W Wielki Piątek Polskie Radio nadaje spokojną, skłaniającą do refleksji muzykę oraz słuchowiska i audycje tematycznie związane z czasem zadumy.
W radiowej Jedynce będzie można posłuchać „Rozważań Drogi Krzyżowej 2021” (godz. 20.00-21.00). W obsadzie m.in.: Teresa Lipowska, Magdalena Zawadzka, Jerzy Zelnik, Jacek Bursztynowicz, Bogdan Dmowski, Tytus Wojnowicz, kwartet jazzowy Plus i kwintet smyczkowy ArtMus.
Festiwal Misteria Paschalia w radiowej Dwójce
Dwójka na Wielki Piątek przygotowała m.in. muzykę pasyjną – w programie m.in. transmisje z Festiwalu Misteria Paschalia (16.00-18.00) i Wielkanocnego Festiwalu Beethovena (19.30-21.30).
Nastrojowo również w Czwórce. W „Czwórka Unplugged” (18.00-20.00) spokojnie i bez prądu zagrają m.in. Dawid Podsiadło, Brodka, Mikromusic, Jula Pietrucha i Natalia Przybysz. A w audycji „Dokąd niesie ta Droga…” (20.00-22.00) kontemplacja śmierci Chrystusa słowami ks. Arkadiusza Paśnika oraz muzyką Stanisława Sojki i Antoniny Krzysztoń.
Czytaj także:
Polskie Radio Chopin w Wielki Piątek zaprasza na „Romantyczne brzmienia – Impresje Wielkanocne” (19.00-21.00). W programie m.in. dzieła liturgiczne Marca-Antoine’a Charpentiera.
Dziady cz.II. Premierowe słuchowisko w Jedynce
W Wielką Sobotę radiowa Jedynka w audycji „Jedyne takie miejsce” (9.00-12.00) – odwiedzi polskie kalwarie, czyli zespoły kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej według drogi krzyżowej – m.in.: Kalwarię Zebrzydowską, Kalwarię Lubawską i Kalwarię Wejherowską.
Dwójka tego dnia zaprasza – jak przez całą Wielkanoc – na Misteria Paschalia (15.00 i 20.00). Z kolei Waldemar Malicki w „Upiorze w operze” (10.00-12.00) zaprezentuje specjalny, świąteczny repertuar, a tematem „Płytowego Trybunału Dwójki” Jacka Hawryluka (17.00-19.00) będzie Pasja według św. Jana BWV 245 (II część) Bacha. W „Wieczorze ze słuchowiskiem” spektakl Michela de Ghelderode’a „Kobiety u grobu”. W obsadzie: Grażyna Barszczewska, Danuta Stenka i Agata Kulesza.
Czytaj także:
Trójka przygotowała w Wielką Sobotę dwugodzinne wydanie „Audycji Podzwrotnikowej” Wojciecha Cejrowskiego, który opowie o ludziach i świątecznych zwyczajach Ameryki Łacińskiej i zaprezentuje tropikalną muzykę (10.00-12.00). Wieczorem dwie godziny muzyki w najlepszym wykonaniu, czyli archiwalne koncerty Wojciecha Młynarskiego (19.00) i Gregory’ego Portera (20.00) z Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej.
Czytaj także:
Czwórka w „Nie do przejedzenia” (17.00-18.00) sprawdzi, co je i święci się w różnych regionach Polski. W menu m.in. chrzanówka lanckorońska, strząska, prażnica i fizoły. Wieczorem natomiast dużo dobrych brzmień: w „Muzycznych Archipelagach Nadziei” Macieja Szajkowskiego (18.00-20.00) świąteczne dźwięki z całego świata, pełne optymizmu, dobrej nowiny i nadziei; w „Wielkanocnych Babkach” (20.00-22.00) Ula Kaczyńska i Panie, które selekcjonują w Czwórce muzykę: Kasia Lins, Lena Osińska, Joanna Longić; z kolei w „Klubowych pisankach” Norbert Borzym i nastrojowa elektronika.
Jeśli ktoś potrzebuje chwili uspokojenia, powinien włączyć Polskie Radio Chopin. W specjalnym odcinku audycji „Chopin. Odloty – przyloty” (17.00-18.00) zabrzmi Oratorium Wielkanocne BWV 249 Johanna Sebastiana Bacha.
Wielka Niedziela zabrzmi w Jedynce dobrą muzyką. W „Czasie pogody” (10.00-12.00) przeboje skrzypka i aranżera Andrzeja Rutkowskiego, który komponował m.in. dla Haliny Kunickiej, Grażyny Świtały, Jerzego Połomskiego i Ireny Santor. Specjalne, świąteczne wydanie „Piosenek na życzenie” (14.00-15.00) poprowadzi Iga Nowakowska, a w „Duetach z klasą” (20.00-21.00) Luciano Pavarotti i jego przyjaciele: Barbra Streisand, Tony Bennett i Frank Sinatra.
W Trójce Anna Popek towarzyszyć będzie Słuchaczom podczas Wielkanocnego śniadania i przypomni zwyczaje, które od wieków tworzą klimat Świat Zmartwychwstania Chrystusa (godz. 10.00).
Michał „Numer Raz” Witak zaskoczy w Czwórce w swojej audycji „Numer raz, wita Was” (9.00-10.00) selekcją utworów gospelowych.
W Poniedziałek Wielkanocny w Dwójce wyjątkowa premiera – koncert kolęd wielkanocnych Joszka Brody z zespołem (15.00-16.00). W repertuarze utwory z Kolędowania Wielkanocnego, kolędowania wiosennego z Gaikiem i konopielkami. A w Trójce Piotr Łodej proponuje „Trójkowy dyngus kulturalny” (10.00-15.00), czyli muzyka i humor, które nikomu nie pozwolą czuć się samotnym.
Polskie Radio Dzieciom. Pisankowy zawrót głosy
Specjalny konkurs wielkanocny przygotowało Polskie Radio Dzieciom, które zaprasza dzieci do udziału w „Pisankowym zawrocie głowy”. Zasady zabawy są proste: samodzielnie wykonane przez dzieci pisanki należy sfotografować, a dorośli umieszczają je w komentarzu pod postem na facebookowym profilu PRD. Czas nadsyłania prac mija 6 kwietnia br.
Do wygrania atrakcyjne, radiowe gadżety! Na antenie tej stacji nie zabraknie audycji związanych z Wielkanocą. Na przykład w Wielką Sobotę w „Rodzinnym W-F’ie” (10.00-11.00) Królik Filip Karocki zadba o formę Zająca Wielkanocnego, a w „Bajkowym ogrodzie” (12.00-13.00) roślinne symbole Wielkanocy: bukszpan, rzeżucha, oliwka, sasanka, aloes.
Szczegóły wielkanocnej oferty w portalu www.polskieradio.pl i stronach internetowych Anten.