Polskie Radio

Koncerty i zaproszenie do świata nauki. Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 19:00
W 30 rocznicę zaginięcia - wspomnienie Wandy Rutkiewicz. Poza tym - zapowiedź Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego hasłem w tym roku jest: woda. Porozmawiamy także o autorytetach i o cyfrowym wykluczeniu w polskich szkołach. Wieczorem transmisje koncertów zespołu Babadag w Jedynce i Tęgie chłopy w Polskim Radiu Dzieciom - obydwa w ramach Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W Dwójce także jazzowy perkusisty Jacka Kochana i jego zespołu musiConspiracy oraz z Festiwalu Katowice Kultura Natura - koncert wokalny "I Wonder as I Wander". W Czwórce z kolei retransmisja koncertu grupy Cukier. 
Studio emisyjne M2
Studio emisyjne M2Foto: Wojciech Kusiński/PR
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 


06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych 

Gośćmi audycji będą (o godzinie 7.15) Marcin Horała - poseł Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, i sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz (o godzinie 8.15) Krzysztof Gawkowski - poseł Lewicy, przewodniczący klubu parlamentarnego (następnie poselskiego) Lewicy (od 2019 roku), wiceprzewodniczący Nowej Lewicy (od 2021 roku). 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek 

W audycji porozmawiamy o trudnych relacjach między kobietami (teściowymi i synowymi) i sposobach rozwiązywania często niepotrzebnych konfliktów i napięć. Gościem - Iwona Golonka, autorka książki "Teściowa kontra synowa".

W piątek trzynastego chcemy też porozmawiać o tym, skąd wzięło się przekonanie o pechu, który zdaniem niektórych prześladuje nas tego akurat dnia. Co ciekawe, w Grecji czy Hiszpanii "pechowy" jest wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek... ale siedemnastego. O tym w rozmowie z socjologiem Grzegorzem Rippelem.

Poza tym, jak w każdy piątek: kulturalne rekomendacje Małgorzaty Raduchy oraz "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej. Zaproponujemy też słuchaczom kolejną lekturę na wakacje, czyli ciąg dalszy plebiscytu pod hasłem "Wybierzmy lekturę Lata z Radiem 2022". 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka 

Czy Branicki chciał porwać króla? To mało znany epizod z roku 1791. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, Sejm jeszcze przez 2 miesiące obradował, po czym nastąpiła letnia przerwa w pracach parlamentu. Warszawa opustoszała, król Stanisław August wyjechał do Łazienek. Gościem audycji będzie Piotr Skowroński - historyk, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie, współpracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

W audycji również o zeszycie do religii Tadeusza Kościuszki. Ten unikatowy dokument to jeden z dwóch zachowanych rękopisów Kościuszki z czasów szkolnych (drugim jest zeszyt do filozofii). Przechowywany jest w Bibliotece Raczyńskich w Kórniku, ale nigdy nie był naukowo opracowany ani publikowany. Dotarła do niego Joanna Ziółkowska-Krzywda, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która będzie gościem "Eureki".

20.00 - Audycja specjalna - koncert inauguracyjny Festiwalu "Nowa Tradycja" / Babadag 

Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Polskie Radio zaprasza na kolejną odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w tradycyjnej formie - w studiu koncertowym, z udziałem gwiazd oraz publiczności. Festiwal otworzy polsko-litewski zespół Babadag, sięgając do muzyki Suwalszczyzny i Wileńszczyzny, dwóch regionów, gdzie kultura polska i litewska przeplatają się od wieków. Punktem wyjścia dla Babadag będą dwie najbardziej pierwotne siły kierujące naszym życiem – miłość i śmierć, czyli po litewsku: meilė ir mirtis – widziane przez pryzmat natury


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.  

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Zbigniew Machej - aut. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Zygmunt Noskowski Poemat symfoniczny Step op. 66, wyk. Sinfonia Varsovia,  dyr. Grzegorz Nowak, Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, wyk. Tasmin Little, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Martyn Brabbins.

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Villa-Lobos, Ginastera, de Falla, Copland, Grofe, Gershwin, Ravel, Suk, Bartók, Bach, Granados, Van Wassenaer, Field, Schumann, Nicolai.

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Juliusz Wertheim Sonata fis-moll op. 18 na skrzypce i fortepian, wyk. Szymon Telecki - skrzypce, Paweł Pawlik - fortepian, Juliusz Wertheim Wariacje na temat oryginalny op. 4, wyk. Paweł Pawlik - fortepian.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

"Rethink Everything" - tak brzmi tegoroczne hasło 19. odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Dwa lata pandemii i agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas, do czego zachęcają filmy dokumentalne, które zostaną zaprezentowane w programie festiwalu - przekonują organizatorzy wydarzenia. W Poranku Dwójki opowiemy o tej jednej z najważniejszych imprez kina dokumentalnego. Szczegóły po godz. 9.30 w rozmowie z Arturem Liebhartem - dyrektorem festiwalu.

W cyklu "Jazzowa rozmowa" - wyjątkowe podsumowanie działalności Janusza Skowrona w ostatnich dwu dekadach XX wiek i płyta "Janusz Skowron Polish Radio Jazz Archives 35". Utwory pochodzą z lat 1981-1998 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. W większości dotychczas nie były publikowane na płytach. Każdy z utworów został opisany barwnie przez Tomasza Tłuczkiewicza w towarzyszącym albumowi tekście. W audycji także:

Poza tym w audycji: relacja z uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego Wiesławowi Myśliwskiemu oraz zaproszenie na broadwayowski wieczór w towarzystwie solistów i muzyków Opery i Filharmonii Podlaskiej. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Josef Suk Cztery utwory na skrzypce i fortepian op. 17, wyk. Augustin Hadelich – skrzypce, Charles Owen – fortepian

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur op. 15, wyk. Kristian Bezuidenhout – fortepian, Orkiestra Barokowa we Fryburgu, dyr. Pablo Heras-Casado 

12.05-12.45 - Henryk Mikołaj Górecki Hej z góry, z góry, kóniku bury – Pięć Pieśni Kurpiowskich op. 75, wyk. Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Wojciech Pszoniak

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Grażyna Bacewicz - Kaprys polski; Antoni Szałowski - Suita na skrzypce i fortepian, Karol Szymanowski - Sonata skrzypcowa d-moll op. 9; wyk. Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Jerzy Godziszewski - fortepian;

Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy f-moll op 21; Karol Szymanowski - IV Symfonia op. 60 "Koncertująca", wyk. Piotr Paleczny - fortepian, Orkiestra Kameralna PR "Amadeus", dyr Agnieszka Duczmal, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyrygent - Kazimierz Kord. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

We Wrocławiu została odsłonięta kilkumetrowa rzeźba Skrzydlaka Miejskiego. To zapowiedź niezwykłej wystawy Anny Szpakowskiej-Kujawskiej "Rozbijając mrok", na której zobaczymy kilkadziesiąt jarzących się w mroku obiektów przestrzennych. Jeden z nich, powiększony kilkanaście razy przez Jerzego Kosałkę i Tomasza Opanię, stoi już na zewnątrz 66P, Artyści - Jerzy Kosałka i Tomasz Opania więcej na ten temat opowiedzą w audycji o godz. 16.30.

Ponadto zapowiadamy premierę spektaklu "Biesy. Los Endemoniados" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze w Opolu, wystawę Happy Family w stołecznej Zachęcie i ocenimy spektakl "Mąż i żona" w reżyserii Krystyny Jandy w Teatrze Polonia​.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Anną Lisiecką, rozmowa o książce "Będę sławny będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim" - aut. Jakub Kukla 

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz / koncert Jacka Kochana 

Koncert perkusisty Jacka Kochana i jego zespołu musiConspiracy. Artyści wykonają utwory z najnowszego albumu "Life, Stress and Other Pleasures". Transmisja na antenie oraz wideo na Facebooku i kanale YouTube Dwójki

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Festiwal Katowice Kultura Natura - koncert wokalny "I Wonder as I Wander" / Transmisja

Benjamin Britten I Wonder as I Wander, Johannes Brahms Der Gang zum Liebchen op. 31 nr 3, Die Meere op. 20 nr 3, Vor der Tür op. 28 nr 2, Von ewiger Liebe op. 43 nr 1, Ständchen op. 106 nr 1, Lerchengesang op. 70 nr 2, Der Abend op. 64 nr 2 Vergebliches Ständchen op. 84 nr 4, Benjamin Britten There’s None to Soothe, Robert Schumann Mein Wagen rollet langsam op. 142 nr 4, Liebhabers Ständchen op. 34 nr 2, Wenn ich ein Vöglein wär op. 43 nr 1, Frühlingsfahrt op. 45 nr 2, Die Meerfee op. 125 nr 1, Venetianisches Lied I op. 25 nr 17, In der Nacht op. 74 nr 4, Benjamin Britten Sail On, Sail On, John Ireland Sea Fever, Claude Debussy La mer est plus belle que les cathédrales, Gabriel Fauré Les berceaux op. 23 nr 1, Joseph Haydn The Mermaid’s Song Hob. XXVIa:25, Sailor’s Song Hob. XXVIa:31, Felix Mendelssohn-Bartholdy Wasserfahrt op. 50 nr 4, Hector Berlioz L’île inconnue op. 7 nr 6, Benjamin Britten At the Mid Hour of Night, Henri Duparc L’invitation au voyage, Gabriel Fauré Le voyageur op. 18 nr 2, Automne op. 18 nr 3, Georges Bizet Adieux de l’hôtesse arabe, Henri Duparc La fuite, Jules Massenet Rêvons, c’est l’heure, Francis Poulenc Les chemins de l’amour, Reynaldo Hahn Si mes vers avaient des ailes, Gabriel Fauré Pleurs d’or op. 72, Tarentelle op. 10 nr 2, wyk. The Myrthen Ensemble w składzie: Mary Bevan - sopran, Clara Mouriz - mezzosopran, Robin Tritschler - tenor, Marcus Farnsworth - baryton, Joseph Middleton - fortepiano. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury - Czytając Leo Lipskiego - aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Nathalie Skowronek "Świat na miarę" - opr. Elzbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Jądro ciemności", przekład Aniela Zagórska, czyta Andrzej Łapicki.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.

 

logo

 

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

Audycja w 30 rocznicę zaginięcia Wandy Rutkiewicz. Himalaistka zaginęła 13 maja 1992 roku podczas próby wejścia na Kanczendzongę - "świętą  górę" w Himalajach. To trzeci najwyższy szczyt świata, wznoszący się na pograniczu Indii i Nepalu, który miał być dziewiątym ośmiotysięcznikiem Rutkiewicz. Dwa największe - Mount Everest oraz K2 zdobyła w latach: 1978-1986. Była pierwszą Europejką, która wspięła się na "Koronę Świata". Data 16 października 1978 roku przeszła do historii. Tego samego dnia Polak został papieżem. Do historycznych należy spotkanie himalaistki z Janem Pawłem II podczas jego I pielgrzymki do Polski. Za zmarłą została uznana dopiero w cztery lata później. Rok 2022 jest między innymi Rokiem Wandy Rutkiewicz.

Wanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz urodziła się 4 lutego 1943  na terenie obecnej Litwy. Większą część "osiadłego" życia spędziła we Wrocławiu. Ukończyła Wydział Elektroniki na Uniwersytecie Warszawskim. Pisała książki i artykuły, fotografowała. Uczestniczyła zarówno we wspinaczkach wraz z mężczyznami, jak i w zespołach kobiecych. Ambitnie i konsekwentnie dążyła do wyznaczanych sobie celów. Miała wdzięk i zarazem trudny charakter.

W audycji - fragment słuchowiska, na podstawie sztuki Anny Wakulik "Wasza Wysokość", w którym rolę Wandy zagrała Ewa Dałkowska. Powstała także wersja telewizyjna sztuki w cyklu Teatroteka. Gościem audycji wicedyrektor Muzeum Sportu i Turystki Aleksandra Czechowicz-Woźniak. To właśnie w Muzeum Sportu i Turystki zakończył się 8 maja 29 Przegląd Filmów Alpinistycznych. Wśród gości Przeglądu byli: Janina Fies - młodsza siostra Wandy Rutkiewicz oraz jeden z najsłynniejszych polskich himalaistów Leszek Cichy. Z kolei 13 maja o godzinie 13.00. zostanie otwarta tam wystawa "Wanda w kadrze".

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" – Michał Margański 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda  

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski 

W audycji m.in. o fenomenie przypadającej w najbliższą sobotę Nocy Muzeów. Razem z Polskim Radiem Kierowców świętujemy Dzień Kierowcy Zawodowego, a dla absolwentów liceów i studentów sprawdzimy oferty wakacyjne i oferty pracy sezonowej. W piątek trzynastego nie moglibyśmy także przeanalizować naszego podejścia do szczęścia i pecha. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz  

Z doktorem Pawłem Poszytkiem - Dyrektorem Generalnym Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Dyrektorem Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz z Andrzejem Sadowskim - prezydentem Centrum im. Adama Smitha porozmawiamy o dwóch paradach zwycięstwa w Moskwie i Kijowie. Na Kremlu Putin i jego armia, w Kijowie sam prezydent Zelenski - reminiscencje. Sprawdzimy także co dalej z Krajowym Planem Odbudowy oraz co z konsultacjami społecznymi projektu przepisów ws. wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotówkach. 

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Piotr Firan 

W audycji m.in. rozmowa o autorytetach - w kontekście wystawy "Nasi nauczyciele: Marta Fik" w Galerii Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Również o ostatnich repertuarowych nowościach porozmawiamy z Kacprem Rogalewskim z platformy mojeekino.pl. Powiemy też o premierze spektaklu "1984: Ministerstwo Miłości" w Teatrze Ludowym w Krakowie, o której opowie Katarzyna Minkowska - reżyserka i scenografka. Sprawdzimy też przygotowania do Nocy Muzeów we Wrocławiu: w tegorocznej edycji udział zapowiedziało prawie 80 instytucji. Zaplanowano ponad sto wydarzeń (wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty) oraz specjalny program dla dzieci (warsztaty plastyczne, naukowe, zabawy interaktywne i pokazy filmowe). O tym opowie Tomasz Myszko-Wolski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia. ​

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Mateusz Tomaszuk

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W Centrum Hydrometeorologii Sił Zbrojnych RP zapytamy o zjawisko atmosferyczne, które zyskało nazwę "zimni ogrodnicy". Ponownie połączymy się także z dziennikarzem Polskiego Radia Kierowców, by świętować Dzień Kierowcy Zawodowego. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Podczas eurowizyjnego tygodnia sprawdzimy szanse na osiągnięcie zwycięstwa przez reprezentanta Polski - Krystiana Ochmana. Sprawdzimy też nasze szanse w sporcie - trwa bowiem Giro d'Italia. Kolarze wjeżdżają w góry - rozpoczynają się więc prawdziwe emocje. Jak wygląda sytuacja na trasie wyścigu i czy Polacy mają szanse na wygraną? 

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" -  Łukasz Ciechański, Tomasz Miara

22.00-24.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

23.35 - "Weekend Kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Gościem audycji rzecznik prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka. W CNK w ramach Nocy Muzeów odbędzie się wystawa "Przyszłość jest dziś". Centrum zaprasza także do oglądania swojej  głównej ekspozycji - Strefy Eksperymentowania. Rzecznik opowie również o tegorocznym Pikniku Naukowym CNK i POlskiego Radia.


logo


09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Zapowiedź Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego hasłem w tym roku jest: woda. Porozmawiamy o spływach SUP-owych po Wiśle. Zapowiemy też Warsaw Orient Races - bieg na orientację. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Dobra energia dla Ukrainy - w ramach akcji "Minimagazyny energii" Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej zbiera i przebudowuje stare zasilacze awaryjne UPS, baterie litowo-jonowe oraz akumulatory samochodowe. Wszystko po to, by wesprzeć mieszkańców Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych stracili dostęp do sieci elektrycznej.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Rozmowa na temat Kampanii Ministerstwa Klimatu i Środowiska "Nasz klimat" - dla szkół ponadpodstawowych organizowany jest konkurs na najlepszy film edukacyjny związany z tematyką ochrony klimatu.

17.00-18.00 - "Teraz kpop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Piątek trzynastego jest pechowym dniem? Nawet, jeżeli coś się Wam nie uda, nie powiedzie, to muzyka, którą zagramy w audycji przegoni złą energię - będą przeboje na poprawę humoru.

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski / koncert zespołu Cukier

Muzyka Amka Krebsa i teksty Bartka Cabonia to elektroniczno-rapowa mieszanka. Trudno znaleźć jakiekolwiek odniesienie ich twórczości zarówno w sferze muzycznej, jak i tekstowej, a brzmienie, które reprezentują, jest nieoczywiste i trudne do zakwalifikowania. Na początku 2020 roku zespół podpisał profesjonalny kontrakt fonograficzny z wytwórnią Kayax. Ich debiutancki album o tytule „Jeden” ukazał się 19 czerwca 2020 roku. Za teksty i wokal odpowiada Bartek Caboń, który jednocześnie jest nauczycielem śpiewu wielu gwiazd polskiej sceny, a muzykę komponuje Amadeusz Krebs.

Po koncercie zapraszamy na rozmowę z zespołem.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński

Zespół Mexyk, którego utwór znalazł się na czwartej składance Czwórki "Będzie Głośno!" wpadnie do studia opowiedzieć o swojej debiutanckiej płycie.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

W BEATmaszynie przenosimy się do archiwum polskiego bitu. W pierwszej godzinie audycji z utworami od Bolca, Wzgórza Ya-Pa 3, Dizkreta, Edytoriału czy TeWu przeniesiemy się do początków polskiego rapu. W drugiej części zapraszam na house'owy mix pełen tanecznych rytmów od Francka Rogera, Kid Creme czy Retroimagination. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz. 

logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - O płycie "Jazz dla młodego". Gość: Sławek Wierzcholski.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Podróż Wojtka i smoka Adasia do miejsca zwanego Cieśniną Gibraltarską, czyli trochę o Europie i trochę o Afryce.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Wiosenne kwiaty - zwykle bardzo lubiane przez ogrodników - pierwsze kolory w ogrodzie to właśnie ich zasługa! Nie są trudne w uprawie i z pewnością warto urozmaicić rabatę czy skalniaczki. Poznajemy te najbardziej popularne.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Nietypowi artyści. Zwierzęcy malarze, obrazy z gwoździ lub sznurków, sztuka w tostach, czekoladzie i innych przekąskach, rzeźby w ołówku.

21.00-22.00 - Transmisja koncertu zespołu "Tęgie chłopy". Emisja koncertu odbywa się w ramach 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 13-15 maja. Płyta "Rakieta" Tęgich Chłopów pod patronatem Polskiego Radia Dzieciom otrzymała I nagrodę Folkowego Fonogramu Roku 2021.

22.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Cyfrowe wykluczenie w polskich szkołach. Bez wątpienia okres pandemii mocno wpłynąć na kształt dostępności cyfrowej polskich szkół i nauczycieli. Okazuje się, że wykluczenie cyfrowe polskich szkół jest poważnym problemem systemu edukacji nie tylko w kontekście edukacji zdalnej, ale również normalnego trybu nauczania. Problem ten uwydatnił się właśnie w momencie powrotu klas do nauki tradycyjnej. Według raportu Centrum Cyfrowego, w wielu przypadkach nauczycielki oraz nauczyciele nie mogli kontynuować w pracy stacjonarnej wykorzystywania cyfrowych narzędzi, do których w czasie pandemii przyzwyczaili swoje uczennice i uczniów. Problemem jest zaplecze technologiczne szkoły - brak działających komputerów, tablic multimedialnych, rzutników oraz niskiej jakości łącza internetowe. Gość: Magdalena Brych z platformy edukacyjnej Squla.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gośćmi audycji będzie duet Martin Lange. Zespół opowie w dniu premiery płyty "Kontrasty" o swoim wydawnictwie.  Martin Lange debiutują, choć trudno nazwać ich debiutantami. W portfolio mają współprace z Rosalie, Reni Jusis, Michałem Szpakiem i Kasią Lins, a to tylko część długiej listy.  Po kilku latach pracy studyjnej nad muzyką innych artystów, prezentują intensywnie emocjonalną, osadzoną w indiepopowym klimacie, autorską odsłonę. Premierowy singiel „Oddychaj” był dla nich nowym otwarciem, a już następny "Kłamiesz", gdzie w główną rolę w klipie brawurowo wciela się Tomasz Kot, zaskarbił im wierną publiczność.  Ten album to opowieść o nich, o tym jak są różni i jak spaja ich muzyka.


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Magdalena Sawicka zaprasza na audycję poświęconą 12 Etiudom op. 25 Fryderyka Chopina. W programie usłyszymy fenomenalną interpretację całego zbioru w wykonaniu Gézy Andy oraz znakomite nagrania pierwszych czterech etiud (wśród wykonawców: Juana Zayas, Alfred Cortot, Shura Cherkassky i Claudio Arrau).

19.00 - Alternatywa Konkursowa [PREMIERA]

Zapraszamy na drugą audycję specjalną z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński - przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Etiuda, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Etiud Fryderyka Chopina.

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA]

W cyklu rozmów z ukraińskimi muzykami będziemy kontynuować trudny temat tożsamości narodowej - przede wszystkim w kontekście artystów urodzonych za naszą wschodnią granicą. Gośćmi Wojciecha Krzyżanowskiego po raz kolejny będą Ostap Manko i Ostap Manulyak. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem". Trwa drugi etap zabawy Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:56
W piątek, 29 kwietnia, w audycji "Cztery pory roku" wystartowała wyjątkowa zabawa. Słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia proponujemy wybór lektury "Lata z Radiem". W poniedziałek (13 czerwca) ruszył drugi etap.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa festiwal Nowa Tradycja. W programie konkurs i specjalne muzyczne projekty

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 06:00
Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Polskie Radio zaprasza na kolejną odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbywa się w tradycyjnej formie - w studiu koncertowym, z udziałem gwiazd oraz publiczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Kochan & musiConspiracy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:05
W cyklu "Jazz.PL" odbył się koncert perkusisty Jacka Kochana i jego zespołu musiConspiracy. Artyści wykonali utwory z najnowszego albumu "Life, Stress and Other Pleasures". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polish Radio Jazz Archives 35 – Janusz Skowron". Nowy album Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 12:12
13 maja 2022 roku pojawi się w sprzedaży 35 już płyta w serii Polish Radio Jazz Archives. Wydawcą albumu "Janusz Skowron Polish Radio Jazz Archives 35" jest Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Nagrania umieszczone na płycie pochodzą z lat 1981-1998.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz dla młodego". Płyta nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 12:00
Wiesław Wysocki jest jednym z najbardziej zapracowanych muzyków w Polsce, a jego syn Wiktor też już jest multiinstrumentalistą. Sławek Wierzcholski jest natomiast tuzem polskiej sceny bluesowej i autorem kilkuset tekstów. A Piotr Zubek to jeden z najbardziej niezwykłych wokalistów młodego pokolenia. Tych czterech spotkało się w projekcie o tytule przewrotnym, jak wszystkie teksty Wierzcholskiego na tej płycie skierowanej do słuchaczy spragnionych świetnie zagranej i zaśpiewanej melodii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio na drugim miejscu listy najbardziej opiniotwórczych nadawców radiowych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 14:03
Według rankingu IMM z kwietnia br. Polskie Radio - kolejny miesiąc z rzędu - jest drugim pod względem liczby cytowań nadawcą radiowym w kraju. Największą cytowalność, spośród programów Polskiego Radia, miało Polskie Radio 24, na które inne media powoływały się 695 razy. Anteny publicznego nadawcy były cytowane w kwietniu 2022 roku w sumie 1358 razy, co daje Polskiemu Radiu piąte miejsce w rankingu ogólnym - uwzględniającym wszystkie media w Polsce. W porównaniu z zestawieniem z marca to awans o jedno miejsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN wspiera Polskie Radio w poszukiwaniach płyt z czarnego nesesera

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:35
Do dzisiaj nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu – bezcennych płyt gramofonowych z września 1939 roku – wyniesionej z Polskiego Radia w czarnym neseserze. Po wojnie pojawiały się relacje osób twierdzących, że miały kontakt z pojedynczymi płytami, na których zarejestrowano m.in. przemówienia prezydenta Starzyńskiego. M.in. o tym rozmawia ze swoim gościem Mateusz Drozda.
rozwiń zwiń