Polskie Radio

Koncerty, wywiady i jubileusze. Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 18:00
W Dwójce o poranku rozmowy z jazzmanami i prezentacja nietypowych instrumentów z wystawy Festiwalu Eufonie. W Trójce po południu kolejna wizyta na Festiwalu Filmowym Camerimage w Toruniu, a w Czwórce - zaproszenie na festiwal naukowy SienceCom 2022 w Gdyni. Wieczorem w Jedynce spotkanie z twórcą muzyki elektronicznej Krzysztofem Dudą, w Dwójce koncert jazzowego zespołu kobiecego O.N.E. oraz transmisja koncertu inauguracyjnego Festiwalu Eufonie. W Czwórce wieczorem kolejne prezentacje młodych twórców - raperki z Mrągowa i Polki z Berlina, która łączy różne nurty muzyczne, a w Polskim Radiu Dzieciom spotkanie ze scenarzystką i reżyserką teledysków. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Czwórki
Studio CzwórkiFoto: Czwórka
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

W audycji o tym, co ma wpływ na wysokość alimentów? Dlaczego jeden z rodziców, który mało lub w ogóle nie zajmuje się dzieckiem, powinien płacić więcej na utrzymanie potomka niż drugi rodzic? Jak wyliczyć koszt utrzymania dziecka? O tym mecenas Katarzyna Ludwig. Poza tym: czy i kiedy należy dzieciom powiedzieć, że jeden rodzic nie płaci alimentów? Jakie mogą być długofalowe skutki dla dzieci takiej sytuacji? O tym psycholog Aleksandra Piotrowska.

Ponadto w audycji o drugim życiu ubrań. Czym jest etyczna moda? Ile wody pochłania produkcja jednej pary jeansów? Także o sposobach na dawanie ubraniom drugiej szansy.

Poza tym w audycji "Flesz kulturalny" Małgorzaty Abgarowicz, "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej, codzienne konkursy i kolejny odcinek słuchowiska "Gehenna" wg powieści Heleny Mniszkówny.

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

W audycji o premierze nowego teledysku Małej Armii Janosika "Walczymy do końca" i o tym, że każdy kibic piłki nożnej może już poczuć energię i emocje wielkiego piłkarskiego święta jakim jest Mundial w Katarze 2022. Sama produkcja teledysku była ogromnym przedsięwzięciem, do którego realizacji zaangażowanych zostało ponad 300 osób: filmowców, opiekunów, organizatorów, techników, muzyków występujących w różnych niecodziennych miejscach. Artyści Małej Armii Janosika zagrzewają piłkarzy do walki ze stadionowej murawy, podhalańskich górskich scenerii, tratwy na Dunajcu czy chociażby zwykłego podwórka w Rabie Wyżnej.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

* Bitwa przy moście Mulwijskim. Starcie dwóch pretendentów do jednowładztwa w Imperium Romanum: Konstantyna i Maksencjusza. Bitwa, która zmieniła losy świata ( 28.X. 312 r) . To wtedy Konstantynowi miał ukazać się krzyż i widniejący pod nim napis "Pod tym znakiem zwyciężysz". Rok później cesarz Konstantyn wydał edykt mediolański, który wprowadzał wolność wyznania wiary w Cesarstwie Rzymskim. O tym dr Karol Kłodziński - historyk z Zakładu Historii Starożytnej Uniwersytetu Gdańskiego.

* Jabłko - bliźniak Vasy. Szwedzcy archeolodzy znaleźli wrak okrętu  "Äpplet" (Jabłko) - bliźniaczej jednostki słynnego galeonu "Vasa". Vasa zatonął w 1628 roku, zaraz po wyjściu z portu, ruszając w swój dziewiczy rejs. W następnym roku zwodowano "Jabłko", unikając błędów konstrukcyjnych wcześniejszej jednostki. Galeon  służył przez kolejne niemal 30 lat i został intencjonalnie zatopiony. Od lat był poszukiwany. O tym prof. Bartosz Kontny z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Kamil Wicik

Gościem audycji Krzysztof Duda, jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej elektroniki. Artysta ma w dorobku kilkaset utworów instrumentalnych i piosenek. Przez ponad czterdzieści lat współpracował m.in. z Haliną Frąckowiak, Agnieszką Osiecką, Grażyną Łobaszewską. Jego muzyka ilustracyjna pojawiła się nie tylko na płytach, ale i w kultowych telewizyjnych programach popularnonaukowych: w "Sondzie" i "Laboratorium". W rozmowie z Krzysztofem Dudą, który nadal jest aktywnym kompozytorem - o jego najnowszym albumie "Audiofonica". 


LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku).

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska.

 

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński 

Muzyka, którą prezentuję na moim najnowszym krążku, to fuzja wielu gatunków połączonych ze sobą̨ niczym nieposkromioną jazzową improwizacją. Styl muzyczny, w którym wypowiadam się̨ zarówno jako kompozytor, jak i instrumentalista można postrzegać́ wielopoziomowo - tak o swoim najnowszym autorskim projekcie "Gravity" mówi Jerzy Małek. Trębacz, kompozytor, producent muzyczny, animator kultury oraz wykładowca akademicki, pracujący na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, laureat wielu nagród i wyróżnień, zarówno w roli lidera własnych projektów muzycznych, jako muzyka towarzyszącego, a także kompozytora - gościem audycji o godz. 9.30.

W audycji także wizyta w Kordegardzie, gdzie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie zobaczymy kolekcję wyjątkowych obiektów dźwiękowych: "samoróbek" z pracowni Małych Instrumentów, zestaw oryginalnych, austriackich okaryn z manufaktury Heinricha Fiehna oraz prototyp samogrającej okaryny. Więcej o wystawie "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton… " po godz. 8.00.

Tradycyjnie tuż po 8.30 – Andrzej Zieliński i "Jazzowa rozmowa", a w niej Marek Napiórkowski o swojej najnowszej płycie "String Theory". Na krążku - połączenie jazzowych improwizacji z pięknym brzmieniem instrumentów smyczkowych Orkiestry Kameralnej AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia.

Jednym z tematów audycji również książka "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u". Autor - Tomasz Potkaj - wnikliwie śledzi losy instytucji zrzeszającej największe postacie polskiej literatury XX wieku i literatów zapomnianych, dzięki którym jednak obracały się biurokratyczne tryby. Sięgając do dokumentów z debat i zjazdów, związkowych archiwów i opowieści samych pisarzy, tworzy wciągającą opowieść o epoce, w której polityka i sztuka tworzyły bliskie, ale często niebezpieczne związki.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Van Gogh in Me - utwory Claude'a Debussy'ego, Erica Satie, Gustava Mahlera, wyk. Netherlands Chamber Choir, dyr. Peter Dijkstra. 

11.10-12.00 - Antonin Dvořák Koncert a-moll na skrzypce i orkiestrę op. 53, wyk. Hilary Hahn - skrzypce, Frankfurt Radio Symphony Orchestra dyr. Andrés Orozco-Estrada.

12.05-12.45 - Józef Krogulski Oktet fortepianowy d-moll op. 6, wyk. Nelson Goerner - fortepian, Lena Neudauer - skrzypce Erzhan Kulibaev - skrzypce, Katarzyna Budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Sławomir Rozlach - kontrabas, Jan Krzeszowiec - flet, Radosław Soroka - klarnet.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Aleksander Jurewicz

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak

Audycja wokół utworów Lecha Janerki. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Gościem w audycji będzie Maja Ruszpel, psychoterapeutka uzależnień, prezes Fundacji Inspiratornia, która między innymi prowadzi warsztaty dla studentów aktorstwa na temat radzenia sobie z emocjami, własnymi myślami i budowania poczucia własnej wartości.

Ponadto w audycji:

Relacja z Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2022";

Świętokrzyskie Dni Muzyki;

Premiera Hamleta w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie;

"Wawel. Biografia" – książka Kalima Janickiego.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Jubileuszowe Spotkanie z Anną Seniuk – aut. Małgorzata Szymankiewicz

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński

Zespół O.N.E. to pierwszy w pełni kobiecy zespół jazzowy w Polsce. Powstał kilka lat temu przy okazji Dnia Kobiet. O.N.E. tworzą: saksofonistka Monia Muc, pianistka Pola Atmańska, kontrabasistka Kamila Drabek i perkusistka Patrycja Wybrańczyk. Transmisja ich koncertu na antenie Dwójki oraz w streamingu wideo na stronach internetowych Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych stacji.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Transmisja koncertu inauguracyjnego Festiwalu Eufonie z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej - od godz. 19.30. Peter Eötvös Dialoge mit Mozart - Da capo für Orchester, Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fortepianowy C-dur nr 21 KV 467, Gustaw Mahler V Symfonia; wyk. Jan Lisiecki - fortepian, Wiener Symphoniker, dyr. Omer Meir Wellber. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Strefa literatury" - Śmierć Schulza, aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz  

23.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Hanna Krall "Szczegóły znaczące", czyta Jadwiga Jankowska-Cieślak 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz. 

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

W audycji o spektaklu "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery, które formą nawiązuje do amerykańskiego "Hamiltona". Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych jak i starszych odbiorców. O tym Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W audycji również o Festiwalu "Narracje" w Gdańsku, na którym nie brakuje odkrywania miasta poprzez artystyczne działania w dzielnicach, które znajdują się poza głównymi szlakami turystycznymi. W tym roku artyści "przerobią Przeróbkę" czyli dzielnicę położoną między Stogami a Ujściem Wisły. O tym Aleksandra Szymańska - dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Emilia Orzechowska - kuratorka wydarzenia. 

W audycji również o przygotowaniach do XV Festiwalu "Boska Komedia" w Krakowie. O tym Tomasz Domagała - reprezentant selekcjonerów, krytyk, który aktualnie obserwuje w Teatrze Nowym w Słupsku trzecią edycję Festiwalu "Scena Wolności". W związku z tym w audycji również uwagi na temat trzech inscenizacji "Ksiąg Jakubowych" (najnowsza odbyła się 12.11.2022. w Teatrze Narodowym w Warszawie). 

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi: dobranoc" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Żołądkowski 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o dorosłych, którzy zachowują się jak młodzież i dzieci; uwielbiają kreskówki, bawią się zabawkami, ubierają się w młodzieżowym stylu. O tym w rozmowie z Małgorzatą Bulaszewską, kulturoznawcą i medioznawcą z Uniwersytetu SWPS. Ponadto Kirk Hammett, gitarzysta zespołu Metallica kończy 60 lat. Czy w takim wieku wypada jeszcze grać heavy metal, ubierać się jak metalowiec? Dla niektórych to kolejny przykład tzw. "zdziecinnienia". Przy okazji opowiemy o kunszcie gitarowym Kirka Hammetta. Ćwicząc na utworach Metaliki wielu młodych ludzi zaczynało naukę gry na gitarze. 

Z kolei w 1928 roku miała premierę pierwsza, długometrażowa i dźwiękowa kreskówka Walta Disneya z Myszką Miki. O nieprzemijającej modzie postaci stworzonych przez rysownika, a także o jego wpływach na nasze rodzime produkcje - Zbigniew Żmudzki, wieloletni szef Studia Se-Ma-For w Łodzi. 

​08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Wiesław Szczepański, poseł SLD (Lewica), szef Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Gośćmi audycji Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego oraz Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji o Ogólnopolskich Spotkaniach Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT w rozmowie z globtroterem Andrzejem Urbanikiem. W audycji również o Festiwalu "Narracje" w Gdańsku - w rozmowie z Martą Bańką z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, o Home Movie Day w Kinie Kosmos w Katowicach - w rozmowie z kierownikiem Filmoteki Śląskiej Instytucji Filmowej Silesia Film Andrzejem Tuziakiem oraz o Świątecznym Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu - w rozmowie z Zuzanną Morską z wrocławskiego Urzędu Miasta. 

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji o XXX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Energa CamerImage (do 19.11.2022, Toruń, patronat Trójki) - rozmowy z twórcami filmowymi reprezentowanymi w konkursach, gośćmi oraz organizatorami festiwalu, relacje reporterskie z festiwalu, a także wstępne podsumowanie. 

Ponadto o Festiwalu Filmów Azjatyckich Pięć Smaków - zapowiedzi programowe, rozmowa z Marcinem Krasnowolskim, selekcjonerem festiwalu. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Rafał Tomański

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

logo


23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Po ponad dwudziestu latach Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Ryszard Makowski z kabaretu OT.TO ponownie zawitali do studia nagrań. Efektem ich pracy jest płyta "Wesołych Świąt" wydana pod patronatem Polskiego Radia. O tym opowiedzą sami twórcy. 

W audycji również o tegorocznym przeglądzie filmów Etno "Kolędnicy i kowale - obrzędowość i rzemiosło w filmach z archiwum naukowego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie". Wydarzenie przybliży Magdalena Mich z Konstancińskiego Domu Kultury "Hugonówka". 

.

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Marta Zinkiewicz

Na talerzu zapiekane jajka - propozycja dla znudzonych jajecznicą wielbicieli jajek na śniadanie. Na kolację z kolei bruschetta z pieczoną papryką, kukurydza z masłem limonkowym albo carbonara z paloną brukselką. O tych daniach Małgorzata Minta, autorka książki "Kolacje".

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciek Wójcik

W audycji zaproszenie do Gdyni na wyjątkowe wydarzenie dla młodych naukowców - SienceCom 2022. To dwudniowy festiwal nauki, podczas którego uczniowie, studenci i młodzi naukowcy mają okazję zdobyć nowe umiejętności, nawiązać kontakty i zaprezentować swoje projekty badawcze z dowolnych dziedzin. Myślą przewodnią wydarzenia jest komunikacja naukowa, czyli dialog między naukowcami i "zwykłymi ludźmi".

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

W audycji "Wyspa Jadłonomia" - to spektakl familijny inspirowany cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek oraz propagowaną przez autorkę filozofią roślinnego gotowania. Premiera zaplanowana jest na 18 listopada na Scenie Malarnia w warszawskim Teatrze Studio. 

W audycji także odwiedziny Hotelu Ritz w Białymstoku - czyli zaproszenie na musical w Białostockim Teatrze Lalek . 

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

W audycji wizyta w Laboratorium Dobrej Konsumpcji i zaproszenie na warsztaty "Dobre wybory nic nie kosztują!" Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Poza tym o akcji "Nie dla Czarnego Piątku". 

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Spotkanie z Miłoszem Kasińskim, trenerem personalnym i zawodnikiem rugby. W audycji rozmowa o jego przygotowaniach treningowych, które opierają się przede wszystkim na treningu siłowym. Na czym najbardziej zależy zawodnikowi rugby: na masie ciała, sprawności czy szybkości? Co ląduje na talerzu rugbisty? Czy może jeść wszystko bo musi być wielki?

17.00-18.00 - "Teraz k-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Pogoda nas nie rozpieszcza, za oknami coraz szybciej robi się ciemno. Czas poprawić sobie humor k-popowymi piosenkami! Playlista pełna pozytywnych hitów od ulubionych idoli. 

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

W studiu Czwórki Maggy Moroz - raperka z Mrągowa. Artystka ma na koncie sporo singli i jedną EP-kę zatytułowaną "Embrion" oraz koncept album "Podbite gary".

Poza tym Duxius - muzyczny projekt Edyty Rogowskiej - kompozytorki, autorki tekstów, instrumentalistki oraz wokalistki mieszkającej w Berlinie. Projekt Edyty charakteryzuje różnorodność i łączenie - nie tylko brzmień czy odmiennych form sztuki. Duxius to również fuzja językowa, bowiem Edyta pisze piosenki aż w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Eklektyzm projektu odzwierciedla się również w jego brzmieniu, które bazuje na szeroko pojętej alternatywie, lecz śmiało zahacza o - często odległe od siebie - gatunki takie jak funk, indie, elektronika, rock, a nawet jazz.

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

W audycji grupa Pastry o swoim debiutanckim albumie "Cyan Fabrics With Stains on Them".

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

W audycji 100% muzyki house. Posłuchamy najnowszych wydawnictw od takich producentów jak Jeff Swiff, Jesse Bru, Byron The Aquarius ​czy Intr0beatz. Po północy do tańca zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Justyna i Miś na głównej ulicy pewnego miasta, wizyta w kilku zakładach usługowych, sklepów i sklepików. Czy słuchacze domyślą się czym się zajmują ich pracownicy, jak się nazywają i co musieli zrobić, aby stać się fachowcami w danych dziedzinach? 

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - O tym, jak awaria lodówki zaprowadziła radiowych podróżników w wyższe partie Karkonoszy.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Jakie sekrety kryją nasze domy? Czym są fundamenty, dlaczego w różnych krajach są różne okna, jak to możliwe, że piwnice czasami ciągną się pod wieloma domami.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Smok i Miś poznają i zbierają grzyby. Przy okazji dowiedzą się co znaczy powiedzenie "gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść".

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji Izabela Biernat, która pisze, ilustruje, śpiewa. Jeździ konno, naucza o przyrodzie. Ponad 25 lat jest związana z branżą muzyczną. Organizowała i produkowała szereg wydarzeń artystycznych, na mniejszą i największą (międzynarodową) skalę. Członkini Rady Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich IGMAP. Scenę zna z każdej strony. Obecnie postanowiła usunąć się nieco w cień. Wspiera mniej znanych twórców, sama powołała do życia projekt "Baśniowa Mowa". Pisze scenariusze i reżyseruje teledyski. Szuka dróg, by pielęgnować wysoką kulturę. Myśli o powołaniu fundacji, która scali wiele działań i promować będzie wartościowe projekty. Prywatnie mama nastolatki.

..

14.00 - "Szlakiem Chopina" - Kamila Stępień-Kutera

Lata 30. to w życiu Chopina jeden z momentów przełomowych. Radykalnie zmieniło się nie tylko jego życie - gdy opuścił Polskę - ale przeobrażeniu ulegał też jego styl kompozytorski. Widoczne to jest w koncertach fortepianowych, ale także w utworach: Fantazji na tematy polskie op. 13 oraz Andante spianato i Wielkim Polonezie Es-dur op. 22. 

21.00 - "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami.

Piotr Wojciechowski zaprasza na muzyczne zwiedzanie - Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. W programie muzyka związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Posłuchamy utworów Elsnera, Rossiniego, Kurpińskiego i - oczywiście - patrona naszej anteny.

22.00 "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Magdę Tagliaferro pamiętamy jako jurorkę kolejnych konkursów chopinowskich, znamy ją też z dość późnych nagrań, z których pamiętne są m.in. Polonez-Fantazja Chopina i V Koncert Saint-Saënsa. A jak francuska (choć urodzona w Brazylii) pianistka grała muzykę kompozytorów, w orbicie których się wychowała, których miała okazję znać osobiście? Przede wszystkim kolorową poezję Gabriela Fauré, ale też chwytliwego Reynaldo Hahna - albo obrazowego Debussy'ego, z którym wprawdzie nie miała okazji się przyjaźnić, lecz zapewne miała okazję słyszeć? Do tego jedno z najwcześniejszych nagrań koncertów fortepianowych Mozarta, kameralistyka z młodziutką gwiazdą Denise Sorian.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

KATAR 2022: MUNDIALOWE EMOCJE W SPECJALNYM SERWISIE INTERNETOWYM POLSKIEGO RADIA

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 19:30
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat opanuje piłkarska gorączka w związku z rozgrywanymi w Katarze mistrzostwami świata w piłce nożnej. Redakcja portalu PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotowała serwis, w którym będzie można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem w Katarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Seniuk: nic nie zmieniło się w moim życiu po tych urodzinach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 12:59
- Jestem osobą, która w ogóle nie przejmuje się takimi milowymi datami, "kiedy skończę 80 lat, to coś się skończy, coś się zacznie". Nie. Życie toczy się tak samo - mówiła Anna Seniuk na antenie radiowej Dwójki. Aktorka obchodzi 80. rocznicę urodzin. Swój piękny jubileusz świętuje w Programie 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maggy Moroz i Duxius - będzie o nich głośno?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 08:55
Zapraszamy na spotkania z wokalistkami Maggy Moroz i - w drugiej godzinie audycji - Edutą "Duxius" Rogowską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawski Festiwal Tanga i Muzyki Retro. Wyjątkowy koncert w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 10:30
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, podczas koncertu w ramach Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana usłyszeliśmy m.in. wyjątkowe kompozycje Jerzego Maksymiuka. To światowa premiera cyklu tang w stylu nowego retro. Koncert odbył się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundial na antenach Polskiego Radia - specjalne audycje i relacje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 08:00
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat kieruje swoją uwagę na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbywają się w Katarze. Jest to pierwszy mundial rozgrywany jesienią i ostatni - z udziałem 32 drużyn. Na antenach Polskiego Radia, które jako jedyne relacjonuje wszystkie mecze z MŚ, słuchacze znajdą transmisje i relacje, zapowiedzi, komentarze oraz ciekawostki związane z wydarzeniem. Portal PolskieRadio.pl przygotował unikatowy serwis: katar2022.polskieradio.pl, pełen zdjęć, dźwięków i filmów, na których można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem. Relacje i transmisje prowadzone są także w mediach społecznościowych stacji.
rozwiń zwiń