Polskie Radio

"Muzyczny lunch" i "Literacka sjesta". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 13:32
Na co powinni się szczepić dorośli i jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach. Poza tym o plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku "Ojczysty - dodaj do ulubionych" oraz relacja z wystawy o historii serca Paderewskiego. Zapraszamy!
Studio Czwórki
Studio CzwórkiFoto: Czwórka
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Jakie szczepienia są polecane dla dorosłych w czasie drugiej fali COVID-19? Pneumokoki wywołują groźne zapalenia płuc. Szczepimy najczęściej dzieci, a dorośli? Dlaczego szczepienie jest tak ważne? Jakie szczepienia są jeszcze wskazane - na wirusowe zapalenie wątroby, krztusiec, odrę? Czy dzisiaj możemy bezpiecznie szczepić się na inne choroby niż grypa?

Gościem audycji będzie dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Ponadto w audycji cykl "Smaki polskie", "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", "Przystanek Niepodległość" oraz relacja z wystawy o historii serca Paderewskiego.

21.00 - "Magazyn Bardzo Filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska 

Zbigniew Cybulski - wielka osobowość kina, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, urodził się 3 listopada 1927 roku. W audycji usłyszymy wspomnienia o Zbyszku Cybulskim jego przyjaciół i współpracowników. Wystąpią także autorka biografii, Dorota Karaś oraz laureaci nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego.

Słuchaczy poprosimy o opinie o jego najwybitniejszych rolach oraz o próbę opisu fenomenu aktora, który w pamięci wielu widzów, był przede wszystkim Maćkiem Chełmickim z "Popiołu  i diamentu", ale też Alfonsem van Wordenem z "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Niezapomniane role stworzył również w filmach: "Do widzenia, do jutra", "Jak być kochaną", "Giuseppe w Warszawie" i innych.

Nr sekretarki automatycznej dla Słuchaczy to 226452205, można też pisać na Facebooku.

W "Magazynie Bardzo Filmowym" także wspomnienie o Wojciechu Pszoniaku - środowisko filmowe i widzowie pożegnali wielkiego aktora 3 listopada podczas skromnej uroczystości pogrzebowej w kościele środowisk twórczych na placu Teatralnym w Warszawie. W audycji nie zabraknie też wiadomości ze świata filmu.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Gorsza siostra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, czyta Barbara Liberek (audiobook Wydawnictwa W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal).

23.50 - ​"Ostatnia bije godzina. Armia Ochotnicza generała Józefa Hallera" Janusza Odziemkowskiego, IPN​

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - zaprasza Paweł Siwek

W najbliższej "Domówce z Dwójką" - nieme kino. Zobaczymy jedyny zachowany i najstarszy film z Polą Negri - "Bestię" w reżyserii Aleksandra Hertza. Ale oczywiście gospodarzami "Domówki" będą tradycyjnie muzycy - w nadchodzącą sobotę dwuosobowa Orkiestra Ludwika Sarskiego: klarnecista Damian Szymczak oraz akordeonista Piotr Tomala, z którym spotkamy się w audycji o godz. 9.30.

W "Poranku" zaprosimy też do Skierniewic na Festiwal Muzyki Romantycznej. Został on zorganizowany po raz pierwszy w 1999 roku, a inspiracją do jego stworzenia w Roku Chopinowskim był felieton Jerzego Waldorffa. 

Ponadto przedstawimy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku, opowiemy o protestach sektora kultury w całej Europie w związku z wprowadzanym lockdownem, zaprosimy​ też na spektakl "Jezioro" w reż. Darii Kopiec.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Antonio Vivaldi Concerti, wyk. Federico Gugliemo - skrzypce, Roberto Loreggian - organy, Modo Antiquo, dyr. Federico Maria Sardelli; Jerzy Fryderyk Haendel Duety i arie, wyk. Nuria Rial - sopran, Juan Sancho - tenor, Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości": Bernard Ładysz

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem jest Marek Moś - dyrektor rozpoczynającego się jutro festiwalu Auksodrone. Spotykamy się także z Andriejem Konczałowskim, który na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty pokazuje swój nowy film "Drodzy Towarzysze!", zapowiadamy premierę "Burzy" - nowego spektaklu Piotr Cieplaka oraz Leszka Bzdyla i rozmawiamy o zajęciach edukacyjnych na Zamku Królewskim w Warszawie. W cyklu "Literackie witaminy" - Teresa Worowska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

W związku z kolejnymi obostrzeniami podejmujemy temat wpływu pandemii na kulturę.  

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska
Transmisja z NOSPR

George Enescu Decet D-dur na instrumenty dęte op. 14, Igor Strawiński Koncert D-dur na orkiestrę smyczkową, Ottorino Respighi Antiche danze ed arie per liuto. III Suita P. 172, wyk: NOSPR, dyr. Néstor Bayona

21.3022.00 - "Rozmowy po zmroku": Spotkanie z Lisą Batiashvili - aut. Jakub Kukla

Miała dwanaście lat, kiedy jej rodzice zdecydowali się wyjechać z Tbilisi. W poszukiwaniu lepszego życia Gruzini udali się do Europy. Dotarli do Niemiec. Młoda Lisa poszła do gimnazjum. Nie znała niemieckiego, więc jej podstawowym sposobem komunikowania się ze światem stała się muzyka.

Dziś mieszkająca w Monachium skrzypaczka należy do grona najważniejszych artystów na świecie. W czwartkowej audycji Lisa Batiashvili opowie o nowej płycie, ale też o wrastaniu w inną kulturę i o polskiej… prababci. 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Tomasz Jastrun "Dom pisarzy w czasach zarazy", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 4

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 4

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisław Celińska, odc. 4 (powtórzenie)

logo

00.00-02.00 - "Potrójne Pasmo Przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W programie m.in.:

7:50  Poradnik Covid19, czyli jak się zachowywać, czego unikać, na co zwracać uwagę, używanie maseczki itp. – zasady zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z innymi;

Gość: dr Michał Sutkowski, internista, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gość: Krzysztof Bosak, Konfederacja

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej"

W programie m.in.:

11.20 35 lat temu przeprowadzono w Polsce pierwszą udaną transplantację serca – wspominamy przełomowe wydarzenie w polskiej medycyny i sylwetkę profesora Zbigniewa Religi

12.15 ROZMOWA: Dyrektor CNK Robert Firmhofer Centrum Nauki Kopernik w Warszawie obchodzi swoje 10 lecie. Jedna z największych tego typu placówek w Europie, została otwarta 5 listopada 2010 roku.

14:15 Reportaż:  „Mistrzyni” - Olga Mickiewicz

Historia Małgorzaty Czerny, która niedawno została Mistrzynią Polski Masters w jeździe rowerem na czas. Pani Małgorzata jest cicha, niepozorna i delikatna. Jej niesamowity talent w jeździe na rowerze odkrył mąż, Paweł Serafin. Sam był kiedyś zawodnikiem, ale nie udało mu się zrobić wielkiej kariery. Teraz skupia wszystkie siły na tym, żeby zrobić z żony mistrzynię świata. 


15.00 - 16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00 - 19.00 - "Tu Trójka" - prow. Witold Lazar

W programie m.in.:

17.40 Pandemia zwiększa aktywność cyberprzestępców. W rejestrze stron zakazanych jest już prawie 4 tys. witryn wyłudzających pieniądze. Zagrożeni są zarówno przedsiębiorstwa jak i prywatne osoby;

18.10 Lot śmigłowcem, jazda na sygnale na akcję patrolowania rzeki, czy interwencja widziana oczami funkcjonariusza drogówki. Policja zachęca do poznania tajników zawodu w wirtualnej rzeczywistości i przygotowała kilka filmików, które mogą pokazać jak wygląda praca funkcjonariusza w akcji;

19.00 - 22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 Czy już państwo słyszeli? - Justyna Grabarz

20.00-21.00 Konstelacja M. - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 Od punka do Franka - Radosław Okrasko

22.00 - 23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

Czy kampania wyborcza 2020 w USA była przełomowa? O tym i o skomplikowanych wynikach wyborów prezydenckich w USA Łukasz Jasina porozmawia z Andrzejem Dąbrowskim - analitykiem `polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych;

23.00 - 00.00 - "Gitarą i piórem" - Janusz Deblessem

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu Proza Czytana - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow"

Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka, muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

 

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku - organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jakie są Wasze typy?

13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - rozmowa z Pepe, który nagrywa i tworzy nostalgiczne utwory w klimatach lo-fi. Wychodzi poza ramy własnej wyobraźni, grzebiąc w dźwiękach każdego bliskiego mu gatunku: rapu, house'u, post dubstepu, UK garage'u. Czerpie też inspirację z nagrań terenowych. Zaprasza Ula Kaczyńska.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Czy Borat ma coś wspólnego z Kazachstanem? To satyryczna postać, teoretycznie pochodząca z Kazachstanu, ale czy naprawdę ma z tym krajem coś wspólnego? Czy język kazachski usłyszymy w filmie Borat 2?

17.00-19.00 - "TOP" - OMG, czyli ogarniamy mowę geeka: "RiGCz" to wyjątkowy skrót, bo nie pochodzi z języka angielskiego. Jednak mimo że ma polskie rozwinięcie i tak może być dla nas niejasny. Kiedy go używać i jak wiele jest w nim ironii?


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

 

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień Postaci z Bajek. Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek - dziś jest ich święto. W "Poranku" pojawią się zagadki dotyczące najbardziej charakterystycznych bajkowych postaci.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Zabawy dla dzieci z muzyką ludową. Wybierzemy się na przechadzkę po lesie. Wsłuchamy się w naturalną melodię śpiewaną przez drzewa i ptaki... Ale też posłuchamy utworów skomponowanych specjalnie na tę leśną przygodę przez zespół muzyków z projektu "Kukaj Kukawko".

Podpowiemy jakie naturalne zabawki znajdują się tuż pod naszymi nogami i jak możemy z nimi... potańczyć. Goście: Patrycja Kuczyńska - basetla, bęben obręczowy i Witold Zalewski - wokal, akordeon, oboje z projektu "Kukaj Kukawko". Tworzą energetyczny skład pasjonatów folkloru, etnografów i animatorów zabaw dziecięcych. 

A po 16.00 "Lista Przebojów". 

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - Zwierzęta mają swój język i zwyczaje, ale mają też swoje tajemnice, które może odczytać tylko cierpliwy obserwator. Pan Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, poświęcił na to całe życie. Co warto wiedzieć o jego pracy?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Podróżowanie w czasach koronawirusa i wyprawa na Wyspy Owcze. Gość: Zofia Nowaczyk, podróżniczka, fotografka. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach?

Mamy drugi lockdown, tym razem częściowy, ale może i bardziej dotkliwy... Na kwarantannie przebywa w tym momencie blisko 400 tysięcy Polaków i wciąż ich przybywa. Nastroje społeczne są coraz gorsze. Co zrobić, aby przetrwać kolejne uderzenie kryzysu i jak się przygotować na trudny czas?

Gość: Mariusz Budrowski, współautor projektu "Odmładzanie na Surowo". Jest autorem książki dla dzieci "Wierszykowo na Surowo", bestsellera "Surowe Zdrowie" oraz książki kulinarnej "Na Surowo Przepisy".

2. Temat: Edukacja seksualna.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o problemie wykorzystywania seksualnego dzieci. Badania wskazują, że doświadcza go 7 proc. dzieci w Polsce. Wielu takich przypadków można uniknąć dzięki odpowiedniej edukacji dzieci, dostosowanej do ich wieku i możliwości rozwojowych. 

Dzieci, z którymi rozmawia się o bezpieczeństwie i seksualności, które uczy się asertywności, reagowania na niepokojące sytuacje i ochrony swojego ciała są mniej narażone na wykorzystywanie seksualne. Gość: Marta Skierkowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" Bajka "Nieznana historia Marzeniusia I" odc. 10. To niezwykła, ale nieznana historia o marzeniach, które gdzieś się zagubiły.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


logo
     
 

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

Autor skonfrontuje ze sobą w audycji brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Nokturnu Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina w wykonaniach Dang Thai Sona, zwycięzcy X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W programie również Witold Małcużyński w Koncercie f-moll kompozytora.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - zaprasza Dorota Kozińska

Pieśń Poseł Fryderyka Chopina zaprezentują w programie Waldemar Malicki i Teresa Żylis-Gara, Malcolm Martineau i Elżbieta Szmytka, Natalia PasiecznikOlga Pasiecznik i in.



Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU