Polskie Radio

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Rusza trzecia edycja konkursu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:10
Konkurs przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, a jego celem jest propagowanie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej. Start 3. edycji konkursu ogłosiła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Polskie Radio jest jednym patronów konkursu.
Krzyż Katyński. Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie
Krzyż Katyński. Cmentarz Wojskowy na Powązkach w WarszawieFoto: NAC/domena publiczna

Pracami komisji konkursowej będzie kierował prezydent Andrzej Duda, a w jej skład wejdą między innymi szefowie resortów kultury, edukacji i nauki, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Inicjatorka wydarzenia, Elżbieta Witek podkreśliła, że poprzednie edycje konkursu pokazały ogromną wiedzę młodzieży na temat Katynia.

Prace konkursowe przyjmowane będą do 11 marca.

Konkurs przeprowadzony zostanie w czterech kategoriach:

Trzy skierowane do młodzieży (15-21 lat) ze szkół ponadpodstawowych:

  • Plastycznej – zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu medalu (awers i rewers) na temat „Katyń – Pamiętamy”.
  • Literackiej – zadaniem uczestnika jest przygotowanie pracy na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”.
  • Tekstu piosenki – zadaniem uczestnika jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.

Czwarta skierowana do studentów (do 26 lat) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (I i II stopnia):

To scenariusz lekcji – zadaniem uczestnika jest stworzenie scenariusza lekcji na temat: „Katyń-Pamiętamy” – (45 minutowy konspekt zajęć lekcyjnych).

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.konkurskatynski.pl. Polskie Radio jest jednym z patronów konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940".


Specjalny cykl wydawnictw

Polskie Radio w 2008 roku - z inicjatywy ówczesnego prezesa Krzysztofa Czabańskiego - wydało album "Katyń 1940", który zapoczątkował cykl tożsamościowych wydawnictw poświęconych wydarzeniom i bohaterom ważnym dla polskiej historii. W kolejnych latach ukazały się albumy poświęcone między innymi tragicznym wydarzeniom na Wołyniu w 1943 roku, katastrofie w Smoleńsku, a także pielgrzymkom św. Jana Pawła II do Polski oraz 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wydawnictwom Polskiego Radia patronuje Rada Mediów Narodowych.

13 kwietnia 1943 roku w Berlinie w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy odbyła się konferencja prasowa poświęcona odkryciu masowych grobów w Katyniu. Tego dnia Radio Berlin podało dodatkowe informacje ze Smoleńska na temat identyfikacji zwłok polskich oficerów. 

serwisie specjalnym "Katyń" przypominamy archiwalne nagrania z albumu "Katyń 1940" pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj także:

pg

Czytaj także

Prezydent o zbrodni katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 08:23
"Każdego 13 kwietnia w sposób szczególny czcimy pamięć blisko 22 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu. Akt ludobójstwa, jakim był mord katyński, trwa w naszej pamięci historycznej jako bolesna rana i przestroga" - napisał prezydent w przesłaniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
rozwiń zwiń