Polskie Radio

MŚ w siatkówce. Polki przegrały w ćwierćfinale z Serbią [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 13:00
Reprezentacja Polski siatkarek była krok od sprawienia niespodzianki w Gliwicach. Biało-Czerwone przegrały jednak z obrończyniami tytułu, Serbkami, w ćwierćfinale Mistrzostw Świata 2:3. Spotkanie w Programie 1 Polskiego Radia relacjonował Rafał Bała.
Siatkarka reprezentacji Polski Aleksandra Szczygłowska z kibicami po przegranym ćwierćfinałowym meczu mistrzostw świata z Serbią 2:3, w GliwicachFoto: (tw/dw) PAP/Tomasz Wiktor

Decydująca partia była bardzo wyrównana. Biało-Czerwone prowadziły 10:8, na boisku trwała walka o każdą piłkę, a w polskim kwadracie dla rezerwowych zawodniczki wesoło tańczyły w rytm muzyki. Tańczyli też widzowie w hali. Po asie Magdaleny Stysiak zespół Lavariniego prowadził 13:12, potem był remis 14:14. Ostatnie słowo należało jednak do zespołu Serbii. Mecz zagrywką skończyła Jovana Stevanovic.

Reprezentacja Polski siatkarek przegrała z obrończyniami tytułu Serbkami 2:3. Obie drużyny spotkały się już na początku drugiej fazy turnieju - wtedy górą także były aktualne mistrzynie. Pogromczynie Biało-Czerwonych o finał zagrają z Amerykankami, które wyeliminowały Turczynki (3:0).

Polki awansowały do czołowej ósemki mistrzostw, co już było sukcesem, jako że poprzednio zdarzyło się to w 1962 roku, kiedy w Moskwie reprezentacja zajęła trzecie miejsce.

Jak wyglądał mecz Polska-Serbia i poprzednie spotkania Biało-Czerwonych? Zapraszamy do wysłuchania załączonych nagrań.

Wtorek (4.10)

Polki rozpoczęły starcie z Serbkami - obrończyniami tytułu - w niezłym stylu. Biało-Czerwone dwukrotnie prowadziły, lecz od stanu 6:6 rozpoczęła się zdecydowana dominacja rywalek. Końcówka pierwszej partii należała jednak do wyrównanych, bowiem podopieczne Stefano Lavariniego zdołały zneutralizować stratę. Wśród podopiecznych Stefano Lavariniego szczególnie wyróżniały się Klaudia Alagierska-Szczepaniak oraz Olivia Różański, jednak to nie wystarczyło, by zatrzymać rozpędzone Serbki, które wygrały pierwszego seta 26:24.

Obrończynie tytułu rozpoczęły drugą odsłonę od mocnego uderzenia i szybko uzyskały sześciopunktową przewagę. Mimo kolejnej dobrej końcówki Polek rywalki nie dały wydrzeć sobie seta, zwyciężając 25:22.

Trzecia partia przebiegła pod znakiem dominacji obrończyń tytułu, które wygrały 25:18 i przypieczętowały zwycięstwo w meczu.

04:37 MŚ w siatkówce kobiet. I set w meczu Polska - Serbia (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. I set w meczu Polska - Serbia (Jedynka)

04:18 MŚ w siatkówce kobiet. II set w meczu Polska - Serbia (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. II set w meczu Polska - Serbia (Jedynka)

02:50 MŚ w siatkówce kobiet. III set w meczu Polska - Serbia (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. III set w meczu Polska - Serbia (Jedynka)

Środa (5.10)

Drugim rywalem były Amerykanki, a spotkanie odbyło się w środę (5.10), o. 20.30. Relacje z meczu emitowano w audycji "Tu jest muzyka". Polki po fantastycznej walce pokonały mistrzynie olimpijskie stosunkiem 3:0. Teraz nasze reprezentantki czeka dzień przerwy.

01:25 Jedynka 2022_10_05-20-39-07.mp3 Pierwszy set rywalizacji Polska - USA w ramach II rundy MŚ siatkarek (Tu jest muzyka/Jedynka)

02:55 Jedynka 2022_10_05-21-15-04.mp3 Drugi set rywalizacji Polska - USA w ramach II rundy MŚ siatkarek (Tu jest muzyka/Jedynka)

02:25 Jedynka 2022_10_05-21-41-20.mp3 Trzeci set rywalizacji Polska - USA w ramach II rundy MŚ siatkarek (Tu jest muzyka/Jedynka)

Fb/Polska Siatkówka

Piątek (7.10)

Kolejny mecz, w ramach drugiej rundy, Polski zagrały z Kanadyjkami. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 20.30, a relacje na antenie Programu 1 Polskiego Radia emitowaliśmy w audycjach: "Tu jest muzyka", "Przeboje musicali" oraz "Polska i świat". Nasze reprezentantki, po niezwykle zaciętym spotkaniu pokonały rywalki 3:2.

05:24 Jedynka 2022_10_07-20-29-53 (1).mp3 Pierwszy set rywalizacji Polska - Kanada w ramach II rundy MŚ siatkarek (Tu jest muzyka/Jedynka)

04:35 Jedynka 2022_10_07-21-05-02.mp3 Drugi set rywalizacji Polska - Kanada w ramach II rundy MŚ siatkarek (Przeboje musicali/Jedynka)

04:13 Jedynka 2022_10_07-21-38-44.mp3 Trzeci set rywalizacji Polska - Kanada w ramach II rundy MŚ siatkarek (Przeboje musicali/Jedynka)

03:55 Jedynka 2022_10_07-22-02-48.mp3 Czwarty set rywalizacji Polska - Kanada w ramach II rundy MŚ siatkarek (Polska i Świat/Jedynka)

03:53 Jedynka 2022_10_07-22-33-40.mp3 Piąty set rywalizacji Polska - Kanada w ramach II rundy MŚ siatkarek (Kronika Sportowa/Jedynka)

Sobota (8.10)

Na zakończenie tej fazy Polki zmierzyły się z reprezentacją Niemiec. Tie-break, podobnie jak cały mecz, był zacięty. Na zmianie stron Polki prowadziły dwoma punktami po ataku Stysiak. Po chwili nasza atakująca zanotowała asa serwisowego (9:6). Niemki raz jeszcze potrafiły jednak się podnieść. Po ataku Anny Pogany wydawało się, że czeka nas kolejny cięzki set (10:10).

Nic z tego, końcówka była wybitna w wykonaniu Polek! Ważne punkty zdobywała Korneluk, która zablokowała Janiską (13:10). Po chwili piłkę meczową zapewnił atak Stysiak, a mecz dobiegł końca po błędzie rywalek w przyjęciu (15:10)! Polki po emocjonującym meczu wygrały 3:2, a relacje z tego spotkania mogliśmy usłyszeć na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

03:15 MŚ w siatkówce kobiet. I set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. I set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka)

02:37 MŚ w siatkówce kobiet. II set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. II set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka)

03:41 MŚ w siatkówce kobiet. III set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. III set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka)

03:57 MŚ w siatkówce kobiet. IV set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. IV set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka)

04:51 MŚ w siatkówce kobiet. V set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. V set w meczu Polska - Niemcy (Jedynka)

Wtorek (11.10)

Biało-Czerwone przegrały w ćwierćfinale MŚ z Serbią 2:3. Od godz. 20.30 spotkanie relacjonował w Programie 1 Rafał Bała. Zapraszamy do wysłuchania załączonych nagrań.

01:30 MŚ w siatkówce kobiet. IV set w meczu Polska - Serbia (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. IV set w meczu Polska - Serbia (Jedynka)

21:05 MŚ w siatkówce kobiet. V set w meczu Polska - Serbia (Jedynka) MŚ w siatkówce kobiet. V set w meczu Polska - Serbia (Jedynka)

mg/IAR/kor/DS

Polskieradio24.pl Polskieradio24.pl
Zobacz więcej na temat: mistrzostwa świata Rafał Bała

Ruch walczący o prawa kobiet "Otwarte stadiony" wzywa FIFA do wykluczenia Iranu z piłkarskich mistrzostw świata w Katarze z powodu złego traktowania kobiet w tym kraju.