Polskie Radio

Jak geodezja wykorzystuje satelitarne systemy nawigacyjne?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 08:03
Gościem Programu 1 Polskiego Radia będzie mgr inż. Radosław Zajdel, który opowie o tym, jak współczesna geodezja wykorzystuje globalne satelitarne systemy nawigacyjne, jak działa i do czego służy serwis govus.pl opracowany przez młodego polskiego badacza. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock

shutterstock_kometa 1200.jpg
"Kiedyś straszyły, dziś patrzymy na nie z zachwytem". Komety na ziemskim niebie!

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym i najbardziej prestiżowym programem skierowanym do młodych polskich naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny wiedzy. W tym roku stypendia otrzymało stu rozpoczynających swą karierę badaczy, a pięcioro z nich, których osiągnięcia zostały ocenione przez recenzentów jako wybitne, otrzymało wyróżnienia.

Jednym z wyróżnionych jest doktorant w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - mgr inż. Radosław Zajdel, który prowadzi zaawansowane badania orbit satelitów – tworzących globalne satelitarne systemy nawigacyjne (GNSS), takich jak amerykański GPS czy europejski Galileo – i uruchomił pierwszy, nowatorski serwis govus.pl, który pozwala na monitorowanie jakości orbit systemów satelitarnych, za pomocą laserowych obserwacji satelitów. Serwis polskiego badacza został zakwalifikowany jako oficjalne narzędzie Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych, koordynowanej przez NASA, i nagrodzony przez Europejską Agencją Kosmiczną.

***

Na audycję "Eureka" w poniedziałek (6.09) o godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski. 

ans

Zobacz więcej na temat: kosmos
Czytaj także

"Polskie Noble". Prof. Krzysztof Górski i jego "Niemowlęcy obraz Wszechświata"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 21:31
Prof. Krzysztof Górski jest jednym z najbardziej uznanych na świecie astrofizyków zajmujących się kosmologią. W tym roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie i wdrożenie metodologii analizy map promieniowania reliktowego, kluczowych dla poznania wczesnych etapów ewolucji Wszechświata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia i Wszechświat w 2020. Naukowe podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 08:00
Rozwiązanie zagadki pochodzenia szybkich błysków radiowych wśród najważniejszych odkryć 2020 roku. W specjalnym, noworocznym wydaniu "Wieczoru Odkrywców", wybitni polscy uczeni mówili o najważniejszych światowych i polskich osiągnięciach naukowych ostatnich miesięcy.   
rozwiń zwiń