Polskie Radio

Transmisje klasyki i nowy program - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:30
Wspominamy rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i świętujemy uruchomienie nowego programu - Radia Kierowców. W Trójce reportaż nagrodzony na Prix Bohemia, w Dwójce transmisja z Filharmonii, a w Polskim Radiu Chopin - z Opery Narodowej. 
Internetowa stacja dla migrantów i o migracjach powstaje w ramach Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
Internetowa stacja dla migrantów i o migracjach powstaje w ramach Centrum Wielokulturowego w Warszawie.Foto: Glowimagers/EastNews
logo


9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza A. Kunikowska

W rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża - naszym gościem będzie Magdalena Wolińska-Riedi dziennikarka, żona byłego członka papieskiej gwardii szwajcarskiej, autorka wielu książek, m.in. "Zdarzyło się w Watykanie", w której zebrała relacje osób z otoczenia papieża Jana Pawła II podczas Jego pontyfikatu. W programie usłyszymy też archiwalne relacje radiowe z października 1978 roku. Z kolei z Pawłem Koniecznym, prezesem Zarządu Głównego GOPR, porozmawiamy o bezpieczeństwie w górach podczas jesiennych wypraw. Nie zabraknie też najnowszego notowania Turystycznej Listy Przebojów i konkursów "Co tu nie gra?" oraz "Od małego dla dużego". Podczas audycji - 11.03-11.20 - transmisja inauguracji Polskiego Radia Kierowców.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Z. Zegler 

Muzyczną Jedynkę uatrakcyjni muzyka takich artystów, jak John Mayer, Wilson Philips, Baranovski, Red Hot Chili Peppers, Aswad, czy Lanberry, a także Kamil Bednarek, Harry Styles, SIA i inni. Okazją do zaprezentowania ich twórczości będą wyjątkowe okoliczności, jak urodziny i inne jubileusze lub dominacja na listach przebojów oraz niebywale duży potencjał przebojowości ich piosenek. 

17.10 - "Bezpieczna Jedynka" - zaprasza P. Kuniszewicz

Za nami Dzień Ratownictwa Medycznego. To bardzo szanowana i wymagająca wiele poświęcenia profesja. Szczególnie teraz w czasie pandemii. Z czym na co dzień mierzą się ratownicy medyczni, jakie są miłe i trudne chwile w ich pracy? Spędzimy z nimi cały dzień.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

20.45 / 21.45 - Jo Nesbø "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego)

23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca (Wydawnictwo Czarne)


logo


07.00-10.00 – "Poranek Dwójki" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem Poranka Dwójki jest kontrabasista, gitarzysta basowy, producent muzyczny i kompozytor Krzysztof Pacan. Ma na swoim koncie współpracę i trasy koncertowe m.in.: z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak​. W jego dyskografii znajdziemy nominowaną do Fryderyka płytę Facing the Challenge oraz krążek Story of 82, który premierę ma właśnie 16. października. Artysta określa ten album jako swoją muzyczną biografię. A rozmowa z artystą o godz. 9.30. Ponadto w audycji o wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu "Cały świat to Bauhaus", o  Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych oraz o wystawie prac "Kata/Kami", czyli w wolnym tłumaczeniu z japońskiego "Forma/Papier".

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Wielki Konkurs: bohaterowie i świadkowie - Kevin Kenner, Rafał Blechacz, Julianna Avdeeva, Seong-Jin Cho, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska

13.00-15.00 - "Dźwięki na 95 obrotów" – prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Polscy muzycy Chopinowi w 171. rocznicę śmierci kompozytora: Fryderyk Chopin Trio fortepianowe g-moll op.8 wyk. Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Kazimierz Wiłkomirski - wiolonczela, Maria Wiłkomirska - fortepian; Sonata b-moll op. 35, Koncert f-moll op. 21 cz. 2 i 3 wyk. Witold Małcużyński - fortepian, WOSPR, dyr. Jan Krenz; Ballada g-moll op. 23, Nokturn c-moll op. 48 nr 1, wyk. Jan Ekier - fortepian; Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65, wyk. Roman Jabłoński - wiolonczela, Krystyna Borucińska - fortepian. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek

W audycji o monografii, w formie książki artystycznej, grupy "Twożywo" - kultowego duetu działającego w miejskiej przestrzeni na przełomie tysiącleci. "Plądrujemy ruiny rzeczywistości" podsumowują i zbierają ich działania. Profesor Arkadiusz Wagner opowie o dwustu artefaktach na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego. Porozmawiamy też z Edytą Poźniak o Radiu Kierowców oraz z Hubertem Rutkowskim o rozpoczynającym się w Toruniu festiwalu Tofifest. W "Literackich witaminach" - Alicja Sinicka. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Bassem Akiki – prow. Jakub Kukla

Mogłoby się wydawać, że jego droga do muzyki wiodła od przypadku do przypadku. Patrząc jednak na przeszłość z dzisiejszej perspektywy Bassem Akiki twierdzi, że wszystko miało niebagatelne znaczenie. Pojedyncze elementy zaczynają się układać w spójną całość: studia medyczne, później studia filozoficzne, wreszcie pierwszy, dość przypadkowy, przyjazd do Polski. Wspólnie z Dyrektor Haliną Ołdakowską i Dyrektorem Artystycznym Mariuszem Kwietniem, polsko-libański dyrygent -jako szef muzyczny - będzie kierował Operą Wrocławską, instytucją, w której rozpoczęła się zresztą jego zawodowa działalność dyrygencka. O Wrocławiu, muzyce i nieoczywistej drodze o dyrygenckiego podium porozmawiamy w piątek o 17.30.

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Andrzej Sułek

Transmisja z 24. Wielkanocnego Festiwalu im Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej: Krzysztof Penderecki Polymorphia, Ludwig van Beethoven IV Koncert fortepianowy G-dur
op. 58, Ludwig van Beethoven II Symfonia D-dur op. 36; wyk. Łukasz Krupiński – fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Jerzy Maksymiuk. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku - Strefa literatury" - zaprasza  Dorota Gacek 

Rozmowa z Dursem Grünbeinem, laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2020. 


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 – "To się czyta" - Andrzej Dobosz "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów", czyta Krzysztof Wakuliński, odc. 5

15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz
, odc. 73

19.15-19.30 – Książka do słuchania - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 14


logo


06.00-8.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o starcie Polskiego Radia Kierowców, a gościem będzie Prezes Polskiego Radia SA Agnieszka Kamińska. W audycji też o myszy komputerowej, która ucieka przed użytkownikiem, kiedy ten za długo pracuje i o straży granicznej, która używając sprzętu za wiele milionów złotych (w tym kamer termowizyjnych) wykryły trzyosobową szajkę kradnącą pietruszkę. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - zaprasza Beata Michniewicz

Gościem będzie Tomasz Latos, poseł PiS i przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - zaprasza Piotr Łodej

W audycji inauguracja Polskiego Radia Kierowców, relacja z X Giełdy Projektów - "Animacja w Sieci", rozmowa o Festiwalu Wrocławskich Księgarń i Antykwariatów, a także filmowy wywiad z Przemysławem Glajznerem. Nie zabraknie też spotakń z muzyką - w tym z XIX Podlasie Jazz festiwal, a w audycji powiemy też o Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Sapporo. 

14.10 - reportaż w Trójce - Nagroda 36. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Bohemia 2020: "Dawid" - reportaż Agnieszki Szwajgier

W lipcu 2019 roku cała Polska żyła sprawą pięcioletniego Dawida Żukowskiego. Chłopca przez 10 dni szukała nie tylko policja. Tragedia zjednoczyła mieszkańców Grodziska Mazowieckiego i pobliskich miejscowości. Pani Katarzyna Michałowska zamieściła na facebooku post z prośbą o wsparcie dla działań policji: "Zjednoczmy siły! Każda chętna osoba jest mile widziana!". Natychmiast zareagowali mieszkańcy Grodziska: "Będziemy", "Super pomysły", "Szacunek, chętnie pomogę" - włączając się do akcji poszukiwawczej. W pierwszej udział wzięło ponad 80 osób. Przez kolejne dni podejmowano pojedyncze próby i planowano następną dużą akcję. Miała w niej wziąć udział autorka reportażu. W drodze na akcję poszukiwawczą, widząc policyjne samochody, zatrzymała się na autostradzie A2, przy zjeździe na Pruszków. Okazało się, że kilka minut wcześniej w tym miejscu policja znalazła ciało chłopca. W reportażu autorka pokazuje dwa skrajne uczucia - z jednej strony chęć zemsty, z drugiej miłość i solidarność ludzi, którzy w trudnych okolicznościach potrafią się zjednoczyć i działać razem. O poszukiwaniach opowiadają: inicjatorka akcji - pani Katarzyna, młody ksiądz z pobliskiego kościoła w Łąkach, gdzie ojciec Dawida zostawił samochód przed popełnieniem samobójstwa, przedstawiciel grupy biorącej udział w poszukiwaniach osób zaginionych, która w pracy wykorzystuje tzw. "zapach strachu" oraz policja i żona jednego z policjantów.

16.00-19.00 - "Do Trójki zaprasza Piotr Firan"

W czerwonej strefie od soboty będą 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. W audycji przypomnimy zasady bezpieczeństwa obowiązują w poszczególnych strefach. Powiemy też o podtopieniach na południu Polski i prognozie na weekend. Nie zabraknie też rozmowy na Dzień chleba - o pieczeniu i ulepszaniu receptur wypieku czy o wyjątkowej budce telefonicznej, która stanęła przed Bramą Królewską w Szczecinie. 

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - zaprasza Piotr Baron


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"

emisja od poniedziałku do piątku, od 28 września. Czyta Marcin Przybylski; przygotowała Barbara Marcinik.

20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza

Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku. Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.


logo

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - jak mądrze walczyć z plastikiem? Czym jest Polski Pakt Plastikowy? O tym w rozmowie Kasi Dydo z Małgorzatą Gresztę - inicjatorką Paktu w Polsce. W audycji powiemy też o "Piątce za segregację", czyli o kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu.

18.00-20.00 - "​Będzie głośno!" - gościem w audycji będzie zespół Myasta - laureat czwartej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno" - oraz Adrian Pietraszkiewicz. Tego dnia zaprezentujemy singlowy utwór z debiutanckiej płyty, a także teledysk w reżyserii Adriana Piertaszkiewicza.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Igor Seider z zespołu Mama Selita opowie o nowym zespole – Kambo, który jak na razie wydał jeden singiel, ale w planach jest album długogrający.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - weekendowy mixtejp xxl, czyli dwie godziny hausowych nowości z Europy i świata. Będą nowe utwory Black Loops, Intr0beatz, Jimster, Detroit Swindle czy Fritsa Wentinka podane w formie tanecznego miksu. Włącz Czwórkę i tańcz w domu!


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 – radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo


17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Podróże z domu. Mapa gwiazd i nawigacja astronomiczna. Astronawigacja jest prosta jak jest się uważnym, opowie o tym rodzina żeglarzy.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - w Światowy Dzień Chleba porozmawiamy o najsłynniejszym wypieku na świecie, czyli o chlebie. Dowiemy się jakie chleby istnieją i jak się je wypieka. O wszystkich "chlebowych" ciekawostkach i pracy piekarza opowie Artur Chlebek - Ziemacki.


DLA DOROSŁYCH: 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - - Porozmawiamy z Piotrem Klimskim i Wojciechem Sulimierskim autorami książki "Kocham Cię! Współczesne mity o miłości".
Poruszymy tematy duchowości oraz wartości, które pomagają budować dobry, trwały związek, a także o niezgodnych z rzeczywistością przekonaniach dotyczących relacji i definicji kobiecości i męskości.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka azjatycka "O Abu Alim i jego żonie".

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


. .

8.00 - "Laureaci nagród specjalnych" - Bohaterem premierowego programu Anny Skulskiej będzie znakomity pianista, kameralista i pedagog Jerzy Godziszewski. Artysta otrzymał wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1960 roku w Warszawie, nagrodę specjalną ufundowaną przez Witolda Małcużyńskiego, który zasiadał w jury oraz nagrodę Air France.

19.30 - transmisja z koncertu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wystąpi Olli Mustonen, a na recital składają się: 3 Sonatiny op. 67 Jeana Sibeliusa, VII Sonata B-dur op. 83 Siergieja Prokofiewa, Notebook for the Youth Rodiona Szczedrina, sześć Mazurków Fryderyka Chopina oraz własny utwór Sonata fortepianowa „Jehkin livana”. Transmisję z koncertu na naszej antenie poprowadzi Marek Zwyrzykowski.


Zapraszamy! 



Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU