Kury rozwiązaniem problemu marnowania żywności?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2025 11:27
We francuskim Colmar, leżącym nieopodal Strasburga, od 2015 roku mieszkańcy mogą ubiegać się o darmowe kury. Mają one wspomóc walkę z marnowaniem żywności, ale również robić to, co potrafią najlepiej - czyli znosić jaja.
Co jedzą kury?
Co jedzą kury?Foto: Shutterstock

Czy kury jedzą wszystko, co znajdą na ziemi? Choć odpowiedź brzmi "nie", to stwierdzenie to kryje za sobą znacznie więcej, niż może się wydawać. Kury nie skonsumują wszystkiego; ich dieta składa się głównie z ziaren, lecz są bardzo dobre w rozprowadzaniu odpadów żywieniowych, przyspieszając ich biodegradację. Obecnie programy rozdawania kur prowadzą miasta we Francji i Belgii.


Posłuchaj
09:04 PR4_29_03_2025_08_24_Szanuj_zieleń.mp3 Darmowe kury we Francji i Belgii pomagają w pozbywaniu się resztek żywności (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

- Większość przypraw i sól jest w jakimś stopniu szkodliwa dla różnych ptaków. Jeśli chodzi o wszelakie odpadki ze stołów czy obierki z owoców i warzyw, na pewno nie są przez nie zjadane w stu procentach, ale ich wybieg może służyć jako kompost. One to rozgrzebią, przebiorą, wyjedzą to, co im smakuje, a cała reszta zostanie niezjedzona - mówi Karol Chmielewski, prezes Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego Czubatka Polska.

Rozprowadzone w ziemi resztki są praktycznie niewidoczne; stąd wzięło się przeświadczenie, że kura jest w stanie zjeść wszystko.

Jednak kury nie są rozdawane bez spełnienia podstawowych warunków. Po pierwsze, gospodarstwo musi zapewnić od ośmiu do dziesięciu metrów kwadratowych miejsca dla nowego mieszkańca. Należy również zapewnić oddzielną przestrzeń do życia, czyli kupić lub samemu zbudować kurnik. Zwierzęcia nie można również konsumować przez co najmniej dwa lata.


Zobacz także:


Szacuje się, że francuski program rozdawania kur zapobiegł składaniu na wysypisko około 300 ton odpadów organicznych. To bardzo dobra informacja w kontekście dbania o planetę - rozkładające się resztki spożywcze na wysypiskach emitują metan, który ma o wiele większy wpływ na ocieplenie klimatu niż dwutlenek węgla.

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadzący: Marta Hoppe

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.03.2025

Godzina: 8.24

kajz/kor

Czytaj także

Obcy pośród natury - jak inwazyjne gatunki obce zagrażają środowisku

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 12:03
Inwazyjne gatunki obce to jedne z największych istniejących zagrożeń biologicznych. Przenoszone są na nowe obszary przez człowieka; zmieniają ekosystem i podporządkowują sobie nowe otoczenie. Jakie gatunki zagrażają naszemu środowisku i w jaki sposób się u nas znalazły?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia zwierząt - sztuka uchwycenia natury

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 12:55
Fotografowanie zwierząt to wyjątkowe zajęcie, wymagające cierpliwości i wrażliwości. Jak pracuje się z czworonożnym modelem, który nie rozumie po "naszemu"? O robieniu zdjęć psom, a także dzikim, egzotycznym zwierzętom opowiedziała Magda Głogowska.
rozwiń zwiń