Polskie Radio

Święto Ukrainy i proukraińskie projekty. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 19:00
Jedynka przed południem odwiedza Murowaniec pod Bydgoszczą i zdradza tajemnice szkutnictwa. W Dwójce o znaczeniu Święta Niepodległości Ukrainy oraz wyjątkowej tożsamości narodowej Ukraińców, kształtowanej na nowo w czasach wojny. W Trójce premiera reportażu "Wrogowie na stulecia", którego bohaterem jest ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. W Czwórce o Lalafo - prospołecznym ukraińskim sturtupie, który działając w pełni charytatywnie zajmuje się rzeczami "z drugiej ręki". W Polskim Radiu Dzieciom, o tym, jak zachęcić dziecko do samodzielności, a w Polskim Radiu Chopin - japoński pianista jazzowy Makoto Ozone. Zapraszamy! 
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia.
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

W audycji między innymi rozmowy polityczne: o godzinie ​7.15 - spotkanie z Dariuszem Piontkowskim, wiceministrem edukacji i nauki, a o godzinie 8.15 - z Bartoszem Cichockim, ambasadorem Polski na Ukrainie.

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Maciej Kurzajewski 

W cyklu "Reporter w drodze" tym razem Murowaniec pod Bydgoszczą i tamtejsze tajemnice szkutnictwa - czyli jak powstają łodzie, statki. Poza tym konkursy "Skojarzenia..." i "Koszyk Lata z Radiem" oraz wakacyjna lektura - "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska 

* Susza hydrologiczna i jej konsekwencje. Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powoduję pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód, oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Sytuacja ekologiczna na Odrze skłania do przyjrzenia się  w jaki sposób w przeszłości zmieniało się życie i środowisko naturalne na Ziemi. O tym Grzegorz Walijewski, hydrolog, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

* Królowe epoki przepychu i upadku. Silne kobiety na polskim tronie w XVII wieku. Potężne i ambitne Francuzki na polskim tronie: Ludwika Marii Gonzaga, żona Władysława IV i Jana Kazimierza, oraz wielka miłość Jana III Sobieskiego, Marii Kazimierze d’Arquien, zwana Marysieńką, aktywnością i dyplomacją uwieczniły swoje panowanie w historii. Ludwika Maria namawiała drugiego męża, by wytrwał w oporze przeciw Szwedom, wizytowała polskie szańce pod Warszawą, a gdy starcia zbrojne dobiegły końca, podjęła walkę o reformę kraju. Maria Kazimiera jako siedemnastoletnia panna wyszła  za Jana Zamoyskiego, gdy  mąż  zmarł, potajemnie wzięła ślub z  Janem Sobieskim. Gość: Kamil Janicki, autor książki' Damy srebrnego wieku".

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej 

"Boczne drogi” to pierwsza powieść kryminalna, którą Joanna Chmielewska napisała o swojej rodzinie. Mieszkająca w Kanadzie ciotka Teresa przyjeżdża do Polski i chce odwiedzić miejsca, których jeszcze nie widziała. Od początku, od samego przylotu na warszawskie lotnisko uczestników podróży prześladują dziwne wypadki, zaskakujące sploty wydarzeń - a w końcu znika Teresa… Tę powieść, jeszcze przed publikacją książkową, czytała w roku 1976 w Lecie z Radiem Barbara Krafftówna. Od tego momentu została wierną przyjaciółką audycji. Warto więc tę niezwykłą, szaloną lekturę przypomnieć.

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 - "Listy do Delfiny” Zygmunta Krasińskiego w interpretacji Krzysztofa Kolbergera.


logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Krystyna Lenkowska "Kiedy byłam rybą lub ptakiem", aut. Iwona Smolka, czyta Katarzyna Dąbrowska

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

Ignacy Feliks Dobrzyński Kwintet smyczkowy F-dur op. 20, wyk. Jakub Jakowicz, Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik, Andrzej Bauer, Marcin Zdunik; Karol Lipiński Rondo alla Polacca E-dur op. 7, wyk. Konstanty Andrzej Kulka, Capella Gedanensis. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Samuel Coleridge-Taylor, Camille Saint-Saëns, Gustav Uwe Jenner, Johannes Brahms, Witold Lutosławski, Bernat Vivancos, Michał Spisak, Franz Schubert, Johann Sebastian Bach, Karol Pahor, Friedrich Kunzen

06.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Konrad Handschuh

Ignacy Feliks Dobrzyński Symfonia charakterystyczna c-moll "W duchu muzyki polskiej" op.15, wyk. Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Ruben Silva; Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. Paweł Przytocki. 

06.55-07.00 - "Słowo na dzień"

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W tym roku Święto Niepodległości Ukrainy - kraju atakowanym każdego dnia przez Rosję - ma szczególny wymiar. Między innymi o znaczeniu tego dnia, sytuacji na Ukrainie oraz o wyjątkowej tożsamości narodowej Ukraińców, kształtowanej na nowo w czasach wojny, w rozmowie z Antonem Marczyńskim - szefem sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Początek rozmowy o godz. 9.30. W audycji także o wydarzeniach w Polsce przygotowanych z okazji Święta Niepodległości Ukrainy. Ponadto relacje z rzeszowskiego festiwalu Trans/misje - Trójmorze '22, na którym zaproponowano nowe odczytanie twórczości Tadeusza Kantora. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Roża Światczyńska 

10.00-11.00 - "Muzyczne pojednania"

11.10-12.00 - Claude Debussy Nokturny - tryptyk symfoniczny, wyk. Orkiestra Clevelandzka dyr. Pierre Boulez

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / See Siang Wong - Piano Movie Lounge vol.3 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / "Głosy Solidarności" 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - Joanna Grotkowska

Festiwal "Chopin i jego Europa" (Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, 17.08.2022). Johannes Brahms Kwintet fortepianowy f-moll op. 34, Antonin Dvořák Kwintet fortepianowy A-dur op. 81, wyk: Barry Douglas - fortepian, Apollon Musagète Quartett. 

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Jamrozek

Do odjazdu na Ukrainę szykuje się kolejny konwój z pomocą dla instytucji muzealnych. Dotychczas z tej pomocy skorzystało ponad sto instytucji kultury Ukrainy, a wsparcie dociera do najtrudniej dostępnych logistycznie miejsc. O pomocy, jaka jest realizowana przez NID oraz wspieraniu Ukrainy w ochronie swojego dziedzictwa zarówno materialnego, jak i niematerialnego, w rozmowie z profesor Katarzyną Zalasińską, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Ponadto Kamil Piotrowicz zaprosi słuchaczy na koncert z cyklu "Jazz.pl", przywołujący twórczość Andrzeja Trzaskowskiego. Poza tym o wirtualnej wystawie Muzeum Tatrzańskiego "ZakoPanie", przedstawimy artystkę hafciarkę i odwiedzimy kolejne "Letnisko pisarzy" - tym razem będzie to Leśniczówka Pranie.  ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Karolina Kaźmierczak o Konkursie Wieniawskiego, aut: Jakub Kukla

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert "Solidarni z Ukrainą" (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 11.08.2022). Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra Ukrainy "Słobożański", dyr. Vanessa Benelli Mosell. Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op.60; Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem. 

Koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy, dyr. Oksana Lyniv, Antonii Baryshevskyi - fortepian (Graz, 17.09.2018). Ludwig van Beethoven Twory Prometeusza  op. 43; Franz Xaver Wolfgang Mozart Wariacje na fortepian i orkiestrę a-moll  op. 24, Koncert fortepianowy E-dur op. 25.

21.30-22.00 - "Rozmowy na lato" / Spotkanie z Tamarą Dudą, aut. Małgorzata Szymankiewicz

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00 – 11.10 – "To się czyta latem"Toni Sepeda "Wenecja komisarza Brunettiego", czyta Waldemar Barwiński.

15.00 – 15.15 – "Literacka sjesta": Leopold Tyrmand "Zły”, czyta Marek Kondrat.

19.15 – 19.30 – "Książka do słuchania": Józef Mackiewicz - "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak 

W audycji kontynuacja teatralnej wędrówki po współczesnym repertuarze brytyjskich teatrów. Tym razem m. in. o musicalu "Kabaret", który można oglądać w Playhouse Theatre. Tytuł ten powstał na podstawie książki Joe Masteroffa. Reżyserką jest Rebecca Frecknall, muzykę skomponował John Kander, a libretto stworzył Fred Ebb. Spektakl jest wciąż w repertuarze i w zmiennej obsadzie będzie grany do końca stycznia następnego roku. Drugi spektakl to "Cyrano De Bergerac" w Harold Pinter Theatre w reżyserii Jamie’go Lloyda. Tekst zaadaptował Martin Crimp. Duet ten stworzył odważną wersję, niemalże hip-hopową. Oryginalna sztuka została napisana pod koniec XIX wieku przez Edmonda Rostanda. W głównej roli pojawia się tu James McAvoy, znany z takich filmów, jak "Ostatni Król Szkocji" czy "Pokuta".

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Justyna Grabarz    

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o tym, że 11 tysiącach euro, które - za miesiąc leżenia w łóżku - proponuje ochotnikom Niemieckie Centrum Lotnictwa i Astronautyki. Chętni spędzą ten czas w warunkach niskiej grawitacji, leżąc dokładnie 6 stopni głową w dół. W tej pozycji dochodzi do takich samych zmian w organizmie, co w warunkach, w jakich przebywają astronauci. Dzięki badaniu naukowcy chcą znaleźć środki zaradcze, które wyeliminują bądź złagodzą zmiany fizyczne w stanie nieważkości. O miesięcznej pracy w łóżku być może marzyli pracownicy etiopskich linii lotniczych. Dwóch pilotów zasnęło bowiem w kabinie podczas lotu. Nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie w ostatnim czasie. Podczas lotu z Nowego Jorku do Rzymu,​ także dwóch pilotów - tym razem włoskich linii lotniczych - ucięło sobie drzemkę. Piloci przez 10 minut nie odpowiadali na wezwania kontrolerów lotu, którzy zaczęli podejrzewać porwanie samolotu. 

Ponadto w audycji o jedzeniu w proszku, specjalnej, nierysującej się powłoce okularów przeciwsłonecznych, bezprzewodowych narzędziach czy filtrach do wody. Wiele otaczających nas, na pozór banalnych przedmiotów wywodzi się z programów badawczych, związanych z eksploracją kosmosu. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Tomasz Miara 

W cyklu "W Polskę" wizyta w Mrągowie - mazurskiej stolicy festiwali. Przykłady pomysłów na aktywny wypoczynek nad jeziorem oraz prezentacja ścieżek pieszych i rowerowych. Z kolei w cyklu "Niezła historia" - wspomnienie roku 1572 i Nocy Świętego Bartłomieja we Francji, zwanej także "krwawym weselem paryskim". 

Poza tym w audycji o tym, że naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego dla ratowania starodruków opracowują nowe, bezpieczne metody, jakich używa się przy projektowaniu leków. Podczas konserwacji archiwalnych książek oraz papieru coraz częściej stosujemy ciecze jonowe, które dobrze wnikają w strukturę papieru i są aktywne przez długi czas. W laboratoriach uczelni trwa współpraca chemików, farmakologów oraz historyków, polegająca na poszukiwaniu bezpiecznych środków, które jednocześnie wzmacniają dawny papier i chronią go przed mikrobami. O tym prof. Robert Musioł z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego. 

Ponadto m.in. wizyta w gnieźnieńskiej bibliotece katedralnej, która jest zaliczana do największych, najstarszych i najbogatszych w Polsce. Od dziesięciu wieków gromadzone są tam i przechowywane dokumenty czy kartki z dawnych ksiąg. Do tej pory udało się zinwentaryzować 12 tys. dokumentów i starodruków. Jakie "skarby słowa" są w niej ciągle odkrywane? 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o związkach Jeana-Michela Jarre'a z Polską oraz o kolejnym prowadzeniu na listach przebojów wokalistki Madonny. Poza tym o aktorze Eddiem Murphym, który powróci w czwartej części "Gliniarza z Beverly Hills". Nie zabraknie także wspomnień o Mironie Białoszewskim. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Sylwia Zadrożna

Gościem dr Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka 

Rząd PRL w 1953 roku złożył NRD deklaracje o zrzeczeniu się od Niemiec reparacji za straty poniesione przez Polskę i Polaków w czasie II wojny światowej. Dlaczego ta deklaracja nie ma mocy prawnej i dlaczego w związku z tym roszczenia Polski do Niemiec o rekompensatę są w pełni uzasadnione. Goście: dr Justyna Schulz - dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.15 Reportaż w Trójce / "Wrogowie na stulecia" Macieja Jastrzębskiego [PREMIERA] 

Reportaż, którego bohaterem jest ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. To on przez 13 lat pracował w Moskwie jako korespondent Ukraińskiej Niezależnej Agencji Informacyjnej UNIAN. Po 2014 roku tylko on pozostał w Moskwie. Jego koleżanki i koledzy z ukraińskich mediów opuścili Federację Rosyjską. Roman na konferencjach prasowych zadawał niewygodne pytania Władimirowi Putinowi i innym urzędnikom kremlowskiego reżimu. Na dwa miesiące przed rosyjską inwazją na jego kraj wyjechał z Moskwy, ponieważ groził mu areszt i proces za mówienie prawdy o agresywnych działaniach Rosji wobec Ukrainy. Od początku wojny przebywa w Kijowie, gdzie nadal pracuje dla agencji UNIAN i prowadzi wideoblog obnażający kłamstwa kremlowskiej propagandy.

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst  

W audycji rozmowy o ruchu, improwizacji i poczuciu rytmu. Studio Trójki odwiedzi Oliwia Lucedarska - tancerka, której codzienność to choreografia oraz działalność dydaktyczna. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Szkoły Muzycznej im. Kolberga w Radomiu (na kierunku: skrzypce), a także dyplomowaną trenerką tańca jazzowego (MCKiS Warszawa). 


logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek oraz Łukasz Orbitowski

W audycji kwestia zapomnianych lektur wakacyjnych sprzed lat: Stanisław i Kornelia Dobiewiczowie "Kruk Odyna", Erskine Caldwell "Chłopiec z Georgii" oraz Kurt David "Czarny wilk". 

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Dziennikarka i pisarka rozmawia z interesującymi kobietami ze świata polityki, mediów i kultury.

logo

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W audycji karnety na Up To date Festival w Białymstoku, m.in. na koncerty na "Czwartej Scenie Czwórki". W Dniu Niepodległości Ukrainy rozmowa o inicjatywie Repair Together z Myroslawem Trofymukiem - muzykiem i dziennikarzem Polskiego Radia dla Ukrainy. Imprezy rave’owe towarzyszą porządkowaniu i odbudowie - od początku swojej działalności wolontariusze uczestniczący w akcjach Repair Together odbudowali już 15 domów.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Matematyka, jako królowa nauk ścisłych przydaje się dosłownie w każdej dziedzinie naszego życia. Mówiliśmy o jej powiązaniu z motoryzacją, medycyną czy muzyką. Pora na modę. Tu jak się okazuje, matematyka ma wiele do... uszycia. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Jak stworzyć własne miejsce w sieci, zbudować społeczność i zarabiać na tym pieniądze?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Lalafo to prospołeczny sturtup ukraiński, który działając w pełni charytatywnie zajmuje się rzeczami "z drugiej ręki". Na czym polega nowatorski, a dziś również sprzyjający pomaganiu, model pozyskiwania przedmiotów od użytkowników? 

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

W cyklu "Letnie bajery" - jak zabezpieczyć sprzęt podczas wakacyjnych wyjazdów, przed wodą, słońcem i piaskiem - laptopy, tablety, smartfony, aparaty fotograficzne itp.?

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

O wzlotach i upadkach swojej kariery opowie Paweł Wiesiołek, który po ośmiu konkurencjach dziesięcioboju podczas ME w Monachium, musiał wycofać się z rywalizacji z powodu odnowienia się kontuzji.

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" – Lodowe, kukurydziane, a może na farmie ananasów? W audycji o najsłynniejszych labiryntach, które stworzył człowiek.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna podróż w kosmos. A skoro tam - to poszukamy gwiazd, które o nim śpiewają. 

11.00-12.00 - "Co w smoku piszczy?" - Krótka historia o pomaganiu ludziom starszym, z dużym udziałem smoka Adasia.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Pomidorowa, ogórkowa, rybna, a może minestrone? W audycji opowieści o zupach świata.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Znajdujemy małe kotki, psa czy jeża...co powinniśmy zrobić - zabrać do domu, czy do weterynarza. Jak sami możemy pomóc zwierzakom. Których zwierząt, np. ptaków, nie należy absolutnie zabierać nawet kiedy pozornie są same. O tym opowiedzą nam goście z gabinetu weterynaryjnego: Anna Budzińska i Maciej Bekier.

21.00-20.00 - "Strefa rodzica" - * Jak zachęcić dziecko do samodzielności. Mądre wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka. Pierwsze rozstanie rodziców z dzieckiem, kiedy dziecko bez rodziców wyjeżdża na wakacje np. z dziadkami. Jak sobie to ułożyć? O tym Agnieszka Stein, psycholog.

* Jak mężczyzna przezywa ciąże, mężczyzna w okresie okołoporodowym, obecność mężczyzn przy porodzie. O tym Izabela Markiewicz, psycholog, mama, terapeutka.


..

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau

Ósmy odcinek nowej audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. W audycji o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. W audycji: Symfonia h-moll op. 24 "Polonia" Paderewskiego, w wykonaniu Lviv National Symphony Orchestra pod kierownictwem Bohdana Boguszewskiego oraz Kołysanka Des-dur op. 57 Chopina w trzech interpretacjach: Ignacego Jana Paderewskiego, Leopolda Godowskiego i Raula Koczalskiego.

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

Szósta audycja z cyklu poświęcona Klementynie z Tańskich Hoffmannowej - pisarki, publicystki i prekursorki polskiej literatury dziecięco-młodzieżowej, której utwory były istotnym składnikiem literackiego doświadczenia młodego Fryderyka i jego trzech utalentowanych pisarsko sióstr.

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji - japoński pianista jazzowy Makoto Ozone. Usłyszymy m.in. Preludium e-moll op. 28 nr 4 oraz Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Chopina, z płyty wydanej przez Polskie Radio w 2017 roku (japońskiemu pianiście towarzyszy Tomasz Stańko). 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Konkurs reportażystów "Melchiory 2022". Polskie Radio czeka na zgłoszenia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 18:15
Polskie Radio ogłasza start XVII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2022". Udział mogą w nim wziąć reportażyści radia publicznego oraz współpracownicy – autorzy reportaży, filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Zgłoszenia można przesyłać do 15 września br., a laureatów poznamy podczas uroczystej gali 17 listopada br.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 15:18
W Warszawie 14 sierpnia rozpoczął się 18. Festiwal "Chopin i jego Europa". W programie wydarzenia, które potrwa do końca sierpnia, znalazło się ponad 30 koncertów, m.in. recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu – w tym Bruce’a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, zaprasza na transmisje wybranych koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Polska z czternastoma medalami

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 08:06
W niedzielę (21 sierpnia), na Stadionie Olimpijskim w Monachium, zakończyły się trwające od 15 sierpnia, 25. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Polacy zdobyli czternaście medali: trzy złote, sześć srebrnych i pięć brązowych. Relacje z najciekawszych wydarzeń z udziałem Polaków dostępne były na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Up To Date Festival 2022 - łączy rap i muzykę elektroniczną, ale nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 08:45
Pozdro Techno, Centralny Salon Ambientu, Beats. i Czwarta Sceny Czwórka - na tych scenach w Białymstoku, od 2 do 4 września, zabrzmią muzyczne rytmy od rapu po muzykę elektroniczną. Czwórka zaprasza na Up To Date Festival. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse" Mickiewicza. Zaprasza para prezydencka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 15:50
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą będą "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Para prezydencka już zaprosiła Polaków do udziału w tegorocznej, jedenastej edycji akcji. Ta odbędzie się w sobotę, 3 września. Na transmisje zapraszają także Program 1, Program 2 i Program 3 Polskiego Radia. Wydarzenie będzie można również śledzić na stronie polskieradio.pl oraz w kanałach społecznościowych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń