- Polska wieś podlega procesom rozwojowym. Za pomocą spisu chcemy sprawdzić, co zmieniło się w rolnictwie i na obszarach wiejskich – wyjaśnia Krzysztof Kowalski, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie. - Statystyków interesują głównie takie zagadnienia, jak struktura dochodów, powierzchnia zasiewów, pogłowie zwierząt czy stan maszyn – dodaje.
Informacje o gospodarstwach pobierane są ze źródeł administracyjnych, za pomocą wywiadów telefonicznych i wywiadów realizowanych przez rachmistrzów spisowych. Nowością w tym spisie powszechnym jest możliwość samodzielnego wypełnienia formularza spisowego przez Internet.
- Ta forma umożliwia każdemu rolnikowi dostarczenie danych w wybranym przez siebie momencie – wyjaśnia Krzysztof Kowalski. Formularz można wypełnić w ciągu 14 dni od daty pierwszego zalogowania.
System wyposażony jest w szereg mechanizmów kontrolnych, które blokują wpisanie danych w niewłaściwy sposób. Dzięki temu rolnicy nie muszą martwić się, że popełnią jakiś błąd. W razie wątpliwości mogą skorzystać z infolinii (800 800 800).
- Gospodarstwa rolne, które nie mają dostępu do Internetu, mogą skorzystać z komputerów w najbliższym Biurze Spisowym – uspokaja zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego.
Powszechny Spis Rolny 2010 będzie pierwszym spisem realizowanym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dotyczyć ma stanu polskich gospodarstw na dzień 30 czerwca 2010 r.
Do 31 października trwa Powszechny Spis Rolny. Jego celem jest stworzenie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych. Zebrane dane posłużyć mają do analizy zmian, jakie zaszły w polskim rolnictwie na przestrzeni lat 2002-2010. Ponadto będą podstawą do opracowania adekwatnej polityki rolnej na przyszłe lata. Badaniem zostanie objętych ok. 1,8 mln gospodarstw.
(ap)