Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia
Prymas Stefan Wyszyński. Zobacz serwis specjalny
Decyzją papieża Franciszka, 12 września 2021 roku kardynał Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze w czasie uroczystej mszy świętej koncelebrowanej w Warszawie przez kardynała Marcello Semeraro, watykańskiego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Z tej okazji staraniem Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, autorstwa Elżbiety Staniszewskiej, powstał szczególny materiał dźwiękowy, zatytułowany "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny".
- Słuchacze, dzięki archiwalnym nagraniom poznają, między innymi, motywy trudnych decyzji Prymasa Tysiąclecia" - mówiła autorka albumu Elżbieta Staniszewska z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia:
00:27 Elżbieta Staniszewska.mp3 Elżbieta Staniszewska o albumie "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny" (IAR)
- Przewodnikiem po wydawnictwie jest sam kardynał Stefan Wyszyński, którego słuchacze mają okazję poznać nie tylko jako duszpasterza narodu, męża stanu ale i ujmującego gospodarza arcybiskupiego domu, człowieka z dużym poczuciem humoru - mówił z kolei ksiądz Andrzej Majewski, redaktor naczelny Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, która przygotowała album:
Źródło: YouTube Polskiego Radia
Kardynał Stefan Wyszyński wobec przełomowych wydarzeń i prywatnie
- W formie trwającego prawie półtorej godziny reportażu dokumentalnego przedstawione zostały najważniejsze dla Kościoła i kraju wydarzenia, których Prymas był świadkiem i uczestnikiem, a także chwile z jego życia o charakterze bardziej prywatnym, nieoficjalny" - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Podkreśla także, że twórcy albumu wykorzystali wyjątkowe archiwalne nagrania:
00:29 prezes.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o wydawnictwie "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny” (IAR)
Przewodnikiem po albumie jest sam kard. Stefan Wyszyński, którego mamy okazję poznać nie tylko jako duszpasterza narodu, męża stanu, ale i ujmującego gospodarza arcybiskupiego domu.
To wyjątkowe wydawnictwo z pewnością będzie dla każdego okazją do pogłębienia wiedzy o współczesnej historii Polski i trudnych relacjach Kościoła katolickiego z komunistycznym państwem po II wojnie światowej.
Archiwalne homilie i nagrania Prymasa Tysiąclecia
Udział kardynała Stefana Wyszyńskiego w pracach Soboru Watykańskiego II, przygotowanie obchodów Millenium Polski, wieloletnia współpraca z kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II i wreszcie wsparcie dla robotniczych protestów w początkach lat 80. ubiegłego wieku trwale zapisały się w historii.
Kardynał Stefan Wyszyński wygłaszał swoje homilie, jak również inne przemówienia, z pamięci. Jego współpracownicy nagrywali je i dokonywali transkrypcji. Dzięki temu możemy dziś wybierać z olbrzymiego, będącego w posiadaniu Instytutu Prymasowskiego, Radia Wolna Europa i Polskiego Radia, archiwum dźwiękowych wystąpień kardynała.
Słuchacze znajdą, między innymi, wypowiedź kardynała Wyszyńskiego z Gniezna z 1981 roku, kiedy mówił o konieczności zaangażowania się w sprawy Kościoła i ojczyzny:
00:30 1.mp3 Kardynał Wyszyński, Gniezno 1981 rok (IAR)
Na płytach zawarte zostały także wspomnienia licznych współpracowników kardynała Wyszyńskiego w tym jego spowiednika księdza Edmunda Boniewicza:
00:28 2.mp3 Ksiądz Edmund Boniewicz
Zapiski i fragmenty wspomnień
Album ilustrowany jest reporterskimi nagraniami głosu papieży: Pawła VI, Jana Pawła II, także licznych współpracowników prymasa Wyszyńskiego oraz osób analizujących naukowo jego życie i dokonania. Fragmenty wspomnień i zapisków kardynała czyta aktor Krzysztof Wakuliński.
Matka Elżbieta Róża Czacka. Współtwórczyni "Dzieła Lasek"
Znaczący fragment reportażu dokumentalnego poświęcony jest matce Elżbiecie Róży Czackiej, współtwórczyni "Dzieła Lasek" i założycielce Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, z którą jeszcze jako ksiądz profesor Wyszyński ściśle współpracował w okresie II wojny światowej, którą otaczał opieką do jej śmierci w roku 1961, już jako kardynał i prymas, i która zostanie wyniesiona na ołtarze podczas tej samej uroczystości 12 września 2021 roku.
mat.promocyjne/id