Polskie Radio

Cykl "Odeszli" i "Ślady pamięci". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:44
O pomocy psychologicznej dla studentów i e-opiece nad osobami starszymi. O pracach konserwatorskich na cmentarzach różnych wyznań i o Chopinie w tytułach piosenek. Do zdobycia płyta Spajku i Dziunka "Za świeży skład".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Joe007
logo

Cykl "Odeszli" - wspomnienia - emisja przed pełnymi godzinami: od 7.00 do 23.00 oraz między 13.00 a 15.00

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Dzień Zaduszny. Zapraszamy Słuchaczy na spacer po mniej znanych cmentarzach. W czasie pandemii, kiedy lepiej zostać w domu, chcemy również namówić Słuchaczy, by wspominali z nami swoich bliskich.

W audycji również Lapidarium w Elblągu, czyli jak w średniowieczu mieszczanie wspominali bliskich, portrety trumienne - obyczaj wielkopolski i nie tylko oraz wędrówki po cmentarzu w Starym Sączu i niewielkich cmentarzach Podkarpacia.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Gorsza siostra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, czyta Barbara Liberek (audiobook Wydawnictwa W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal).

23.50 - "Portret rodziny z czasów wielkości" Macieja Łubieńskiego, czyta Marcin Przybylski.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

- Pandemia i zmieniające się nieustannie zasady w ruchu granicznym, sytuacja gospodarcza na świecie, zwłaszcza obniżenie stóp procentowych spowodowało, że mieliśmy do dyspozycji mniejsze środki niż dotychczas - mówi prezes Fundacji Dziedzictwa Narodowego​ Michał Laszczkowski.

Dodaje, że mimo trudności udało się w tym roku przeprowadzić wiele wartościowych prac. ​Fundacja Dziedzictwa Kulturowego w 2020 r. prowadziła prace konserwatorskie na cmentarzach katolickich, prawosławnych, tatarskich i żydowskich w Polsce i na Ukrainie.

Odnowionych zostało niemalże 90 historycznych nagrobków. Konserwatorzy dzieł sztuki związani z Fundacją prowadzili prace na siedmiu zabytkowych cmentarzach, w wyniku których odrestaurowanych zostało kilkadziesiąt historycznych nagrobków, w tym cenne dzieła sztuki, groby żołnierzy, czy postaci zasłużonych dla kultury, nauki i życia publicznego. Rozmowa z Michałem Laszczkowskim o godz. 9.30.

W audycji wspominamy też artystów, którzy od nas odeszli w minionym roku. Zwiedzamy również wystawę w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości "Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córki".

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości": Bernard Ładysz

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

21.30-22.00 - "Pożegnania": Agnieszka Kossakowska - aud. Beaty Kwiatkowskiej

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta": Tomasz Jastrun "Dom pisarzy w czasach zarazy", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 1

15.00-15.15 - "Literacka sjesta": Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 1

19.15-19.30 - "Książka do słuchania": Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisław Celińska (powtórzenie)

logo

00.00-02.00 - "Nie do powiedzenia" - Agnieszka Furtak-Bilnik

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Mariusz Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Synth pop - Michał Kirmuć

06.00-8.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz   

Gość: Małgorzata Kidawa-Błońska, PO  

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny"  

10.00-11.00 - "Trójkowo rockowo "- Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski

Wyjątkowo płyta tygodnia od wtorku do piątku

11.45 PROZA CZYTANA W TRÓJCE

12.45 Fajny Film - Ryszard Jaźwiński. Rozmowa z Philippe Tłokińskim

13.10 Potyczki ze Szwedem - Łukasz Szwed, Michał Migała

13.45 Bed & Breakfast w pigułce (Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar)

14.15 Reportaż: Cykl „Życie na granicy” Adam Bogoryja-Zakrzewski i Agnieszka Szwajgier

Uchodźcy - zdanie Niemców o Polakach jest coraz lepsze, a odkąd w Niemczech pojawili się uchodźcy, sąsiedzi zaczęli naprawdę nas doceniać. Jak aktualnie postrzegani są przybysze z UE i dla porównania uchodźcy? 

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Marek Wiernik

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar

W programie m.in.:

17.10  W jaki sposób spędzamy Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, gdy mamy ze względów epidemiologicznych zamknięte cmentarze – wspominanie zmarłych w rodzinie, zapalanie światełek pod pomnikami i czekanie na możliwość pójścia na groby naszych bliskich;

17.20 wspomnienie -  Wiktor Bater, przyg. IAR

18.10 wspomnienie – Dariusz Gnatowski

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 AnagramMargana - Michał Margański

Wielcy artyści, którzy odeszli w tym roku inspirują młodsze pokolenia. W audycji przywołamy muzykę, która powstała na bazie kompozycji Romualda Lipko I Billa Withersa.

Wspominać także będziemy Ennio Morricone i Tony Allena. W poniedziałkowy wieczór wspomnimy także polskich jazzmanów w tym m.in. Tomasza Stańko.

20.00-21.00 Po zachodzie słońca - Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00 - 23.00 Klub Trójki – wydanie specjalne

“Niech żyje Życie” - aud. muzyczno-publicystyczna Moniki Małkowskiej 

Jak oswoić strach przed ostatecznym odejściem?

W programie m.in.: 

Lila Downs (znana m.in. filmu „Frida”), Chavela Vargas, Amalia Rodrigues, Fred Buscaglione, Neil Diamond, Ryan Gosling z albumu „Dead Man’s Bones” (2007), który to Goslin nosi tam nick Baby Goose, Bob Dylan (i goście na jego jubileuszu), Mercedes Sosa, oraz kilku polskich wykonawców, np. Jak Kobuszewski, Wiesław Michnikowski, Bohdan Łazuka.​

23.00 - 00.00  Dzika karta: Serdeczne Dźwięki – Mateusz Krautwurst/

 

logo

 

Płyta tygodnia - Spajku/Dziunek - "Za świeży skład"

Od poniedziałku w "Muzycznym Lunchu" będziemy prezentować i rozdawać płyty Spajku i Dziunka "Za świeży skład". Duet został wyróżniony w konkursie "Będzie głośno", a ich najnowszy album ukazał się pod patronatem Czwórki.

13.00 a 14.00 - Płyta do zdobycia codziennie w tym czasie!

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - tegoroczni maturzyści wciąż mogą aplikować na brytyjskie uczelnie. Wszystko dzięki january intake, czyli dodatkowej rekrutacji na semestr letni. Na czym polega rekrutacja?

17.00-19.00 - "TOP" - test aplikacji w ramach akcji #pomagamseniorom - Bezpieczny Senior -wygodna e-opieka nad osobami starszymi.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - sprawdzimy, na jaką bezpłatną pomoc psychologiczną mogą liczyć studenci. Np. Niezależne Zrzeszenie Studentów wychodzi z inicjatywą #StudenciDlaZdrowia, na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie specjaliści świadczą teleporady.

Jakie jeszcze inicjatywy powstają na uczelniach? Jak w dobie pandemii działają uczelniane Centra Pomocy Psychologicznej? Czego oczekują od nich studenci?

21.30-22.00 - "Krótka piłka" - gościem Mateusza Fusiarza będzie Maciej Nowak z projektu "Stadionowe Lumpy", który skupia się na pokazywaniu pereł polskich szmatlandów. W audycji porozmawiamy o tym, jak i gdzie szukać koszulek, jaki zgromadzić budżet na zakupowe podboje, jak dużą społeczność skupia projekt, a także o pasji do piłkarskich ciuchów.

LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

 

7.00 - "Poranek" - W Poranku przyglądamy się bajkowym postaciom, a przede wszystkim obuwiu, jakie noszą. W grę wchodzą nie tylko walory estetyczne (Kot w butach), ale też praktyczne (Siedmiomilowe buty) czy te decydujące o przyszłości (Kopciuszek).

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wyprawa kolonizacyjna w kosmosie. Co by trzeba było wziąć na statek kosmiczny, jak on miałby wyglądać, jaką załogę zabrać, żeby faktycznie można było osiedlić się na Marsie lub innej planecie?

Gość: dr Jan Amos Jelinek, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Pracuje w Katedrze Pedagogiki Małego Dziecka na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Dla rodziców:

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gość: Anna Gadt-Stępniewska - rozmowa o jej dwóch nowych płytach (w tym muzyczne odczytanie "Dzienników" Gombrowicza) oraz rodzinnym życiu w czasach pandemii.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


logo

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Temat programu są piosenki, które w tytule lub temacie odwołują się do Chopina.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie Harold Bauer - wybitny pianista brytyjsko-żydowski, który rozpoczął swoją karierę estradową jako… skrzypek. W programie utwory Chopina, Schumanna, Griega i Debussy’ego.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU