09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
O oszustwach internetowych i telefonicznych m.in. dotyczących kont bankowych. Jak przed nimi się bronić, jak reagować oraz dokąd je zgłaszać - na ten temat w rozmowie z osobą, która padła ofiarą takiego oszustwa oraz w rozmowie z ekspertem IT, Pawłem Ellerikiem. Porozmawiamy także o radiowych podcastach, także tych przygotowywanych przez dziennikarzy Programu I Polskiego Radia - na ten temat Agnieszka Siemiak-Harton z Portalu Polskiego Radia. Poza tym kilka minut o zdrowiu (w ramach kampanii "Wybieram długie życie") - realizowanej z Ministerstwem Zdrowia. W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego", prezentacja kolejnego miejsca w Polsce zgłoszonego przez słuchaczy do "Turystycznej listy przebojów PL" oraz drugi odcinek słuchowiska "Doktor Murek".
19.00-20.00 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska
Ogrody dla wiewiórek, nietoperzy, ptaków i zapylaczy! W Bielsku-Białej, Katowicach i Sosnowcu powstaną przyjazne miejsca dla dzikich zwierząt żyjących w miastach. Akcje sadzenia drzew, krzewów i bylin oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, ssaków i owadów. To wszystko w ramach 19 edycji Święta Drzewa Klubu Gaja, która w tym roku odbędzie się pod hasłem: "Dla przyrody". Każdy z nas w swoim ogrodzie czy na balkonie może posadzić odpowiednie rośliny, aby zapewnić zwierzętom schronienie i pożywienie. Możemy także zamontować dla nich budki lęgowe, które zastępują naturalne miejsca gniazdowania i pomagają im przeżyć w zmienionym przez człowieka środowisku.
20.40-23.00 - "Sport w Jedynce" - zapraszają Andrzej Janisz, Filip Jastrzębski i Rafał Bała
Eliminacje Mistrzostw Świata w piłce nożnej - transmisja meczu Polska-Albania.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska
00.55-01.00 - Przypadki słowa: Dante Alighieri w siedemsetną rocznicę śmierci - aud. Doroty Gacek
01.00-07.00 - Konkurs Chopinowski - przesłuchania (powtórka) - prowadzi Krzysztof Dziuba
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
W audycji sięgniemy do publikacji stanowiącej przewodnik po spuściźnie jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Katalogu rękopisów Biblioteki Narodowej t. 27: Archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego. Na zasadniczy katalog składają się trzy elementy: rękopisy muzyczne, materiały warsztatowe (notatniki) oraz korespondencja. O katalogu oraz wzbogacających go dodatkach porozmawiamy z Mateuszem Melskim, muzykologiem i bibliotekarzem z Działu Rękopisów Biblioteki Narodowej. Początek - godz. 9.30.
Ponadto w audycji: rozmowy z uczestnikami II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina; "Pół roku na Saturnie" - książka Małgorzaty Sidz, która akcję powieści umieściła w Seulu. Bohaterka dostaje grant na odnalezienie siebie. Książka o chaosie nowoczesnego świata; Festiwal Filmów Jednominutowych w Gdańsku; "Nowa mowa" - cykl felietonów Bartka Chacińskiego.
10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Krzysztof Dziuba
15.15-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
"Powieść Nagie Dusze jest wielką, nasyconą kolorami, zapachami i czarnym humorem podróżą przez Europę przełomu XIX i XX wieku, a z kart książki przemawiają do nas ożywieni z niezwykłą starannością artyści i twórcy, którzy mieli szczęście (lub pecha) spotkać na swej drodze Przybyszewskiego, m.in. Munch, Kasprowicz, Reymont, Wyspiański czy Paderewski" - to fragment opisu książki, która niedawno ukazała się na naszym rynku. "Nagie dusze" to debiut prozatorski Kordiana Piwowarskiego, reżysera, scenarzysty, artysty sztuki video i kompozytora muzyki elektronicznej, którego będziemy gościć w naszej audycji. Porozmawiamy też o najnowszych premierach: spektaklu "Chaplin" w Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz filmu "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego. Opowiemy także o setnych urodzinach kultowego wydawnictwa Nasza Księgarnia.
17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Przemysław Psikuta, w studiu Ewa Szczecińska
22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michał Ower Owerczuk i Patryk Pawlak
Pasmo kulturalne o teatrze, filmie i szeroko rozumianych zjawiskach popkultury.
02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
Cotygodniowy autorski przegląd muzyki z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych z gatunków spoza "głównego nurtu".
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara
Audycja publicystyczno-edukacyjna; program powtórkowy, składający się z wybranych, najważniejszych i najciekawszych wydarzeń poprzedniego dnia na antenie PR3.
05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Justyna Grabarz
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji m.in. o wyprawie jelczem przez Himalaje, o wymianie opon na zimowe w samochodach osobowych, o jakości polskich ryb! Powiemy też o rowerach cargo, grze miejskiej "O wolność i chleb! Poznański Czerwiec 1956", a w Dzień Bezpiecznego Komputera będziemy sprawdzać jak chronić się w sieci i jak chronić swój komputer?
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - Maciej Gdula, Lewica.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in. cykl "Bed&Breakfast" czyli historia jednej piosenki - tym razem Mariah Carey - "I’II Be There". Będzie też tradycyjny "Trójkowy felieton kulturalny", "Fajny film" oraz studio Konkursu Chopinowskiego.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko
To nowa pozycja w ramówce Trójki. Audycja, która udowadnia, że polska muzyka żyje, ma się dobrze i co więcej - nigdy nie rozwijała się szybciej niż teraz. Debiutanci oraz nowe wydawnictwa muzyków o ugruntowanej pozycji, a wszystko to - tylko i wyłącznie po polsku.
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
W audycji m.in. Informator ekonomiczny, cykl "Kierunek - długowieczność" oraz "Powtórka z rozrywki".
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.45 - reportaż "W podróży" Joanny Bogusławskiej. Opowieść o Arkadym Fiedlerze, który 28 września zakończył swoją ostatnią wyprawę po najpiękniejszych drogach Europy. Wnuk Arkadego Fidlera, wychował się w muzeum dziadka w Puszczykowie pod Poznaniem, wśród afrykańskich masek, kłów dzikich zwierząt i azteckich totemów. Wyjechał z Polski, by pracować w Londynie. Wrócił do kraju, by fiatem 126p podróżować po świecie. Pierwszy jego projekt "Po drodze" wiódł wzdłuż granic Polski. Drugi - "Maluchem przez Afrykę", a potem - przez Azję. Ostatnie jego projekty to podróż samochodem elektrycznym. Arkady Fiedler przemierzał Afrykę, gdzie wyzwaniem było podłączenie pojazdu do prądu.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska
22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - "Powieść w Trójce" / "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
Gościem będzie Bogdan Dziworski, wybitny fotograf, operator, reżyser, scenarzysta filmowy. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiF z 1965 roku, wykładowca i dziekan Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików oraz ZAIKS-u. Autor ponad 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych, laureat wielu międzynarodowych nagród. Artysta jest stale obecny na imprezach filmowych i fotograficznych, gdzie opowiada i pokazuje swoją twórczość. Jego ostatni album f/5.6 to czarno-białe zdjęcia, robione Leicą, obiektywem 50 mm. Najczęściej z przesłoną 5.6 (stąd tytuł albumu).
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
W poniedziałek 4 października zatrząsnął się świat. Przez 6 godzin portale społecznościowe zostały sparaliżowane globalną awarią. Nie działał Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp. Byli tacy, którzy nawet nie zauważyli zaistniałych trudności; ale niektórzy wpadli w panikę. O tym, jak bardzo media społecznościowe "poprzestawiały nam w głowach", traktuje projekt fotograficzny Zofii Łuczko "U nas nic specjalnego". Architekt, była muza i menadżerka grupy Łódź Kaliska będzie gościem w Polskim Radiu 24.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Co ma wspólnego mamut z mansami, czyli w cyklu "Z polskiego na polski" wyjaśniamy etymologię słów określających zwierzęta.
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Październik to miesiąc, kiedy studenci mogą składać wnioski o stypendium socjalne i naukowe. Jakie trzeba spełniać warunki, by je otrzymać? Powiemy też, co wynikło z raportu "Portfel studenta".
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Przybywa murali w Polsce. Są sposobem na upamiętnianie wydarzeń historycznych, przypominanie ludzi ważnych dla polskich miast, wreszcie - sposobem na ich promocję. Łódź, Warszawę, Białystok, Wrocław, można zwiedzać muralowym szlakiem. Teraz w Łodzi powstaje ogromny, mierzący 78 metrów, mural z wiedźminem.
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"
Wystąpi Manoid - legenda polskiej sceny elektronicznej. Ten DJ, producent, live performer i sound designer występował na całym świecie - od Islandii po Koreę Południową.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa na Śląsk.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Kolumba. Kim był Krzysztof Kolumb? Jaka historia wiąże się z odkryciem Ameryki? Ciekawostki o tym kontynencie.
17.15 - "Bezpieczny Maluch" - Bezpieczna wyprawa do lasu.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Mazowsze to nie tylko Warszawa. Poza stolicą kryją się równie fascynujące miejsca. Adrian Pogorzelski, przewodnik po Mazowszu opowie o atrakcjach tego regionu.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Październik uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi a 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W dzisiejszej audycji z Magdaleną Kardynał porozmawiamy o jej doświadczeniach związanych z tą chorobą oraz o działaniach jakie podejmuje w celu upowszechniania wiedzy o raku piersi - w ramach prowadzonej przez nią fundacji oraz powstałego rok temu Centrum Wiedzy o Raku Piersi.
2. Temat: Coraz większa wagę przywiązujemy do tego w jaki sposób się odżywiamy. Stosujemy różne diety chcąc poradzić sobie z chorobami albo po to żeby schudnąć. Bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się tzw. "diety pudełkowe", co więcej pojawiły się diety pudełkowe dla dzieci. Co na ich temat sądzi dietetyk? U kogo taka dieta się sprawdzi a kto raczej nie powinien z nich korzystać. Gość: Aneta Łańcuchowska, dietetyk kliniczny, blogerka kulinarna.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.
Teatr Polskiego Radia, 1994 r. Wystąpili: Joanna Wizmur, Małgorzata Kożuchowska, Hanna Tomaszewska, Aleksandra Rojewska, Beata Głowacka, Mirosława Dubrawska, Ewa Domańska, Barbara Bursztynowicz, Ryszard Barycz, Piotr Bajor.
20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]
W audycji różne rodzaje i odmiany mazurków. Tym razem wyjątkowo wyłącznie nagrania muzyków ludowych i folkowych. Posłuchamy m.in.: Diabubu, Janusz Prusinowski Kompania, Kapeli Maliszów, Fanfary Avantury, Tria WoWaKin. W audycji także opowieści muzyków ludowych z Radomszczyzny, Adama Tarnowskiego, Piotra Bińkowskiego oraz Mariana Lipca z Domaniowa, który podzielą się wiedzą o tym czym różni się mazurek od oberka, dlaczego mazurki się śpiewa oraz o tym jak wykonywać mazurki by były dobre [sic!].
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Zespół - legenda. Mistrzowie polskiego folku. Kwartet Jorgi, najmniejszy kwartet świata, jak mówili o sobie swego czasu. Bracia Waldemar i Maciej Rychli, a obok nich Andrzej Trzeciak, Grzegorz Kawka i inni muzycy. Poezja dźwięków szukanych w muzyce Karpat, Bałkanów, Polski nizinnej. Instrumenty pasterskie, gitara akustyczna, wiolonczela. Czasem komputer. W tle inspiracje tańcami ludowymi (oberek, chodzony), a także - Chopin, z którego Kwartet Jorgi odczytuje pierwotną myśl, inspirację, dźwięk lżejszy niż najlżejsze piano fortepianu.
22.00 - Studio PR Chopin - XVIII Konkurs Chopinowski [NA ŻYWO]
Zapraszamy do studia PR Chopin, w którym redaktorzy Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski, Marek Bracha oraz prof. Andrzej Ratusiński będą komentowali przebieg XVIII Konkursu Chopinowskiego.