niedźwiedź” Hob. I:82, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Pinchas Steinberg


21.30-22.00 – "Rozmowy po zmroku" - Strefa literatury: Julian Przyboś w 50. rocznicę śmierci – aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek


22.00-23.00 – "Muzyczny wieczór" - Karnawał instrumentów – prowadzi Łukasz Borowicz


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 – "To się czyta" - Wiktor Paskow "Ballada o lutniku", czyta Piotr Cyrwus, odc. 5


15.00-15.15 – "Literacka sjesta" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 68 (powtórzenie)


19.15-19.30 – "Książka do słuchania" - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 9


logo

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Off – zaprasza Mateusz Tomaszuk

06.00-8.45 - "Pora na Trójkę" – Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

8.45-9.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gość: Radosław Fogiel, PiS

9.00-10.00 - "Winien i ma" – Wojciech Surmacz

Goście: Artur Bartoszewicz, Marcin Roszkowski

10.00-11.00 – "Akademia rozrywki" – Łukasz Szwed"

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" – Piotr Majewski/Piotr Łodej

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" – Michał Margański

W audycji taneczna muzyka elektroniczna z najnowszą płytą Roisin Murphy w głównej roli.

16.00-19.00 - "Do Trójki zaprasza... Piotr Firan"

O pokojowej Nagrodzie Nobla, o Idze Świątek, która walczy o finał French Open oraz o tym - jak nie zwariować?

19.00-22.00 - "Moje przeboje" – Piotr Baron

Gościem będzie Leszek Cichoński

22.00-00.00 - "Audycja muzyczna" – Radosław Okrasko 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"

emisja od poniedziałku do piątku, od 28.09.20. Czyta Marcin Przybylski, przygotowała Barbara Marcinik.


20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza

Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.

Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.


logo

10.00-11.00 – "Stacja Kultura" - w cyklu "Sztuka młodych" zaproszenie do Galerii ASP w Krakowie, która po covidowej przerwie reaktywuje swoją działalność wystawą prac studentów i kilku pedagogów "Kiedyś to jeszcze, ale teraz to już w ogóle". Będzie też zaproszenie na wirtualną wystawę na ASP w Łodzi i rozmowa z Aleksandrą Wiśniewską z ASP Gdańsk o jej pracy dyplomowej "Aeroklub Gdański".


16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - włącz czwarty e-Bieg Erasmusa! – to hasło tegorocznej edycji biegu, trwać będzie od 15 do 17 października w formie rywalizacji zdalnej 4-osobowych drużyn sztafetowych, a o szczegółach Piotr Galus porozmawia m.in. z Łukaszem Smogorowskim z Fundacji Rozwoju Systemu
Edukacji.


17.00-18.00 - "Teraz K-pop" - co oznacza słowo "nugu"? W języku koreańskim oznacza "kto to?". Jest to także określenie zespołów K-popowych, które jeszcze nie zdobyły popularności. W tej audycji posłuchamy grup, które warto odkryć i wspierać w drodze do sławy. Będzie też konkurs "Co to za idol", w którym można wygrać album. Zaprasza Klaudia Tyszkiewicz.


18.00-20.00 - Będzie głośno! - Damian Sikorski zaprasza na rozmowy z muzykami: po godz. 18.00 z debiutującym zespołem NO MORE ELECTRO, założonym przez muzyków śląskiej sceny; potem z Ms. Obsession - laureatką pierwszej odsłony konkursu Wydaj płytę z Będzie głośno – m.in. o klipie, który stworzyła Olga Czyżkiewicz, a także o pracy nad kolejną płytą, a po godz. 19.00 z Maciejem Gołyźniakiem, wielokrotnie nagradzanym perkusistą, występującym u boku m.in. Brodki, Natalii Nykiel czy Sorry Boys.


LITERATURA W CZWÓRCE:


10.30 – radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo


7.00-10.00 "Poranek w PRD" - w Światowy Dzień Poczty​ opowiemy dzieciom jaką drogę musi przebyć list by dotarł do naszego domu. Poznamy pracę listonosza i historię korespondencji.


10.00-11.00 "Muzyczne podróże" - 185. rocznica urodzin Camille'a Saint-Saëns’a, francuskiego kompozytora i wirtuoza fortepianu i organów, dyrygenta. Uznany za "cudowne dziecko", w wieku 2 lat zaczął czytać, pisać i pobierał lekcje muzyki. Swój pierwszy koncert dał w wieku 5 lat, zaś mając 16 lat napisał pierwszą symfonię. Oprócz muzyki interesował się astronomią, archeologią, biologią i poezją. Poznajemy jego twórczość.


17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Listy z morza można wysyłać bez znaczków. Od setek lat marynarze mogli wysyłać listy do domu bez znaczków. Dlaczego? Jak? O tym podczas dzisiejszego spotkania.

Dla dorosłych:


21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Relacja miasto-dziecko, czyli jak projektować miasta, żeby były przyjazne dzieciom i dlaczego miasta nastawione na dzieci, doskonale spełniają potrzeby również innych mieszkańców. Gość: Maja Brzozowska-Brywczyńska, socjolog, tłumaczka, mama dwójki dzieci. Adiunkt w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej, w Instytucie Socjologii UAM.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 


6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r.
Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.
Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.


12.15 - "Bajkowy kącik"
- Bajka "Komar Bzyko Bzykowicz Szpilnos". Bajka o niesamowitych przygodach dzielnego komara.​


19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


19:00-21:00 - "Wieczorne pogaduchy"
- Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić. 


Zapraszamy! 



Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU