Polskie Radio

Eurowizja 2022: zwycięzca jest blisko - TOP 10. Szanse Ochmana rosną!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 06:00
Trwa odliczanie do wielkiego finału Eurowizji 2022. Dziś wieczorem w Turynie wystąpi 25 reprezentacji, w tym reprezentant Polski - Krystian Ochman. Nie brakuje spekulacji, kto w tym roku zwycięży; choćby przez zliczanie odsłon filmów w serwisie YouTube, czy analizowanie liczby postawionych pieniędzy na konkretnych wykonawców w zakładach bukmacherskich. My zebraliśmy rozmaite rankingi i prezentujemy dziesiątkę najpopularniejszych wokalistów Eurowizji 2022. 
Część ekipy produkcji eurowizyjnych koncertów.
Część ekipy produkcji eurowizyjnych koncertów. Foto: Alessandro Di Marco / PAP/EPA
  • Krystian Ochman wystąpi w sobotnim finale jako 23 w kolejności, na 25 prezentacji. 
  • 14 propozycji to piosenki wykonywane w całości po angielsku i trzy z anglojęzycznymi częściami. Podczas finału usłyszymy też w utworach język hiszpański, portugalski, włoski, rumuński, islandzki, niderlandzki, litewski, serbski, a nawet łacinę! 
  • Finał Eurowizji w sobotni wieczór (14 maja) od godziny 21. Będzie można go oglądać dzięki transmisji Telewizji Polskiej - m.in. w kanale TVP 1 i TVP Polonia oraz na stronach internetowych Polskiego Radia. 

10. Serbsko-łacińskie "In Corpore Sano" w wykonaniu Konstrakty

Kontrakta (serb. Констракта) to urodzona w Belgradzie Ana Đurić. 44-latka z wykształcenia jest architektką i od kilku lat prowadzi biuro projektowe. W branży muzycznej działa już od 1997 roku, między innymi w zespole Mistakemistake, który m.in. otwierał w 2011 roku koncert Amy Winehouse w Belgradzie. W karierze solowej Ana wydała dotąd pięć singli, z czego trzy w tym roku, a jej kariera muzyczna właśnie przyspiesza.  

Piosenka "In corpore sano" ("w zdrowym ciele") to część tryptyku "Triptih", który składa się z utworów: "In corpore sano", "Nobl" i "Mekano". Eurowizyjna piosenka zaczyna się od refleksji nad "sekretem zdrowych włosów Meghan Markle" i sugeruje skutek "głębokiego nawilżenia". Tu żonglerka medycznych opisów miesza się z ironią. I krytyką wyolbrzymionych standardów piękna. Później padają łacińskie sekwencje: "zdrowy umysł w zdrowym ciele", "słaby umysł/smutna dusza/zdesperowany umysł/przerażony umysł w zdrowym ciele". Piosenka kończy się retorycznym pytaniem "I šta ćemo sad?" ("I co teraz możemy zrobić?").

Piosenka jest też odbierana jako satyra na serbski system opieki zdrowotnej w czasie pandemii COVID-19, w kontekście odwracania uwagi od znaczenia zdrowia psychicznego. Utwór ten jest również krytyką braku ubezpieczenia zdrowotnego dla serbskich artystów. 

Przez media piosenka została okrzyknięta "najdziwniejszą" w tegorocznej Eurowizji. W teledysku i na eurowizyjnej scenie wokalistka siedzi na stołku i przez cały czas myje dłonie. W refrenie klaszcze do słów "Biti zdrava": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

9. Smutek Holandii czyli "De diepte" / "To głębokie"

Wokalistka reprezentująca w tym roku Holandię to S10 czyli Stien den Hollander. 22-latka rozpoczęła muzyczną karierę sześć lat temu i dotąd wydała trzy EP-ki i dwie długogrające płyty. Udzielała się także w kilku projektach innych alternatywnych wykonawców. W biografiach wokalistki przewija się brak kontaktu ze swoim biologicznym ojcem i problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym halucynacje słuchowe i depresja. Jako 14-latka, po próbie samobójczej trafiła nawet do szpitala psychiatrycznego. 

Eurowizyjna piosenka jest wykonywana w całości po niderlandzku. Jak przyznała wokalistka w wywiadzie dla eurovision.tv - to hołd dla smutku i wspomnień, które nosisz ze sobą. Każdy przeżywa trudne chwile w swoim życiu. To coś, co nas wszystkich łączy i mam nadzieję, że [ludzie] będą czuli się mniej samotni, kiedy [słuchają] tej piosenki. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

8. Spod żółtej maski z Norwegii czyli "Daj temu wilkowi banana" 

Kosmiczna bajka z tańczącymi żółtymi postaciami to tegoroczna propozycja Norwegii. Wykonuje ją duet Subwoolfer, którego nazwa to połączenie słów 'subwoofer' (głośnik - jeden z charakterystycznych elementów widocznych podczas występów duetu) i 'wolf' (wilk). Członkowie zespołu - Keith i Jim - na scenie występują w czarnych garniturach z białymi koszulami i charakterystycznymi żółtymi maskami w kształcie głowy wilka. Piosenka jest wykonywana po angielsku, a jej tekst zaczyna się od słów: "Nie wiem, czy ci mówiłem, ale naprawdę lubię twoje zęby / Twój włochaty płaszcz bez niczego pod spodem / Nie jestem pewien, czy masz imię, więc będę nazywać cię Keith / Zobacz, dokąd idziesz, ale nie wiem, gdzie byłeś / Czy to ślina lub krew spływa ci z brody? / Jeśli nie podoba ci się imię Keith, nazywam cię Jim". W refrenie z kolei pada: "I zanim ten wilk zje moją babcię - daj temu wilkowi banana". 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Czytaj także: 

7. Ballada (razem) z przytupem czyli greckie "Die Together"

Spokojny, balladowy wstęp i mocny refren - to wizytówka Amandy Georgiadi Tenfjord, reprezentującej Grecję. Piosenka opowiada o umierającym związku i o ostatecznych decyzjach. Ta wokalistka także ma związki z Norwegią, przez więzy krwi z ojcem. Amanda dzieciństwo spędziła w Grecji, ale potem wraz z rodziną przeniosła się do Tennfjord w okręgu Møre og Romsdal, w zachodniej Norwegii. Nazwa miasteczka zainspirowała ją do przyjęcia pseudonimu: Tenfjord. Karierę muzyczną rozpoczynała sześć lat temu, rzecz jasna - w Norwegii. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

6. Rzeka dźwięków, wodospad wrażeń - Ochman zachwyca Europę

Piosenka "River", z którą występuje Krystian Ochman (przedstawiany na Eurowizji jako: Ochman), w całości jest śpiewana po angielsku i opowiada o dążeniu do wewnętrznego spokoju. To siódmy autorski utwór wydany przez Krystiana, z debiutanckiej płyty "Ochman". Twórcami piosenki są Krystian Ochman oraz Adam Wiśniewski, Mikołaj Trybulec i Ashley Hicklin. Co ciekawe, Trybulec jest też autorem wielu znanych utworów, w tym ubiegłorocznej eurowizyjnej piosenki Austrii "Amen", którą wykonywał Vincent Bueno. Wcześniej Trybulec odpowiadał też za sukces Duncana Laurence'a, który w 2019 roku wygrał Eurowizję z piosenką "Last Night". O kulisach polskiego występu przeczytasz TUTAJ

Krystian jest synem Macieja Ochmana, klawiszowca zespołu "Róże Europy" i wnukiem Wiesława Ochmana, światowej sławy tenora. Dwa lata temu został zwycięzcą jedenastej edycji programu telewizyjnego "The Voice of Poland" wciąż nie schodzi z ust fanów Eurowizji na całym świecie.

Źródło - serwis YouTube.com / Krystian Ochman

5. "SloMo" tym razem nie oznacza 'slow motion' 

Chanel czyli Chanel Terrero Martínez to hiszpańsko-kubańska piosenkarka, tancerka i aktorka. Na Eurowizję trafiła jako zwyciężczyni hiszpańskiego festiwalu Benidorm Fest 2022, który stanowi eliminacje do konkursu europejskiej piosenki. 31-latka urodzona w Hawanie wyśpiewała tam sukces dzięki piosence "SloMo". Choreografię do utworu ułożyli twórcy układów piosenek Britney Spears i Justina Biebera.

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

Czytaj także: 

4. No cóż, że ze Szwecji

Szwecję będzie tym roku reprezentować Cornelia Jakobs, właściwie: Anna Cornelia Jakobsdotter Samuelsson. Wokalistka pochodzi z muzycznej rodziny, jej babcia była kompozytorką, a ojciec wokalistą szwedzkiej grupy The Poodles. Sama zaczęła występować jako nastolatka, by w wieku 16 lat wystąpić w szwedzkim "Idolu". Tam jednak spotkała się z ostrą krytyką jurorów i przez kolejne dziesięć lat nie odważyła się zagrać na gitarze. W 2010 roku została członkinią dziewczęcego duetu Love Generation, który dwukrotnie brał udział w Melodifestivalen 2011 i Melodifestivalen 2012, które są szwedzkimi eliminacjami do Eurowizji. W obydwu nie została dobrze oceniona. To jednak nie przeszkodziło w staraniach o występ w konkursie. W 2020 roku wykonała utwór własnej kompozycji "Weight of the World", który znalazł się w ścieżce dźwiękowej serialu "Nordic - Miasto niedźwiedzia". W 2021 roku współtworzyła utwór "Best of Me", z którym Efraim Leo uczestniczył w programie Melodifestivalen 2021. Rok później wzięła udział w Melodifestivalen 2022 z utworem "Hold Me Closer", z którym wystąpiła i zakwalifikowała się bezpośrednio do finału konkursu. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest  

3. A może kolejny rok z rzędu finał we Włoszech? 

Powracający po czterech latach Mahmood z Włoch w duecie z Blanco często pojawiają się w zestawieniach tegorocznych murowanych zwycięzców. Mahmood, czyli Alessandro Mahmoud w 2019 roku zajął drugie miejsce w finale Eurowizji. Jego matka pochodzi z Sardynii, a ojciec z Egiptu. I właśnie w poprzedniej eurowizyjnej propozycji opowiadał m.in. o trudnych relacjach z ojcem. Tworzoną przez siebie muzykę określa jako moroccan pop, wydał dotąd dwie solowe płyty. Z kolei Blanco - czyli Riccardo Fabbriconi - pochodzi z północnych Włoch. Tworzy dopiero od dwóch lat, ale nagrał już kilkanaście singli i wydał jedną płytę. Teledysk do ich wspólnego utworu na kanale Festiwalu San Remo w serwisie YouTube.com obejrzano ponad 55 milionów razy!    

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

2. "Gdybym był astronautą..." czyli podbój z Wielkiej Brytanii 

Gwiazdor TikToka Sam Ryder i jego "Space Man" cały czas zyskuje popularność. Zawdzięcza to śpiewnemu falsetowi i rzeszom fanów, których zdobył nagrywając covery znanych utworów podczas pandemii COVID-19. To dzięki temu podpisał też swój pierwszy kontrakt płytowy. Sam Ryder śpiewa od dziecka, a grę na gitarze zawdzięcza - jak przyznaje - fińskiemu zespołowi rockowemu Lordi, dobrze znanemu fanom Eurowizji. Muzyk jest weganem i kiedyś prowadził nawet wegańską kawiarnię. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

1. "Mamo, nadal chcę słyszeć twoje rodzime słowo" czyli sukces Ukrainy 

Kalush Orchestra czyli Orkiestra Kałusza to niekwestionowany lider wszelkich eurowizyjnych zestawień. Kalush to zespół hip-hopowy z Kijowa, założony przez Ołeha Psiuka, Ihora Didenczuka oraz MC Kilimmena w 2019 roku. Nazwa grupy pochodzi od rodzinnego miasta Psiuka - Kałusza - w obwodzie iwanofrankowskim. W 2021 roku grupa przeistoczyła się w rozszerzony projekt: Kalush Orchestra. Grupa wydała dotąd blisko 30 własnych utworów, ale nietrudno odgadnąć, który jest najpopularniejszy. To "Stefania", o której lider grupy mówi, że pierwotnie piosenka o matce - stała się piosenką o matce Ukrainie. Propozycja ukraińska typowana jest do zwycięstwa najczęściej, choć naturalnie - nie tylko ze względów muzycznych. Już we wtorkowym półfinale lider zespołu, Psiuk, po występie zwrócił się do widzów: "Dziękujemy za wspieranie Ukrainy". O sytuacji muzyków było głośno już miesiąc temu, kiedy otrzymali od władz Ukrainy specjalną zgodę na opuszczenie terytorium kraju pomimo wojny i powszechnego obowiązku służby wojskowej. (Pełnoletni Ukraińcy nie mogą opuszczać kraju podczas wojny). Muzycy zapowiedzieli, że będą koncertować także po Eurowizji, a pieniądze z występów będą przekazywać na obronę ojczyzny. Grupa nawet ma koncertować na przełomie czerwca i lipca w Polsce: w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Przypomnijmy, że to tylko prognozy i dwa ostatnie półfinały pokazały, że z konkursu odpadali faworyci, a do finału zakwalifikowały się także kraje, na które powszechnie nie stawiano. Wpływ na wynik mają nie tylko widzowie, ale także składy jurorskie z każdego z uczestniczących w konkursie państw. Poza tym, dla widzów liczy się także kondycja muzyków i najdrobniejszy fałsz może sprawić, że przy wysyłaniu sms-a może się zawahać ręka. Z drugiej strony, piosenki, które nie wpadały dotąd w ucho - mogą okazać się ciekawe dopiero przy kolejnym odsłuchaniu. 

Kto wygra? To będziemy wiedzieli w noc z soboty na niedzielę. Transmisje finału w kanałach Telewizji Polskiej oraz na portalu Polskiego Radia.  

Czytaj także: 


Kolejność występów podczas sobotniego finału:

01. Czechy - We Are Domi - "Lights Off"
02. Rumunia - WRS - "Llámame"
03. Portugalia - Maro - "Saudade, saudade"
04. Finlandia- The Rasmus - "Jezebel"
05. Szwajcaria - Marius Bear - "Boys Do Cry"
06. Francja - Alvan i Ahez - "Fulenn"
07. Norwegia - Subwoolfer - "Give That Wolf a Banana"
08. Armenia - Rosa Linn - "Snap"
09. Włochy - Mahmood i Blanco - "Brividi"
10. Hiszpania - Chanel - "SloMo"
11. Holandia - S10 - "De diepte"
12. Ukraina - Kalush Orchestra -" Stefania"
13. Niemcy - Malik Harris - "Rockstars"
14. Litwa- Monika Liu - "Sentimentai"
15. Azerbejdżan - Nadir Rüstamli - "Fade to Black"
16. Belgia - Jérémie Makiese - "Miss You"
17. Grecja - Amanda Georgiadi Tenfjord - "Die Together"
18. Islandia - Systur - "Með hækkandi sól"
19. Mołdawia - Zdob și Zdub i Advahov Brother - "Trenulețul"
20. Szwecja - Cornelia Jakobs - "Hold Me Closer"
21. Australia - Sheldon Riley - "Not the Same"
22. Wielka Brytania - Sam Ryder - "Space Man"
23. Polska - Krystian Ochman - "River"
24. Serbia - Konstrakta - "In corpore sano"
25. Estonia - Stefan - "Hope"

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja - polscy reprezentanci i polscy pretendenci [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 11:00
Krystian Ochman walczy o zwycięstwo Polski w tegorocznym konkursie Eurowizji. Jest szóstym solistą, który reprezentuje nasz kraj w konkursie. Częściej Polskę reprezentowały wokalistki lub zespoły. W pierwszej dziesiątce Polska była w ogólnym zestawieniu trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Krystian Ochman wystąpi na scenie Eurowizji w czwartkowy wieczór - w półfinale i z pewnością podczas finałowej rywalizacji - w sobotę. Zobacz, kto wcześniej przecierał eurowizyjne szlaki i kogo zachęcano do reprezentowania Polski w konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja: największe gwiazdy w historii konkursu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 10:00
Eurowizja otwiera drogę do wielkiej kariery, ale bywa też, że kończy kariery wielkich gwiazd. Wiele krajów stawia na dobrze znane nazwiska w Europie, ale to nie zawsze gwarantuje sukces. Zebraliśmy występy sław - te zapamiętane i te, o których niektóre gwiazdy nie chciałyby już pamiętać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja - nie tylko dla Europy. Jak kraje spoza kontynentu trafiły do konkursu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 14:00
Skąd Australia na Eurowizji? Dlaczego rywalizuje Izrael? Jak Armenia pojawiła się w konkursie? Te i podobne pytania powracają co roku, przy każdej edycji Eurowizji. Odpowiedź tkwi w pierwotnej nazwie Festiwalu i w nazwie głównego organizatora - Europejskiej Unii Nadawców, która swoim zasięgiem sięga daleko poza kontynent. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja - skąd popularność festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 18:30
Muzyczne koncerty Eurowizji przypominają sportowe rywalizacje: najpierw krajowe selekcje, a potem liga mistrzów. Najlepsi podzieleni na dwa pół finały walczą z kolei o wejście do finału. Tak niemal co roku wygląda Konkurs Piosenki Eurowizji. 
rozwiń zwiń