Radio w świecie młodych: jak się zmienia i kto go słucha?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 22:01
W Czwórce świętowaliśmy Światowy Dzień Radia. Z tej okazji Jędrzej Rosiewicz sprawdził, jakie podejście do tej formy mediów ma pokolenie Z. 
Czy młodzi ludzie słuchająradia?
Czy młodzi ludzie słuchają radia? Foto: Shutterstock

Dzień Radia to doskonała okazja, by przyjrzeć się temu, jak zmienia się słuchalność radia, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Choć może się wydawać, że współczesna generacja Z woli YouTube'a i TikToka, badania wskazują na coś innego. - Badania Europejskiej Unii Nadawców pokazują, że 73% osób między 15 a 24 rokiem życia słuchało radia co najmniej raz w tygodniu - podkreśla dr Jarosław Kinal z Uniwersytetu Rzeszowskiego. To oznacza, że czterech na pięciu młodych Europejczyków regularnie włącza radio.


Posłuchaj
19:29 CZWORKA Świat 4.0 2025_02_13-17-11-45.mp3 Radio w świecie młodych - jak się zmienia?

 

- Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z radia programowego, liniowego, na rzecz rozgłośni internetowych dopasowanych do ich preferencji – dodaje Kinal. Podobne spostrzeżenia ma nasz prowadzący Jędrzej Rosiewicz, przedstawiciel generacji Z. - Na początku słuchałem muzyki dance, electro, a potem zacząłem interesować się audycjami z poważniejszymi tematami. Szczególnie lubiłem odpalać radio w nocy, kiedy czuwasz tylko ty i prowadzący - opowiada. 

Zobacz też:

Radio w Skandynawii

Dr Łukasz Śmigiel zauważa, że Skandynawia pozostaje bastionem tradycyjnego radia. - Tam radio jest traktowane jako pierwsze źródło informacji i bardzo mocno wierzy się w media publiczne - tłumaczy. - Jeśli dziadkowie słuchają radia, to rodzice będą słuchać radia - jeśli rodzice, to i my posłuchamy - dodaje.

Radio w dobie internetu

Radio zmienia się, dostosowując do nowych technologii. - Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z radia programowego na rzecz rozgłośni internetowych dopasowanych do ich preferencji - zauważa Jędrzej Rosiewicz. Podcasty i radio on demand stają się coraz popularniejsze, ale tradycyjne radio wciąż odgrywa ważną rolę. - W Polsce codziennie 20 milionów ludzi słucha radia - podkreśla.

Przyszłość radia

W dobie cyfrowej radiofonia stoi przed wyzwaniami. Jedno jest pewne - radio to nieprzewidywalność i autentyczność. - W radiu fajne jest to, że nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. I jaka muzyka poleci, bo tutaj nie ma żadnego algorytmu, tylko selekcja - podsumowuje Piotr Firan. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 13.02.2025

Godzina: 17.11

gV/kor

Czytaj także

Szkoła Młodej Krytyki. Młodzi i media - jak je widzą, jak się ich uczą?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 10:16
- Szkoła Młodej Krytyki to projekt edukacyjny, który wymyśliliśmy, by młodym ludziom opowiadać świat mediów, podpowiadać jak je czytać, jak ich słuchać, jak je rozumieć, ale też jak tworzyć własne materiały medialne - mówi Julia Rzemek. - Naszymi nauczycielami zostali praktycy, ludzie, którzy odnoszą ogromne sukcesy zawodowe, świadomie budują swoją drogę zawodową. To Justyna Dżbik-Kluge, redaktorka naczelna Czwórki, Michał Nogaś, wicedyrektor Trójki, Agnieszka Szwajgier, znakomita reportażystka, a także dziennikarze, twórcy podcastów: Łukasz Wojtusik i Maciej Okraszewski. 
rozwiń zwiń