Ale jaki człowiek kryje się za tą legendą? Baczyński to przecież nie tylko jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów, lecz także prozaik i rysownik. Podczas wojny był konspiratorem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Prywatnie był natomiast ukochanym synem i kuzynem, kochającym mężem i zięciem, przyjacielem i kolegą.
Te najróżniejsze oblicza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pokazujemy w serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl, przygotowanym z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy. Stworzona przez zespół portalu PolskieRadio24.pl strona składa się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia – opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.
Jakie były lata szkolne Krzysztofa Kamila Baczyńskiego? Jak wyglądały jego relacje z rówieśnikami? W końcu: jak funkcjonował w środowisku poetyckim, wśród starszych kolegów po piórze? To był czas "gołębiej młodości", podróży, poznawania świata i siebie, czas planów i marzeń. To był świat z nadciągającą apokalipsą, ale wciąż jeszcze niespełnioną.
Uczniem gimnazjum oraz liceum im. Stefana Batorego był Krzysztof Kamil Baczyński w tym samym czasie, w którym uczyli się tu trzej późniejsi bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" - Tadeusz Zawadzki "Zośka", Jan Bytnar "Rudy" i Maciej Aleksy Dawidowski "Alek".
Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o środowisku, z którego wyrosło pokolenie Kolumbów: