Polskie Radio

Lekarze, mówcy, muzycy - Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 18:30
Zasady ostrożności w czasach COVID-19 w "Czterech Porach Roku" i zaplecza wielkich teatrów w "Poranku Dwójki". Poza tym - o trudnościach wychowania "trudnych dzieci" w Polskim Radiu Dzieciom i kolejny Webinar Czwórki! Sprawdź propozycje Polskiego Radia. 
Na początku listopada żegnamy naszych radiowych kolegów, którzy odeszli w minionym roku
Na początku listopada żegnamy naszych radiowych kolegów, którzy odeszli w minionym rokuFoto: C.P.Storm/flickr/CC BY 2.0
logo


9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

W audycji m.in. czy stosujemy się do zasady DDM: dezynfekcja, dystans, maseczka oraz mity i fakty o COVID-19, wspomaganiu odporności organizmu, suplementacji D3. O to, dlaczego wiele osób nie stosuje się do wskazówek lekarzy, zapytamy dra Michała Sutkowskiego. W audycji też o projekcie "Dostępna Szkoła", realizowanym jako pilotaż działania akcji "Szkoła bez barier - program Dostępność Plus". Projekt prowadzą Fundacja Fundusz Współpracy i Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. W Dzień Reumatyzmu będziemy też gościć fizjoterapeutę, którego zapytamy o... błędy młodości.


13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Urszula Kaczyńska 

W audycji m.in. Maria Sadowska o nowej płycie - w pierwszej godzinie, a w drugiej - Olga Bończyk o spektaklu poświęconym Agnieszce Osieckiej. Zaprezentujemy też Płytę tygodnia - album "Sinatra with Matt Dusk".

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

20.45 / 21.45 - Jo Nesbo "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego)

23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca (Wydawnictwo Czarne)


logo


07.00-10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

Po 8.30 - aktor, reżyser teatralny i pedagog - Waldemar Raźniak podzieli się swoimi planami związanymi z objęciem stanowiska dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Funkcję te obejmuje w trudnych dla teatru czasach. Waldemar Raźniak zapowiedział już, że będzie stawiał na różnorodność we współpracy z reżyserami. Godzinę później opowiemy - za pośrednictwem aparatu - o zakulisowym życiu teatru. O fotografii teatralnej oraz o projekcie "FotoTeatr. Piękno i pułapki w fotografii teatralnej" - porozmawiamy z fotografką Monika Stolarską. W audycji wybierzemy się również do opery - jej miłośników z pewnością przyciągnie spotkanie z Mariuszem Kwietniem. Wybitny śpiewak, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej opowie m.in. o swoich pomysłach na kształcenie młodych artystów przy instytucji, którą kieruje.


12.45-13.00 – "Zapiski ze współczesności" - Wielki Konkurs - bohaterowie i świadkowie: Garrick Ohlsson, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska.


14.00-15.00 - "Polscy bohaterowie Wielkiego Konkursu" - 1980 - Ewa Pobłocka, Jerzy Sterczyński


16.00-18.00 – "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

W audycji o startującej właśnie platformie edukacji teatralnej KORCZAK ONLINE. Wśród gości - także Marek Szajda, który opowie o publikacji "Wieś na Ziemiach Zachodnich i Północnych po 1945 roku". Powiemy też o książce "Żona pianisty. Halina Szpilman w rozmowie z Filipem Mazurczakiem" i o wystawie Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec "Figury pełne słońca". W "Literackich witaminach" - Igor Brejdygant.


17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Jerzy Stempowski, niespieszny przechodzień – audycja Doroty Gacek


19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska

Retransmisja z 24. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Podczas koncertu: Ludwig van Beethoven - opr. Felix Weingartner Wielka Fuga op. 133, Ludwig van Beethoven - opr. Gustav Mahler Kwartet smyczkowy f-moll "Serioso" op. 95; Krzysztof Penderecki Sinfonietta nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika", wyk. Sinfonietta Cracovia, dyr. Jurek Dybał.


21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku - Namioty tureckie na Wawelu" – aud. Bartosza Panka


22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór - Moja Opera" - prowadzi Jacek Hawryluk

Tym razem do świata opery zaprasza Bassem Akiki – dyrygent, kompozytor, od niedawna dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej. Artysta wybrał do audycji operę Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, bowiem jest to dzieło związane z jego… losami. 


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Andrzej Dobosz "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów", czyta Krzysztof Wakuliński, odc. 2. 

15.00-15.15 - Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 70

19.15-19.30 - Książka do słuchania - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 11


logo


06.00-8.45 - "Pora na Trójkę" – Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o tym czy sprzedawanie teraz czekoladowych Mikołajów to nie falstart oraz o premierze iPhone 12 i o dniu ratownika medycznego, który stał się pretekstem powstania piosenki dla ratowników. Nie zabraknie również rozmowy z Roksaną Węgiel o... czytaniu.

9.00-9.50 - "Muzyczna Poczta UKF" – zaprasza Tomasz Żąda

10.00-11.00 - "Powtórka z rozrywki" – Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" – Piotr Łodej

W audycji m.in. czy będziemy płacić spojrzeniem – o nowym odkryciu wrocławskich naukowców, którzy stworzyli system płatności z wykorzystaniem narządu wzroku oraz o Igomanii czyli manii na Igę Świątek.

15.00-16.00 W Tonacji Trójki – Piotr Baron

16.00-19.00 Do Trójki zaprasza Witold Lazar

W audycji poszukamy odpowiedzi na pytanie w czym tegoroczne Noble różniły się od wcześniejszych? Jak wpłynęła na to epidemia COVID-19? 

19.00-21.00 Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann

23.00-00.00 Audycja publicystyczna – Jakub Jamrozek

Słowiańskie Strzygi i Topielce - dlaczego lubimy się bać? "Straszne" historie i psychologia! Wśród gości: Anna Malewska - doktorantka UKSW, specjalizująca się w słowiańskiej demonologii oraz Sylwia Błach - pisarka, blogerka, autorka opowiadań i fanka filmów "gore". 


LITERATURA W TRÓJCE:


11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"

Emisja od poniedziałku do piątku, od 28 września. Czyta Marcin Przybylski; przygotowała Barbara Marcinik.

20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza

Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku. Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień. 

logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - czym jest dieta 3D? Podobno nie wymaga liczenia kalorii ani trzymania się określonego deficytu kalorycznego. Na czym polega jej sekret i co na to dietetycy?

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - ile kosztują studia? Uczelnie w Polsce informują, że nie obniżą kosztów za studia niestacjonarne i prywatne ze względu na naukę zdalną. Czy studenci zdecydowali się w tym roku na płatne studia niestacjonarne, które prowadzone są w trybie online? Jak pandemia wpłynęła na sytuację uczelni niepublicznych? Ile kosztują poszczególne kierunki w różnych akademickich miastach? W audycji sprawdzimy też, na jakie programy pomocowe mogą liczyć studenci.

18.00 - "Postaw na rozwój!" – webinar Czwórki - tym razem spotkanie z Arturem Sójką - mówcą,  trenerem, moderatorem sesji networkingowych. Temat spotkania: "Networking receptą na sukces zawodowy". 

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - gościem Kuby Jamrozka będzie Artur Sójka, trener, moderator sesji networkingowych, facylitator, mówca, założyciel kilku klubów Toastmaster. W audycji podsumujemy czwórkowy webinar "Postaw na rozwój" i porozmawiamy o doświadczeniach i sytuacjach, które wpływają na nasze kariery zawodowe.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski zaprasza na rozmowę z zespołem Łysa Góra o ich najnowszym albumie "Oj dolo".


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 – radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w Międzynarodowy Dzień Noszenia Garnituru przyjrzymy się strojom na specjalne okazje. Przybliżymy też historię garnituru. Czy ten strój przypisany jest tylko mężczyznom? Zapytamy też najmłodszych słuchaczy czy dobrze czują się w "stroju galowym".

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - wizyta w Nibylandii, czyli muzyka do filmów "Piotruś Pan" i "Marzyciel". Dowiemy się również ciekawostek o szkockim powieściopisarzu i dramaturgu J.M. Barriem, czyli twórcy Piotrusia Pana. Zaprasza Iza Żukowska.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Autochtoni, czyli o ludach tubylczych różnych krajów - Innuici, Innu, Aborygeni, Majowie, Inkowie, Aztekowie. Które rejony świata zamieszkują lub zamieszkiwali? Z czego słyną?


Dla dorosłych:

21.00-23.00 "Strefa rodzica" - Jak ważne są przyprawy w kuchni? Czy wiesz, jak wielka siła tkwi w przyprawach i ziołach? Ilość przypraw, ziół i korzennych mieszanek na sklepowych półkach rośnie z roku na rok, jednak wiedza na ich temat jest wciąż niewielka. Dowiemy się jak nawet najmniejsza ilość kminu rzymskiego, cynamonu cejlońskiego lub mniej znanej asafetydy może zmienić smak i właściwości zdrowotne jedzenia. Poznamy proste przepisy na pyszne dania i naturalne lekarstwa. Dowiemy się również, które zioła i przyprawy wychładzają, a które rozgrzewają, a także, w jaki sposób oddziałują one na emocje. Równowaga między smakami, którą kryją w sobie przyprawy, pomaga w osiągnięciu harmonii, spokoju i… szczęścia. Goście: Karolina Szaciłło jest specjalistką od zdrowego trybu życia, prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu zdrowego jedzenia oraz wyjazdowe detoksy wraz z mężem, Maciejem Szaciłło.​ W audycji porozmawiamy też o temperamentnym dziecku, często określanym mianem trudnego lub upartego. Gość: Katarzyna Kucewicz, pedagożka, psycholożka, psychoterapeutka​.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka "Świerszcz" cz.16. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zapraszamy! 



Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU