IPN wkracza w cyfrowy świat z ofertą edukacyjną i naukową
Oferta edukacyjna i naukowa obejmie zarówno projekty realizowane już przez IPN, jak i projekty nowe. Umożliwi, z wykorzystaniem najnowszych technologii, dotarcie z przekazem historycznym do najmłodszych odbiorców w Polsce i za granicą.
23:38 Jedynka-22-09-2021-przystanek-historia.mp3 IPN utworzył Biuro Nowych Technologii (Przystanek historia/Jedynka)
Wyjątkowa publikacja IPN na temat kard. Stefana Wyszyńskiego
Dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk wyjaśnia, że zadaniem Biura jest przeprowadzenie cyfrowej transformacji oferty edukacyjnej, naukowej i wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej, aby dotrzeć do młodego pokolenia za pomocą nowatorskich projektów. Dyrektor zapewnia, że edukacyjne treści stworzone przez IPN będą dostępne w najnowocześniejszych formach, takich jak wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość czy sztuczna inteligencja. - Wszystkie projekty będą dostępne z poziomu smartfona, okularów VR [wirtualnej rzeczywistości - red.] lub komputera - zapewnia.
Biuro Nowoczesnych Technologi będzie dostosowywało do nowych technologii istniejące projekty, ale będzie również tworzyło nowe. - Mają przybliżać młodym ludziom w atrakcyjny sposób najnowszą historię Polski - mówi.
Magdalena Hajduk podkreśla, że projektów będzie bardzo dużo. Na razie Biuro skupia się na tym, żeby bazować na programie edukacji - po to, żeby rozszerzyć wiedzę historyczną za pomocą nowych technologii. - Na razie chcemy dotrzeć do osób, które w ogóle nie interesują się historią, albo interesują się, ale nie zostały zmotywowane, żeby rozszerzyć swoją wiedzę - podkreśla. IPN zamierza więc za pomocą nowoczesnych urządzeń przeprowadzać lekcje historii, udostępniać te lekcje nauczycielom na platformie internetowej i tworzyć gry, które równocześnie mają uczyć. - Mamy ambitny cel i misję, żeby nie tylko kształtować tożsamość narodową u młodych ludzi, ale również uczyć ich, jak poszukiwać tej wiedzy z wykorzystaniem nowych technologii - wyjaśnia.
Dyrektor zdaje sobie sprawę, że przed Biurem ogrom pracy, bo z badań wynika, że zaledwie kilka procent absolwentów szkół podstawowych i liceów zna podstawy historii Polski. - Wydaje się, że gdy młodzi poznają historię swego kraju, będą mieli kolejny bodziec, by tutaj zostać i rozwijać gospodarkę ekonomiczną - mówi.
Magdalena Hajduk wskazuje, że w IPN są trzy elementy będące motorem innowacji: nauka, edukacja i badania. A jej zadaniem jest to, żeby wszystko zdigitalizować. Pierwsze efekty mają pojawić się już w grudniu.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
- Rozmowa z dr. Rafałem Łatką o albumie "Kardynał Stefan Wyszyński 1901-1981" (autorzy: Rafał Łatka, Beata Mackiewicz, ks. Dominik Zamiatała).
Album prezentuje w sposób możliwie pełny życie i działalność prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z tego względu w pierwszej części książki przyjęto układ chronologiczny, w drugiej zaś postanowiono przedstawić materiał fotograficzny w ujęciu problemowym. Wynika to z wieloaspektowej działalności kard. Wyszyńskiego. Album zawiera unikalne, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie z okresu służby kard. Wyszyńskiego dla Kościoła w Polsce, pochodzące z Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN: "Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989".
- O fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego rozmawiamy z ekspertem, dr. hab. Waldemarem Grabowskim z Biura Badań Historycznych IPN.
Początkiem Polskiego Państwa Podziemnego było powołanie w Warszawie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski - tajnej organizacji niepodległościowej. W czasie II wojny światowej PPP utworzyło na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę i ZSRS tajne struktury podległe rządowi RP na uchodźstwie. Stanowiły one władze państwowe.
- "Było, będzie", czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN, m.in.: projekt edukacyjny „Kamienie pamięci. Bohaterowie opozycji demokratycznej”, Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag, wystawa „Wojna światów 1920" oraz propozycje artykułów na portalu Przystanek Historia.
***
Tytuł audycji: Przystanek Historia
Prowadzi: Paweł Lekki
Gość: Magdalena Hajduk (dyrektor Biura Nowych Technologii IPN )
Data emisji: 22.09.2021 r.
Godzina emisji: 19.29
ag