66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Turynie w dniach od 10 do 14 maja. Włochy są krajem-gospodarzem Eurowizji po wyjątkowym występie rockowej grupy Måneskin, która zwyciężyła utworem "Zitti e buoni".
Polski reprezentant na Eurowizję wybrany
W tym roku reprezentanta Polski wyłoniono podczas koncertu w TVP pod hasłem: "Tu bije serce Europy. Wybieramy hit na Eurowizję". W ścisłym finale Krystian Ochman zmierzył się z Darią i zespołem Unmute. Wokalista zdobył 51 procent zsumowanych głosów widzów i jurorów. W jury konkursu zasiada m.in. dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy.
Krystian Ochman ma 23 lata. Urodził się i wychował w Stanach Zjednoczonych, jednak w wieku 18 lat postanowił dokończyć swoją edukację w Polsce, gdzie urodzili się jego rodzice.
Wywodzi się z rodziny o silnych tradycjach muzycznych, jego ojciec Maciej był klawiszowcem zespołu Róże Europy. Obecnie Krystian Ochman studiuje na Akademii Muzycznej w Katowicach - za namową dziadka Wiesława Ochmana, słynnego polskiego tenora.
W 2020 roku Krystian Ochman został zwycięzcą 11. edycji programu "The Voice of Poland". Rok później otrzymał Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Krystian Ochman w Jedynce: nie myślałem, że mogę wygrać"
W czwartek Krystian Ochman był gościem "Muzycznej Jedynki". W programie przyznał, że myśląc o swoim występie w krajowych preselekcjach eurowizyjnych, nie zastanawiał się nad tym, czy zwycięży. - Raczej nie myślałem o tym, że mogę wygrać. Chcę po prostu jak najlepiej zaprezentować siebie - tłumaczył.
Podkreślił, że do niedawna nie interesował się szczególnie Eurowizją. - Dopiero w poprzednim roku zacząłem śledzić, jakie utwory tam się pojawiają. Dużo było głosów, żebym spróbował i pomyślałem, że warto - mówił. Czy piosenka "River" trafi do grona największych przebojów?
Źródło: Krystian Ochman River (Official Music Video)
Eurowizja: Największe przeboje festiwalu - TOP 10
Każdego roku Eurowizja stwarza kilka hitów, które goszczą w stacjach radiowych na całym świecie. Niektóre - kilka miesięcy; inne - wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wiele znanych piosenek pochodzi właśnie z tego konkursu. Wybraliśmy dziesięć ponadczasowych utworów, które swoją premierę miały właśnie na tym festiwalu. Zobacz nasze zestawienie.
Możliwość prezentacji utworów niemal na całym świecie to niezwykła szansa dla twórców i wykonawców. Wiele utworów z naszego zestawienia, mimo wieku, do dziś otrzymuje najlepsze noty w rankingach przebojów wszech czasów. My wybraliśmy te, których moglibyśmy nie usłyszeć, gdyby nie "poeurowizyjna promocja". Kilka z poniższych utworów to bezkonkurencyjni zwycięzcy, ale kilka z nich to wcale nie zdobywcy pierwszych miejsc.
10. "Volare" / "Nel blu dipinto di blu" - Domenico Modugno
Podobno najbardziej znana włoska piosenka na świecie - w eurowizyjnej rywalizacji z 1958 roku zajęła dopiero trzecie miejsce. Utwór zdobył jednak ogromną popularność, a jego późniejsze wersje podbijały listy przebojów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Kompozycja była też pierwszym nieanglojęzycznym utworem w historii, który dotarł do pierwszego miejsca listy "Billboardu" oraz otrzymał tytuł Piosenki Roku. Domenico wrócił jeszcze na Eurowizję z utworami "Piove" (1959) oraz "Dio, come ti amo" (1966), ale nie osiągnął podobnego sukcesu.
Źródło - serwis YouTube.com / kanał ESC:56-73
9. "Hard Rock Hallelujah" - Lordi
Ekscentryczna propozycja z 2006 roku i jednocześnie zwycięzca Festiwalu to piosenka fińskiego zespołu Lordi. Ten utwór zdobył na Eurowizji 292 punkty, co do 2009 roku było najwyższym wynikiem w historii konkursu. Jest także najpopularniejszym fińskim utworem zaprezentowanym na Eurowizji. Piosenka nie wpisuje się ani w eurowizyjną "balladowość", ani w ideowy przekaz. Utwór w stylu power metalu lat 80. XX wieku opowiada o zagrożeniu "arockalipsą":
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest
8. "Ein bißchen Frieden" - Nicole
Piosenka niemieckiej piosenkarki Nicole Seibert - wydana w 1982 roku - po wielkim sukcesie została nagrana przez tę wokalistkę także po angielsku, rosyjsku, francusku, włosku, duńsku i niderlandzku. Najpierw piosenka zwyciężyła w finale koncertu "Ein Lied für Harrogate", dzięki czemu reprezentowała Niemcy w 27 Konkursie Piosenki Eurowizji. 24 kwietnia tego roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie, po zdobyciu 161 punktów. Piosenka doczekała się wielu kolejnych wersji: swoje wykonanie nagrała m.in. holenderska piosenkarka Angelique, docierając na pierwsze miejsce listy przebojów w Holandii i na 20 miejsce w Belgii. Polską wersję piosenki nagrała Eleni ("Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca"), czeską - Jaromír Mayer ("Jsme děti slunce"), chorwacką - Ana Štefok ("Malo mira"), duńską - Susanne Lana ("En smule fred"), fińską - Katri Helena ("Vain hieman rauhaa"), a szwedzką - Stefan Borsch ("En liten fågel").
Źródło: serwis YouTube.com / kanał DiscoBar80
7. "Euphoria" - Loreen
Jak zacząć karierę? Jak Loreen! Piosenka "Euphoria" z 2012 roku pochodzi z jej debiutanckiego albumu "Heal". Kompozycja wygrała najpierw finał Melodifestivalen 2012, a potem zajęła pierwsze miejsce w finale 57 Konkursu Piosenki Eurowizji 2012 w Baku. Jest też polski akcent - latem 2013 roku Loreen zaśpiewała tę piosenkę na Sopot Festival, podczas koncertu "Top of the Top" w Operze Leśnej, rywalizując o nagrodę Bursztynowego Słowika. (Zaśpiewała wtedy także "We Got the Power", jednak żadna z tych piosenek ostatecznie nie zwyciężyła).
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest
6. "Heroes" - Måns Zelmerlöw
Utwór zwyciężył najpierw w finale programu Melodifestivalen 2015, dzięki czemu reprezentował Szwecję w 60 Konkursie Piosenki Eurowizji, w którym również wygrał - po zdobyciu największej liczby 365 punktów, w tym maksymalnych not 12 punktów z Australii, Belgii, Danii, Finlandii, Islandii, Włoszech, Łotwy, Norwegii, Słowenii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. Utwór do dziś bardzo często grany również w polskich rozgłośniach.
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest
5. "Congratulations" - Cliff Richard
Piosenka z drugiego miejsca w 1968 roku, choć jak kilkanaście lat temu stwierdził hiszpański filmowiec Montse Fernández Villa w dokumencie "1968. Yo viví el mayo español" - wyniki tego konkursu zostały sfałszowane, właśnie na rzecz Hiszpanii. Według niego dyktator Francisco Franco miał wysłać funkcjonariuszom telewizji publicznej oferty kupna programów telewizyjnych oraz kontraktów nieznanych gwiazd, a zarzuty oparto na zeznaniach ówczesnego dziennikarza TVE. Tymczasem w Wielkiej Brytanii w zorganizowanych preselekcjach Cliff wykonał w sumie sześć utworów, które później i tak zostały wydane na jednej płycie. Widzowie kolosalną różnicą głosów wybrali właśnie utwór "Congratulations", autorstwa Phila Coultera i Billa Martina, kompozytorów zwycięskiego "Puppet on a string" z 1967 roku. Cliff Richard nagrał później kilka wersji językowych tej piosenki, która natychmiast stała się przebojem w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, piosenkę "Wonderful World", która w preselekcjach zajęła trzecie miejsce, nagrał potem Elvis Presley.
Źródło - serwis YouTube.com / kanał ESC:56-73
4. "Hold Me Now" - Johnny Logan
Johnny Logan, właściwie Seán Patrick Michael Sherrard, to prawdziwy król Eurowizji. Ten irlandzki piosenkarz i kompozytor jest trzykrotnym zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji (jako wykonawca: w 1980 roku - "What's Another Year" i w 1987 roku - "Hold Me Now" oraz w 1992 jako autor zwycięskiej piosenki - podarował Lindzie Martin autorską balladę "Why Me"). Utwór "Hold Me Now" pochodzi z 1987 roku i nadal plasuje się w czołówkach plebiscytów na ulubioną piosenkę dekady.
Źródło - serwis YouTube.com / kanał ESC 1989
3. "Ne partez pas sans moi" - Céline Dion
Kanadyjka reprezentująca Szwajcarię francuską piosenką - to historia z 1988 roku. Piosenka pochodzi z ósmej francuskojęzycznej płyty "Incognito" z 1987 roku i zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Eurowizji, ze 137 punktami - w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów z Niemiec, Portugalii i Szwecji. Singiel uzyskał wynik ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w ciągu dwóch dni po wygranej w Konkursie. (Łącznie sprzedano ponad 300 tys. sztuk singla). Oprócz francuskojęzycznej wersji Celine Dion nagrała tę piosenkę także w języku niemieckim - "Hand in Hand".
Źródło - serwis YouTube.com / kanał escLIVEmusic1
2. "Save Your Kisses for Me" - Brotherhood of Man
Ta brytyjska grupa muzyczna powstała w latach 70. z inicjatywy producenta oraz kompozytora Tony'ego Hillera. W 1976 roku swoim największym przebojem "Save Your Kisses for Me" zwyciężyła Eurowizję, co przyniosło jej rozgłos w całej Europie. Ich płyta o tym samym tytule rozeszła się w ponad milionowym nakładzie, a sama piosenka długo utrzymywała się na listach przebojów w całej Europie. Utwór został uznany w 2005 roku przebojem 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W Wielkiej Brytanii piosenka znajduje się na 74 miejscu najczęściej granych utworów, zaraz obok chociażby Michaela Jacksona z "Earth Song" czy "Another Brick In The Wall" Pink Floyd.
Źródło - serwis YouTube.com / kanał Eurovision GOLD
1. "Waterloo" - ABBA
Mówisz: Eurowizja - myślisz: ABBA. Ten szwedzki zespół założony w 1972 roku przez Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog - jest uważany za jeden z najbardziej kasowych zespołów w historii. Muzycy sprzedali ponad 300 mln płyt na całym świecie. Jako zespół zadebiutowali w 1972 roku piosenką "People Need Love", a rok później wydali debiutancki album "Ring Ring". W 1974 roku, reprezentując Szwecję z utworem "Waterloo", zwyciężyli w finale 19 Konkursu Piosenki Eurowizji. W kolejnych latach koncertowali po całym świecie oraz lansowali kolejne przeboje. Do 1981 roku wydali jeszcze siedem albumów: "Waterloo" (1974), "ABBA" (1975), "Arrival" (1976), "The Album" (1977), "Voulez-Vous" (1979), "Super Trouper" (1980) i "The Visitors" (1981), które dotarły do pierwszego miejsca na szwedzkiej liście najlepiej sprzedających się płyt, a także były wysoko notowane na światowych listach sprzedaży. W 1982 roku ogłosili zakończenie współpracy, a każdy z członków zespołu poświęcił się działalności solowej. Jednocześnie na rynku wydawane były kolejne składanki przebojów, które również osiągały wielkie sukcesy sprzedaży.
W 2010 roku zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame (Muzeum Rock And Rolla i Rocka w Cleveland, w USA), a w 2013 roku w Sztokholmie otworzono muzeum poświęcone zespołowi. 27 kwietnia 2018 ogłosili reaktywację, a we wrześniu 2021 zaprezentowali nowe piosenki i zapowiedzieli premierowy album i pożegnalną trasę koncertową, w której zamiast zespołu wystąpią ich hologramy. 5 listopada 2021 wydali album "Voyage", który ogłosili jednocześnie ostatnim albumem ABBY.
Źródło - serwis YouTube.com / kanał mozpiano2
Jaki przebój wyłoni najbliższa Eurowizja? Tego dowiemy się w maju, podczas 66 edycji Konkursu. Hasłem przewodnim koncertów jest "The sound of beauty". Koncerty półfinałowe i wielki finał odbędą się w dniach 10-14 maja 2022 roku, a miejscem widowiska będzie hala Pala Alitour (PalaOlipico) we włoskim Turynie (po ubiegłorocznej wygranej zespołu Måneskin). W tegorocznym konkursie weźmie udział w sumie 41 państw, w tym Polska. Koszt organizacji imprezy to 3,5 mln euro.
oprac. rk