Polskie Radio

"Rękami Niemców rozwiązać problem opozycji". Dr Łysakowski o planach Rosjan wobec PW

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 11:04
- Sowieci zdawali sobie sprawę, jak to będzie wyglądało, kiedy obejmą władzę w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Łysakowski, historyk. - Rękoma Niemców próbowano rozwiązać problem przyszłej możliwej opozycji w Polsce - dodał, mówiąc o bierności Sowietów wobec walczącej Warszawy. 
Dziś przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Dziś przypada 77. rocznica wybuchu Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/ Piotr Nowak

Dziś przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W wielkim zrywie powstańczym stolicy uczestniczyło ponad 36 tys. żołnierzy AK. Walki trwały 63 dni. - Powstanie Warszawskie konstytuuje Polskę po roku 1944, a w zasadzie po 1989 roku, dlatego jest tak niesamowicie ważne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski, historyk. 

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Wśród przyczyn wybuchu powstania wskazał informacje na temat ofensywy sowieckiej, "z których wynika, że za chwilę Rosjanie ze swoimi czołgami staną na przyczółkach mostowych na Pradze". Zdaniem gościa "Tematu dnia", dowództwo AK i Polskiego Państwa Podziemnego podjęło decyzję o wybuchu powstania, by "zaprezentować rolę gospodarza" wobec wojsk radzieckich. 

"Rękoma Niemców próbowano rozwiązać problem opozycji w Polsce"

Rozmówca Polskiego Radia 24 zaznaczył, że zapowiedzi przejścia Sowietów przez Wisłę "okazały się mistyfikacją".   Przytoczył fragment pisma "Bolszewik", w którym 15 października (1944 - red.) sekretarz Stalina popełnił artykuł "Nauka z awanturniczej przygody".  - Tam jest fragment idealnie charakteryzujący to, co planowano na Kremlu - mówił gość "Tematu dnia".  - Renegaci polscy spróbowali za pomocą rozpętanego Powstania Warszawskiego rzucić do gry swoją ostatnią kartę atutową. Naczelne dowództwo sowieckie nie mogło nie wiedzieć o przygotowywaniu powstania, kiedy nasze wojska znajdowały się najbliżej Warszawy. Natychmiastowa likwidacja powstania, jak również włamanie się do miasta, były w danej chwili niepożądane, zwracam uwagę na słowo "niepożądane" - zacytował tekst historyk.

Czytaj także: 

- Przeciwnie, zdawano sobie sprawę ze składu elementów powstańczych i ich nastawienia politycznego. Dlatego tow. Stalin wysłał 5 sierpnia depeszę do marsz. Rokosowskiego: "zatrzymać ofensywę na Warszawę, czekać na dalsze rozkazy". Ta mądra decyzja naszego wodza była dyktowana ważnymi pobudkami politycznymi. Było to jedyne mądre rozwiązanie w duchu leninowskim, które polegało na tym, by spowodować konflikt Niemców z polskimi ugrupowaniami politycznymi i uzyskać w ten sposób wszelkie polityczne i wojskowe korzyści - cytował "Bolszewika" dr Piotr Łysakowski.

 Jan Ołdakowski 1200 repo-2.jpg
Jan Ołdakowski: powstańcom warszawskim przez lata nie wolno było o nim opowiadać

- W tym fragmencie tu mamy zdefiniowane, co chciano zrobić z powstaniem. (...) Rękoma Niemców próbowano rozwiązać problem przyszłej możliwej opozycji w Polsce. Sowieci zdawali sobie sprawę, jak to będzie wyglądało, kiedy obejmą władzę w Polsce - wskazał Piotr Łysakowski.

Posłuchaj
20:07 LysakowskiPiotr-PR24_mp3 2021_08_01-10-06-25.mp3 Historyk dr Piotr Łysakowski o znaczeniu i historii Powstania Warszawskiego ("Temat dnia"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Piotr Łysakowski (historyk)

Data emisji: 1.08.2021

Godzina emisji: 10.06


mbl

Czytaj także

"Zmieniło sposób świętowania i obchodzenia rocznic". Dr Ukielski o Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 19:43
- To, że powstało to muzeum, budowało nie tylko markę muzeum, ale i boom na muzea w Polsce. Odkąd otworzono nasze muzeum, liczba zwiedzających polskie muzea wzrosła z 17 do 40 milionów. Jest to gigantyczny wzrost - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 21:27
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego i złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stolica nigdy nie pozwoliła, by niemiecki okupant czuł się tutaj gospodarzem". Premier o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 00:38
Premier Mateusz Morawiecki napisał, że "stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się w niej gospodarzem". W niedzielę przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń