09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
Jak tłumaczyć dzieciom, które zachowania są akceptowane, a które niedopuszczalne? Jak przywołać je do porządku i dyscyplinować, kiedy zachowują się niewłaściwie? Dlaczego krzyk i przysłowiowy "klaps ku przestrodze" są wykluczone, a najlepszy sposób rozwiązywania konfliktów to rozmowa i perswazja? O tym wszystkim będzie mówił gość audycji, Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego dzieci i młodzieży, autor wielu książek, m.in. tej zatytułowanej "Uśmiechologia. Pozytywna strona myślenia". W audycji zapowiemy też akcję edukacyjną "Dzień Otwarty Notariatu" organizowaną w tym roku pod hasłem "Porozmawiaj o tym z notariuszem, jak zadbać o swój majątek, bo warto zaufać profesjonaliście". Dzień Otwarty Notariatu, podczas którego notariusze będą udzielać bezpłatnych porad, odbędzie się w sobotę 27 listopada. Do konsultacji będzie zapraszała Ilona Sądel-Bendkowska z Izby Notarialnej w Warszawie. W audycji także konkursy: "A to kto to?" i "Od małego dla dużego" oraz kolejny odcinek powieści "Niebezpieczne związki".
19.30 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski
Ponad 2,5 mln ludzi w Polsce nie wie, że ma cukrzycę.
Ostatnie badania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wykazują, że igły jednorazowe, które pacjenci wykorzystują w domach do pomiaru cukru we krwi, są używane nawet do 15 razy, co stwarza duże zagrożenie infekcji i zakażenia organizmu różnymi patogenami. Aby temu zapobiec, naukowcy pracują nad nieinwazyjnymi metodami pomiaru cukru we krwi. Gościem audycji będzie dr hab. inż. Artur Rydosz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Architektura snu.
Mamy wręcz urodzaj na prowadzenie badań snu. Jako pierwsi zajęli się tym tematem Chińczycy i okazało się, że w czasie pandemii COVID-19 aż 70 proc. mieszkańców Państwa Środka cierpi z powodu pogorszenia snu. Podobne wyniki dały badania przeprowadzone we Francji. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego określili nawet, ile wynosi w ciągu doby niezbędna dawka snu. W Polsce również prowadzi się podobne badania i mamy bardzo ciekawe wyniki dotyczące wpływu snu na: układ odpornościowy, produkcję hormonów, powstawanie choroby Alzheimera czy siły wzmocnienie organizmu po przyjęciu szczepionki chroniącej nas przed koronawirusem. Gościem audycji będzie prof. dr hab. n. med. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Słuchowisko wg słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki".
21.45 - "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej, czyta Adam Ferency (Radiobook).
23.50 - Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy", czyta Krzysztof Kolberger.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk
00.55-01.00 - Przypadki słowa: Anna Skoczylas "Przeciąg" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna FN w Warszawie, dyr. Kazimierz Kord,
Apolinary Szeluto Sonata D-dur op. 73 na skrzypce i fortepian, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Andrzej Tatarski - fortepian
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba
Mendelssohn, Szostakowicz, Schumann, Handel, Ockeghem, Bacewicz, Vivaldi, Henderson, Debussy, Auber, Prokofiew
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Kaja Danczowska - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna FN w Warszawie, dyr. Kazimierz Kord,
Ignacy Jan Paderewski Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Waldemar Malicki - fortepian
Moje.PolskieRadio.pl. "Te kanały internetowe nadają przez całą dobę"
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
"Trochę czasu ze sobą spędzamy, więc pewne rzeczy potrafimy komunikować w sposób natychmiastowy. Ryzyko związane z takim duetem jak nasz - to możliwość niedostrzeżenia między sobą profesjonalnego muzyka z całym bagażem doświadczeń i osobowością, a wyłącznie partnera" - tak podczas niedawnej rozmowy w Dwójce mówił Krzysztof Książek - o wspólnej działalności muzycznej z żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek. W najbliższą sobotę z Książek Piano Duo spotkamy się w audycji "Miejscówka z Dwójką". O szczegółach występu artyści opowiedzą w "Poranku Dwójki" o godz. 9.30.
Ponadto w audycji: rozmowa o książce "Zaraza. Notatnik malarki" z autorką - Weroniką Naszarkowską-Multanowską; premiera "Wesela" w reż. Wojtka Klemma w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz odsłonięcie gwiazdy Andrzeja Żuławskiego w Łodzi.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie: Wieczór w londyńskim teatrze (w czwartkowe przedpołudnie). Wyk. The Theatre of Music, kier. art. Marion Fermé
11.10-12.00 - Camille Saint-Saëns Symfonia nr 3 c-moll "Organowa", wyk. Les Siecles, dyr. François-Xavier Roth
12.05-12.45 - Książek Piano Duo: Sergiusz Rachmaninow i Antoni Areński - Suity na dwa fortepiany
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Penderecki - powrót do przeszłości - opr. Konrad Handschuh.
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert "Korzenie romantyzmu" (S1, 2002-06-20)
Etienne Nicolas Mehul Symfonia nr 1 g-moll, Ludwig van Beethoven - arie koncertowe i sceny wokalne, Symfonia nr 1 C-dur op. 21, wyk. Aga Mikołaj - sopran, Kryger Urszula - mezzosopran, Enesemble Philidor, Orkiestra Barokowa Concerto Polacco, Marek Toporowski - dyrygent, Didier Talpain - dyrygent
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Ponad 43 mln zł dla bibliotek i niemal 3 mln zł dla małych księgarni - programy wspierające rozwój czytelnictwa zostały rozstrzygnięte. "Certyfikat dla małych księgarni" to nowy program, który ma pomóc małym księgarniom w funkcjonowaniu i przetrwaniu. Drugi program to "Infrastruktura bibliotek 2021-2025" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. O obu programach porozmawiamy z dyrektorem Instytutu Książki, Dariuszem Jaworskim o g.16.30. W audycji także rozmowa o biografii poetki Beaty Obertynskiej z autorka Anną Piwkowską, spotkanie z Ireneuszem Skruczajem - reżyserem filmu "Obłoki śmierci", z Agatą Wolak rozmawiamy o jej książce "Zakopane, którego już nie ma". Zaprosimy także słuchaczy na kolejny koncert z cyklu "Jazz.pl", którego bohaterem jest Marek Napiórkowski.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska
Les Siècles, Isabelle Faust - skrzypce, John Heuzenroeder, tenor, dyr. François-Xavier Roth,
Igor Strawiński Canticum sacrum ad honorem Sancti Marci nominis; Koncert skrzypcowy D-dur; Święto Wiosny (fragmenty)
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Barrandov - Praskie Hollywood - aut. Monika Zając
Goście: Jakub Zika, Janusz Majewski
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Vladimir Nabokov "Obrona Łużyna", czyta Mariusz Bonaszewski.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp", czyta Jan Englert.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Ksawery Pruszyński "Opowiadania", czyta Michał Klawiter.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Tomasz Gajownik
Maurycy Mochnacki - jego wpływ na rozwój ruchu niepodległościowego przed i w czasie Powstania Listopadowego. Gość - Krzysztof Augustyniak, historyk.
02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara
05.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W Dniu Kolejarzy przyjrzymy się temu środkowi transportu, odkryjemy co kryje się za "Black Friday" i sprawdzimy od kogo pożyczamy pieniądze.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gościem - Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
Odwiedzimy wystawę "Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza" w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz powiemy o akcji "Folkowe przystanki".
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
Freddie Mercury. 30 rocznica śmierci wokalisty Queen. SERWIS SPECJALNY
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.45 - reportaż "Włoch w Warszawie", który przygotowała Urszula Żółtowska-Tomaszewska. To opowieść o Giannim, który od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Pochodzi z Sardynii. Ma żonę Polkę. Przyjechał do Polski za swoją wielką miłością. Polubił Polskę, ale też stara się zaszczepić u nas część włoskiej kultury.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
20.00-21.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk
Biografia ważnego polityka z czasów PRL Mieczysława Rakowskiego, ostatniego I sekretarza KC PZPR. Gość - dr Michał Przeperski, autor biografii wydanej przez IPN.
22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Małgorzata Łukowska
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.
22.06 - "Nakręceni" - magazyn premier filmowych - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek
W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Łukasz Adamski i Piotr Gociek zrecenzują najnowsze dzieło Wesa Andersona "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun", nową odsłonę "Ghostbusters" oraz dokumentalny hit Netflixa "Król tygrysów".
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Warszawskie Targi Sztuki (WTS) - to jedna z najważniejszych imprez artystycznych w Polsce. W tym roku odbędą się w dniach 27-28 listopada 2021 r. w hali EXPO XXI w Warszawie. Nowe miejsce stwarza jeszcze większe możliwości wystawiennicze. W Będzie można kupić i obejrzeć ponad 1.000 obiektów, które zaprezentuje ponad 70 wyselekcjonowanych galerii i antykwariatów z całej Polski. Szczegóły ujawni dyrektor programowy Kama Zboralska.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Powstał pierwszy na świecie klub, który pozyskuje energię odnawialną z … tańca. Jak działa technologia bodyheat?
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar
Kto wynalazł semafor? W Dniu Kolejarza przypomnimy Polaka, który wynalazł pierwszy automatyczny system sygnalizacji kolejowej.
13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska
W cyklu "Był sobie numer" Damian Sikorski opowie o utworze "Koniec" Spajka i Dziunka.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
Pamiętniki wokalisty Kurta Cobaina oraz poetki Sylwii Plath w służbie nauki? Lingwistyka badająca depresję brzmi egzotycznie, ale może okazać się bardzo pomocna w diagnostyce tego problemu. Spotkanie z dr Magdaleną Nowicką, psychologiem różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS.
22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon
Rozgrzewka przed zbliżającymi się Andrzejkami, zatem będzie tanecznie. Zagrają: Bruno Mars i Anderson.Paak jako Silk Sonic, Bartek Królik, Lowpass, Ebo Taylor, Durand Jones & The Indications, Shibo i Nick Dorian, czy choćby Łąki Łan.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru PR. Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Świętujemy dzień Pluszowego Misia! Bohaterami będą dziś nasze ukochane pluszaki. Jak i gdzie powstał pierwszy miś maskotka.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Bywa w oknie, w samochodzie, czasem bywa przyciemniane. Szklanki z niego są, kieliszki, dzbanki, miski i talerze. Czyli wszystko o szkle.
Trwa "Gwiazdkopisanie" - świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla dzieci
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Co jesienią robią mrówki? Gość: Igor Siedlecki, przyrodnik, ekolog, biolog.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Często podkreśla się, że jedną z misji szkoły powinno być rozwijanie talentów szczególnie uzdolnionych dzieci. Nie jest to łatwe zadanie w masowej edukacji. Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do motywowania dzieci do samorozwoju są różne konkursy przedmiotowe. Porozmawiamy o tym, jaki są układane, prowadzone, kto i jak może do nich dzieci przygotować i jakie mogą być z nich korzyści dla uczniów i szkół.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Bracia Lwie Serce" na podstawie powieści Astrid Lindgren, w adaptacji Hanny Bielawskiej, w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Teatr Polskiego Radia, 1986 r. Wystąpili m.in. Artur Pontek, Janusz Paluszkiewicz, Stefan Lewicki, Michał Bukowski.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska
W audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni "Jakież kwiaty" Chopina do słów I. Maciejowskiego. Utwór zabrzmi w dwóch najtrafniejszych interpretacjach: Henryki Januszewskiej i Hany Blažikovej. Całość dopełnią "Ellens Gesänge" Schuberta i tradycyjna muzyka z Czech i Moraw.
"Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" - odcinek 2 [ZOBACZ WIDEO]
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Muzyka Stinga, Charlie Parkera i temat z filmu Mission Imposible w Polskim Radiu Chopin? Nie ma misji niemożliwych, gdy gospodarzem programu jest Mariusz Gradowski. Posłuchajmy, jak udowodni związki znanych z popkultury tematów muzycznych z twórczością Fryderyka Chopina.
22.00 - Czarne na białych - Jakub Puchalski
Istnieje muzyka, której nadrzędnym celem jest popis - a zatem: rozrywka. Takimi właśnie utworami są Rapsodie węgierskie Liszta. Zapraszamy na zbiór tych barwnych utworów, które przedefilują przed słuchaczami w nagraniach najróżniejszych pianistów, sięgając od Rosenthala i Mischy Levitzkiego, przez niezwykłego Ervina Nyiregyhaziego, do Światosława Richtera.