Polskie Radio

Koncerty, sport, słuchowiska - Polskie Radio weekendowo

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 15:30
Jedynka zaprasza na transmisję meczu Polska-Włochy oraz słuchowisko "Bona". Wieczorem w Trójce koncert Patrycji Ziniewicz, a w Dwójce transmisja kolejnego koncertu Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Sprawdź propozycje Polskiego Radia na niedzielę!
Them der Woche
Them der Woche Foto: Bild; shutterstock.com

. .

w niedzielę:

18.10 - słuchowisko Tomasza Kaczorowskiego "Bona" w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej. To fantazja o polskiej królowej, którą kojarzymy wyłącznie z tego, że przyniosła do Polski renesans w architekturze i włoszczyznę na stoły. Tymczasem żona Zygmunta Starego była jedną z nielicznych dalekowzrocznych polityczek, które pracowały na potęgę Królestwa Polskiego na przekór szlachcie, magnaterii i podkupionych przez Habsburgów królewskich doradców. Szczególnie dbała o interesy dynastii Jagiellonów w Europie, polskie lasy i wychowanie królewicza Zygmunta Augusta. – Bona wraz ze swoim dworem i synem udaje się do Puszczy Niepołomickiej, w której nieopodal królewskiego zamku urządza przyszłemu królowi zabawę w "leśną audiencję". Podczas niej dwórki wchodzą w role zagranicznych dyplomatów (habsburskiego posłańca, wielkiego mistrza zakonnego i interesownego szlachcica) i sprawdzają wrażliwość Zygmunta Augusta na losy Polski i Litwy. Jak poradzi sobie siedmioletni królewicz pośród dworskich intryg i czy królowa Bona przygotuje go do bycia odpowiedzialnym władcą? Obsada: Paulina Holtz, Piotr Grabowski, Janusz Rafał Nowicki, Paweł Szymański, Anna Wodzyńska, Izabela Markiewicz, Justyna Kowalska. Reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna; realizator: Paweł Szaliński; opr. muz. Maria Marcinkiewicz-Górna.

20.40 - transmisja meczu Polski z Włochami w ramach trzeciej kolejki Ligi Narodów. Po przegranej z Holandią i zwycięstwie nad Bośnią i Hercegowiną w październiku, Robert Lewandowski i jego koledzy z reprezentacji powalczą o gole i punkty w spotkaniu z arcytrudnym przeciwnikiem, czyli drużyną Italii. Rywalizację w Gdańsku skomentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk, a meczowe studio poprowadzi Andrzej Janisz.

21.10 - spektakl Teatru Polskiego Radia - Karol Wojtyła "Jeremiasz". Adaptacja i reżyseria - P. Ostrowski, realizacja akustyczna - A. Brzoska, muzyka - Karol Osman. Poetycki dramat pt. ”Jeremiasz” Karol Wojtyła napisał w pierwszych latach II wojny światowej – to intelektualne zmaganie się młodego wówczas poety z okrucieństwem losu, niezawinionymi cierpieniami, przepełniony jednak ufnością oraz "nadzieją wbrew nadziei" w Bogu. Karol Wojtyła wprowadza w dramat postać proroka Jeremiasza z jego katastroficzną wizją ludu Izraela, dotkniętego Boską karą za grzechy. Jego dramatycznym sobowtórem w utworze Wojtyły jest ksiądz Piotr Skarga – jezuita, całkowicie oddany Kościołowi katolickiemu, nadworny kaznodzieja króla Zygmunta III Wazy, entuzjasta posłuszeństwa Kościołowi i państwu. Ukazany w "Jeremiaszu" poprzez swoje nauki, przestrogi i przypowieści. Drugi bohater, hetman Żółkiewski, wnosi ton heroiczny, ofiary z życia za świętą sprawę wiary. Te dwie postawy, nauczyciela i rycerza, splatają się ze sobą, tworząc wzór postaw Polaków zaangażowanych po stronie dobra. 

 

logo 

w niedzielę:

08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Ormiańskiego

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - William Friedkin i jego kino – prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" - Andrzej Boreyko – prowadzi Marcin Majchrowski

12.00-13.00 - "Ten cały musical" - prowadzi Piotr Sobierski

Musical w czasie pandemii. Wbrew niesprzyjającym warunkom, teatry muzyczne wznowiły działalność. Za nami trzy premiery, które zwiastują dobry sezon. "Virtuoso", "Lazarus" i "Zakonnica w przebraniu". O wszystkim opowiemy w najbliższej audycji "Ten cały musical". Po długiej przerwie, w końcu, możemy opowiedzieć też o nowościach w polskim teatrze muzycznym. Wszystkie sceny wznowiły działalność, chociaż dzieje się to nie bez problemów. Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentował spektakl "Virtuoso" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Musical, który napisał i skomponował Matthew Hardy, wygrał międzynarodowy konkurs organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza na spektakl o Ignacym Janie Paderewskim. We Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce pokazano z kolei "Lazarusa", z muzyką Dawida Bowiego i scenariuszem Endy Walsha. Spektakl wyreżyserował Jan Klata. Bez problemów repertuarowe plany realizuje Teatr Rozrywki w Chorzowie i tam sezon rozpoczęto od premiery "Zakonnicy w przebraniu" w reżyserii Michała Znanieckiego. W audycji poza nowościami nie zabranie znakomitej muzyki, w tym piosenki „Bal w operze” Leszka Możdżera, do słów Juliana Tuwima, która niegdyś wykonywana była na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, w ramach gali "Mandarynki i Pomarańcze", a później również w spektaklu w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Ten artysta przygotowuje musicalową premierą października, czyli "Wesele" we wrocławskim oddziale Akademii Sztuk Teatralnych.

12.30-13.00 - "Czytelnia" - Paweł Huelle "Talita", Wojciech Chamier-Gliszczyński "Portrecista psów"- prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta.

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" – prowadzi Klaudia Baranowska

"Cała piękna jesteś" – koncert maryjny - Chór Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Agnieszka Franków-Żelazny, Kwartet Puzonowy: Rafał Krauze, Dastin Łożyński, Katarzyna Witek, Szymon Wojdak, Michał Dembiński - recytacje. (Kraków, Kościół Parafii Św. Wojciecha, 5.05.2013). Poza tym - m.in.: Giovanni Pierluigi da Palestrina, Bartłomiej Pękiel, Mikołaj Zieleński Arvo Pärt, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski.

19.00-19.30 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Stefan Zweig "24 godziny z życia kobiety"; prod. 2007, przekład Maria Wisłowska, adaptacja Wacław Tkaczuk, reżyseria Henryk Rozen, realizacja Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski. Obsada: Grażyna Barszczewska, Marcin Przybylski, Olgierd Łukaszewicz, Damian Damięcki, Justyna Kulczycka, Henryk Rozen.

19.30-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

TRANSMISJA z Filharmonii Narodowej - Festiwal Ludwiga van Beethovena - Koncert symfoniczny Orkiestry Polskiego Radia. Krzysztof Penderecki Agnus Dei for strings, Ludwig van Beethoven V Koncert fortepianowy Es-dur op.73, Franz Schubert Symfonia nr 6 C-dur D.589; wyk. Szymon Nehring fortepian, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza. 

logo 
 

KONCERT W TRÓJCE - w niedzielę od 19.05 - Patrycja Ziniewicz

Patrycja Ziniewicz w niedzielny wieczór wystąpi na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej. Jako nastolatka występowała w musicalach wystawianych przez Szkołę Estradową w Białymstoku. Wiosną 2014 roku wystąpiła w koncercie w Operze i Filharmonii Podlaskiej w ramach cyklu Opera Młodych. Podczas studiów brała udział w uczelnianych projektach: "Miłość i więcej nic" - koncert piosenek Jacquesa Brela, rewia "Funny girls", koncert "Musicale, musicale" w Mazowieckim Teatrze Muzycznym czy musical "Godspell" w reż. Miłosza Gałaja. W latach 2017 - 2019 współpracowała z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną przy projektach "Bajeczne piosenki", "ABBA symfonicznie" i "Mała trójmiejska maskarada". Od jesieni 2018 roku koncertuje z materiałem "List do Czarnego Anioła – piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk" - jej debiutem płytowym i producenckim. Patrycja Ziniewicz jest studentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim. 

Transmisja audio na antenie oraz streaming wideo na stronie Trójki, FB Trójki oraz YT Polskiego Radia.

logo

w niedzielę:

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - zapraszamy na rozmowę z Szymonem Mioduszewskim o największym filmowym wydarzeniu rowerowym tego roku: „Accomplice” to film, który podbije serca nie tylko fanów downhillu i MTB. Czwórka objęła patronatem pokazy filmu, a zaproszenia do kin w całej Polsce można zdobyć słuchając Czwórki.

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - wraz ze zmieniającymi się trendami wampiry odeszły w zapomnienie. Wśród aktualnych premier ze świecą szukać nowych produkcji z władcami ciemności w roli głównej. Ale Łukasz Jeffrey Chmiel znajdzie: naszym rodzimym deweloperom udało się przywrócić zainteresowanie zapomnianemu uniwersum. W audycji rozmowa o Vampire: The Masquerade - Coteries of New York​.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Każdy zna Bolka i Lolka, Reksia czy Baltazara Gąbkę, ale nie każdy wie, że wszystkie te postaci są efektem pracy jednego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię. A co działo się za zamkniętymi drzwiami studia? Agata Nowotnik zaprasza na rozmowę z Leszkiem Talką, współautor książki „Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych”.

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Prince, Prince i jeszcze raz Prince i jego mocno rozszerzona wersja właśnie wznowionego, klasycznego albumu "Sign O' The Times". Zabrzmią specjalne taneczne wersje oraz niepublikowane wcześniej nagrania Mistrza. Ubierzcie się na purpurowo i szykujcie na funkową imprezę. Zaprasza Harper.

20.00-21.00 - "Muzyka Dobrego Słowa" - w XX Dniu Papieskim przypomnimy słowa Jana Pawła II skierowane do młodych na Jasnej Górze, w Krakowie i w Poznaniu . Posłuchamy utworów oddających hasło Totus Tuus m.in. z udziałem Chóru Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zaprasza Małgorzata Bartas-Witan.


PRD logo 

w niedzielę:

9.00-10.00 - "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, hasłem Dnia Papieskiego będą słowa biskupiego zawołania Jana Pawła II – "Totus Tuus" (Cały Twój). W audycji opowieść o tym, co pozostawił po sobie św. Jan Paweł II i w czym możemy go naśladować.

10.00 - "Dźwięk dobry" - Śpiewający weterynarz i pisarz. Robert Janowski opowie o swojej książce dla dzieci "Wielcy muzycy". Kolejna część nagradzanej serii Wielcy ludzie. Po odkrywcach, naukowcach i wynalazcach przyszedł czas na muzyków. O najwybitniejszych postaciach muzyki rozrywkowej opowiedział Robert Janowski, a całość zilustrował Maciej Szymanowicz. Dowiemy się, skąd wzięła się nazwa ABBA, co lubił jadać Elvis Presley, ile par okularów ma Elton John oraz wielu innych ciekawych informacji.

​12.00-13.00 "Zwierzyniec" - dzięki potędze wyobraźni, wspólnie będziemy sprzątać nasze akwarium. Podmieniać wodę, czyść szyby, piasek, żwir, kamienie, filtr. Opowiemy o najnowszych smakołykach naszych rybich podopiecznych w postaci gotowanej marchewki czy świeżych ogórków. Razem przejdziemy przez cały proces opieki nad akwarium.

16.00-17.00 "Łowcy dziecięcych przygód" - W Łowcach Dziecięcych Przygód podróż sentymentalna dla rodziców do czasów dzieciństwa, a dla dzieci wszystko o zabawkach i o tym, co służyło dzieciom do zabawy na przestrzeni wieków. Wszystko to dzięki wizycie w Muzeum Zabawek w Krynicy - Zdroju. Historie zabawek znajdujących się w muzeum opowiedzieli nam jego prowadzący Anna Ozierańska i Daniel Zasada.


Dla dorosłych:

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - 1 października obchodziliśmy dzień muzyki. Tego dnia poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce - Fryderyk! Największą zwyciężczynią tegorocznej edycji okazała się Hania Rani, wyróżniona w niemal wszystkich kategoriach, w których otrzymała nominacje. W audycji Muzyka dla Rodzica zagoszczą piosenki artystów wyróżnionych w kategorii muzyki rozrywkowej.​ Zaprasza Damian Sikorski. 

 
logo

w niedzielę:

17.00 - "Nie samym Chopinem…" - redaktor Adam Rozlach, od kilku tygodni konsekwentnie prezentujący nagrania wielkiego chilijskiego tytana klawiatury Claudia Arraua, tym razem przedstawi 11 Etiud transcedentalnych Ferenca Liszta, wielkiego konkurenta Fryderyka Chopina.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - bohaterem dwugodzinnej audycji wybitnego pianisty Marka Brachy będzie Tamás Vásáry – węgierski pianista i dyrygent. Usłyszymy przede wszystkim chopinowskie kreacje błyskotliwego, węgierskiego artysty. 

Zapraszamy! 



Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU