Polskie Radio

Niezwykłe wydarzenia, niecodzienne dźwięki. Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 17:00
Przed południem kolejna licytacja prac Przyjaciół Programu Pierwszego Polskiego Radia "Choinki Jedynki". Wieczorem w Dwójce retransmisja Gali przyznania Nagród Mediów Publicznych, a w Polskim Radiu 24 rozmowa z laureatem w kategorii Muzyka - Łukaszem Borowiczem. W Trójce z kolei reportaż o obrońcach lasu pod Włodawą, a w Czwórce audycje o dokonaniach studentów Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Polskie Radio Dzieciom zaprasza na rozmowy o nauczaniu w szkołach, które prowadzą stowarzyszenia religijne, zaś Polskie Radio Chopin - o poranku na spotkanie z amerykańskim pianistą, a wieczorem na spotkanie z muzyką pianistki z Francji. Sprawdź nasze propozycje!  
Propozycje Polskiego Radia to nie tylko audycje muzyczne i wywiady polityczne. To także spotkania z ważnymi artystami, ambitna rozrywka, najnowsze doniesienia sportowe i zaproszenia na wartościowe wydarzenia kulturalne. To również emisja słuchowisk, transmisje koncertów i wielkich gal oraz nadawanie reportaży i innych form dziennikarskich.
Propozycje Polskiego Radia to nie tylko audycje muzyczne i wywiady polityczne. To także spotkania z ważnymi artystami, ambitna rozrywka, najnowsze doniesienia sportowe i zaproszenia na wartościowe wydarzenia kulturalne. To również emisja słuchowisk, transmisje koncertów i wielkich gal oraz nadawanie reportaży i innych form dziennikarskich. Foto: shutterstock.com/Bricolage
logo

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Arkadiuszem Mularczykiem z Prawa i Sprawiedliwości, sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z kolei o godzinie 8.15 - spotkanie z Michałem Gramatyką z ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek 

W audycji m.in. kolejna licytacja prac Przyjaciół Programu Pierwszego Polskiego Radia "Choinki Jedynki" oraz codzienne konkursy - "Od małego dla dużego" i "Kto to? Co to?". 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

* Ostatnie badania nad łuszczycą potwierdziły, że nie istnieje uniwersalny pacjent. Oznacza to, że nowo opracowane leki biologiczne skuteczne w terapii w Azji - nie będą działały u pacjentów w Europie czy w USA. Sprawę komplikuje fakt, że w łuszczycy występuję zróżnicowanie wielogenowe a nie jak np. w chorobie nowotworowej za wywołanie raka odpowiada jeden lub dwa geny. O medycynie precyzyjnej powstałej na bazie ostatnich opracowań naukowych, o szukaniu źródeł łuszczycy w mikrobionie i o zadziwiającym wyniku niezadowolenia oraz braku zaufania do terapii genowej wśród ankietowanych pacjentów: prof. Witold Owczarek - dermatolog i prof. Brygida Kwiatkowska - reumatolog. 

* Odnaleziona krótka, lakoniczna notatka w archiwach Muzeum Pałacu w Wilanowie nt. kozińskich wód mineralnych otworzyła drogę do odtworzenia historii powstania pierwszego XVIII-wiecznego uzdrowiska w obrębie dóbr hr. Jana Tarnowskiego. Wykorzystywano tam do celów rekreacyjnych i leczniczych naturalne złoża wód mineralnych w Kozinie. Z odnalezionych materiałów dowiadujemy się jak urządzano to uzdrowisko, jakie doświadczenia chemiczne przeprowadzano by udowodnić prozdrowotne wartości wody oraz dokładne wskazówki terapeutyczne. O swoich odkryciach - historyk Tomasz Kuba Kozłowski.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok. 

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska. 

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji Wojciech Niedziółka, 19-letni skrzypek, student I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wojciech jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych, organizowanych w kraju i za granicą, a także półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W audycji rozmowa z artystą o najbliższej "Miejscówce z Dwójką", której będzie gospodarzem wraz z towarzyszącym mu pianistą, Krzysztofem Staniendą. To o godz. 9.30.

W audycji również: recenzja spektaklu "Idzie skacząc po górach wg Andrzejewskiego" - prapremiera w Teatrze Bogusławskiego w Kaliszu w reżyserii Igora Gorzkowskiego; wizyta w London's National Gallery; zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Claude Debussy La Mer, Première Suite d’orchestre – wyk. Les Siecles, dyr. François-Xavier Roth. 

11.1-12.00 - Ludwig van Beethoven Sonata na skrzypce i fortepian nr 9 A-dur "Kreutzerowska" op. 47, wyk. Renaud Capuçon - skrzypce, Martha Argerich - fortepian. 

12.05-12.45 - Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Kwartet smyczkowy C-dur "Dysonansowy" KV 465, wyk.: Izabella Szałaj-Zimak - skrzypce, Elwira Przybyłowska - skrzypce, Marek Czech - altówka, Michał Pepol - wiolonczela, Royal String Quartet. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Zbigniew Bargielski

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert muzyki ukraińskiej ze Studia Narodowego Radia Ukraińskiego. Borys Latoszyński III Symfonia h-moll; Cheries are ripening; Bend down, thick vines. Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, dyr. Volodymyr Syrenko; Orkiestra Muzyki Ludowej Ukraińśkiego Radia, Natalia Nikolaishin - sopran, Maria Lipińska - sopran, dyr. Sviatoslav Litvinenko. 

Koncert Narodowej Orkiestry Filharmonicznej w Kijowie (25.09.2021, Filharmonia Ukraińska w Kijowie). Walentyn Sylwestrow Meta-Waltz - poemat symfoniczny; Jewhen Stankowycz Concert-suite in retro style na skrzypce i orkiestrę. Wyk. Oleksander Semczuk - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, dyr. Volodymyr Sirenko. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Marcin Majchrowski

Karol Szymanowski / Piotr Moss Agawe op. 38, Izabela Kłosińska - sopran, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Aby uczcić długo oczekiwaną nominację na prestiżowe stanowisko Ministra Zdrowia, nowo mianowana brytyjska polityk opozycyjna Janet urządza przyjęcie dla przyjaciół w swoim londyńskim mieszkaniu - spektakl "Na zdrowie" to przewrotna, błyskotliwa, pełna napięć i skrajnych emocji tragikomedia z wielką klasą i typowym angielskim humorem, która obnaża hipokryzję, słabość i powierzchowność postaw bohaterów uważających się za intelektualną elitę. Reżyserem spektaklu jest gość audycji - Marcin Hycnar (rozmowa o godz. 16.30). 

Ponadto w audycji o nowo otwartych wystawach w Białymstoku i o wystawie akwarel w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - prowadzi Michał Szułdrzyński

Co upadek giełdy FTX mówi nam o świecie finansów, technologii i kryptowalut - czyli wnioski z historii upadku Sama Bankmana-Frieda. O tym w rozmowie z Bartoszem Paszczą z Klubu Jagiellońskiego.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-21.30 - "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Karol Furtak

Retransmisja Gali Nagrody Mediów Publicznych (5 grudnia 2022, Warszawa, Siedziba TVP). Wykonawcy: Katarzyna Cerekwicka, Anna Dąbrowska, Edyta Górniak, Marta Zalewska, Krzysztof Herdzin, Marek Piekarczyk, Janusz Radek, Tadeusz Seibert, Damian Ukeje, Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Grzegorz Urban. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Operacja Mundial – aut. Michał Nowak

"Oddzielmy sport od polityki" - to hasło towarzyszy każdym rozgrywkom sportowym, ale przy okazji mundialu wybrzmiewa bodaj najczęściej. Tymczasem sama formuła rywalizacji drużyn narodowych sprawia, że realizacja owego postulatu staje się po prostu niemożliwa. Zmagania sportowe rozgrywają się zawsze na tle historycznych i współczesnych waśni, uprzedzeń i sojuszów. Podczas turnieju pojawiają się też gesty, które potrafią przyćmić sportowe wydarzenia, jak choćby wywieszenie transparentów "Solidarności" podczas mundialu w 1982 roku. Co więcej, rządowe gwarancje są koniecznością przy ubieganiu się o prawo do organizacji turnieju. W walkę o tę możliwość włączają się zresztą sami politycy, którzy nie tylko bardzo często wchodzą w skład komitetów organizacyjnych, ale też wykorzystują mundial do własnych celów. Czy zatem można zaryzykować tezę, że nie tylko biznes, ale i polityka są podczas mistrzostw świata w piłce nożnej ważniejsze od sportu?  Zastanowimy się nad tym z Krzysztofem Kawą - współautorem książki "Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930-2026".

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Wojciech Błażejczyk The Science od Destruction, wyk. Wojciech Błażejczyk - gitara elektryczna, elektronika; Co_Relations, wyk zespół Elettrovoce; Strunofonie, wyk. Wojciech Błażejczyk - cytry preparowane, banjo, mandolina i inne. 

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / "Halandża. Opowiadania modernistów węgierskich", czyta Waldemar Barwiński. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz.

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Monika Małkowska

Audycja w 32 rocznicę śmierci Tadeusza Kantora. Bohatera audycji przywołuje wydana właśnie, kolejna książka Krzysztofa Miklaszewskiego "Światowy żywot Umarłej Klasy". Miklaszewski, reżyser teatralny i filmowy, dziennikarz i popularyzator sztuki, przez lata (1974-1987) aktor teatru Cricot 2, ma już na koncie kilka książek poświęconych Kantorowi. Pierwsze były "Spotkania z Tadeuszem Kantorem", potem "Kantor od kuchni", którą to publikację poprzedziło wydanie zbioru reportażowych nowel "Moi, Tadeusz Kantor (2001)", wreszcie "Między śmietnikiem a wiecznością", zbiór wypowiedzi i komentarzy wydobyty z archiwum Miklaszewskiego. Jak Kantor doszedł do swej unikalnej wizji teatru? Wiadomo, że drogą do tego teatru śmierci było malarstwo, potem happeningi. Jaką rolę odgrywało środowisko Grupy Krakowskiej? Przemiany (poodwilżowe) w Polsce? Jak rysunek i malarstwo przenikało się z teatrem, żywym człowiekiem? O tym Krzysztof Miklaszewski, dr Lech Stangret - historyk sztuki, kurator, były aktor teatru Cricot 2, autor książki "Tadeusz Kantor. Draings", dyrektor Fundacji im. Tadeusza Kantora, prywatnie bratanek Marii Stangret-Kantor, żony Tadeusza Kantora. 

02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko 

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan

W audycji m.in. o najczęściej wyszukiwanych frazach przez polskich użytkowników internetu. Google udostępnił dane na ten temat. Ponadto o tym - jak i czego szukają Polacy, a czego reszta świata. Poz tym o wyszukiwarkach, które również potrafią się mylić. Często te pomyłki bywają zabawne. O absurdalnych odpowiedziach, które zdarza się "dostać" od wyszukiwarek internetowych albo usłyszeć od wirtualnego asystenta.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, Polskie Stronnictwo Ludowe.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W cyklu "Trójka po królewsku" Waplewo Wielkie i urokliwy pałac, który dziś jest siedzibą Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Z kolei w cyklu "Niezła historia" - wydarzenie z roku 1852, kiedy we Wrocławiu została wystawiona komedia Gustava Freytaga "Die Journalisten". Kim był Gustav Freytag? Jakie znaczenie miało to wydarzenie? 

W audycji także o okultacji księżyca z Marsem. Zaćmienie Słońca samo w sobie jest okultacją, ponieważ tego terminu używa się do wyjaśnienia zjawiska zasłonięcia jednego ciała niebieskiego przez drugie. Okultacja to tylko jeden z przykładów tego, jak fascynujący jest ruch planet i jak zależności grawitacyjne ciał niebieskich wpływają na nasz układ słoneczny. O okultacji planet, zaćmieniach i innych zjawiskach w układzie słonecznym w rozmowie z astronomem profesorem Leszkiem Błaszkiewiczem. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Michał Żołądkowski 

79 lat temu urodził się Jim Morrison amerykański poeta, wokalista i twórca piosenek grupy The Doors. Był także prozaikiem, aktorem, reżyserem filmowym i scenarzystą. Zaliczano go również do grona tzw. poetów wyklętych. 

W audycji także o Młodzieżowym Słowie Roku 2022, którym wybrano wyraz essa. Wydarzenie zbiegło się z innym plebiscytem. Rada Językowa Oksfordu ogłosiła wyniki plebiscytu na słowo roku. Zwycięstwo należy do określenia goblin mode (tryb goblina) i zdaniem ekspertów idealnie oddaje współczesne nastroje społeczne. O tym Aneta Korycińska, oligofrenopedagog, autorka książek. 

"Hobbit" J.R.R. Tolkiena to najnowsza propozycja Teatru Jaracza w Łodzi. Premiera spektaklu odbędzie się 10 grudnia. Dzieło Tolkiena to klasyka literatury fantasy rozpowszechniona na całym świecie, również za sprawą ekranizacji Petera Jacksona. O tym Grzegorz Suski, reżyser spektaklu. 

Narodowe Centrum Kultury rozpoczyna kolejną odsłonę "Spotkań z Mistrzem", czyli cyklu twórczych spotkań stanowiących przestrzeń inspiracji do pracy w obszarze teatru, plastyki, tańca i muzyki. Kolejny cykl ma związek ze stuleciem przyłączenia części ziem Górnego Śląska do Polski. Uczestnicy z całej Polski będą mogli wziąć udział w zajęciach teatralnych, wokalnych, tanecznych, rękodzieła oraz etnodesignu, prowadzonych przez specjalistów zajmujących się rekonstrukcją oraz twórczymi opracowaniami folkloru śląskiego. O tym Ewa Zbroja z Narodowego Centrum Kultury.

W Hiszpanii rok 2023 został ogłoszony rokiem Pabla Picassa. W przyszłym roku minie 50 lat od śmierci tego wybitnego hiszpańskiego artysty. Z tej uwielbiana przez polskich turystów Hiszpania będzie areną niezwykle ciekawych wydarzeń kulturalnych. O dziełach tego wyjątkowego artysty - Piotr Bernatowicz, Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Sylwia Zadrożna 

Gościem Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - "Klub Trójki" Tomasz Zapert 

Czy Eugeniusz Bodo stanie się ikoną krajowej popkultury? O tym wszechstronnie uzdolnionym aktorze, którego zgon przez dekady stanowił zagadkę, powstało już kilka książek biograficznych. Jest stale obecny w prasie, radiu i telewizji. Piosenkarskie evergreeny z jego repertuaru wciąż goszczą na falach eteru, nierzadko sięgają po nie wykonawcy współcześni, zaś filmy z udziałem artysty oklaskują kolejne generacje Polaków. Ostatnio trafił również na deski teatralne. Za sprawą spektaklu "Obywatel Junod", według scenariusza i w reżyserii Jakuba Kornackiego, który będzie gościem audycji wraz z filmoznawczynią Mirelą Tomczyk i znawcą fonografii, Tomaszem Lerskim.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik 

22.10 - Reportaż w Trójce / "Strażnicy lasu" - Dominik Gil

Ponad dziesięć lat temu 60-hektarowy stary las w Korolówce w powiecie włodawskim z zasobów państwowych trafił w prywatne ręce. Wykorzystując zawiłości przepisów i rynkową koniunkturę właściciele chcieliby dziś prawdopodobnie zarobić na wykarczowaniu tego terenu. Włodawscy aktywiści i przyrodnicy chcą uchronić jednak cenną przyrodniczo nieruchomość przed wycinką. - Jak to możliwe, że las został przekształcony na grunty rolne? To w ogóle bardzo ciekawe, że można zrobić taką zamianę - zauważa Edyta Gałan z Inicjatywy Między Drzewami we Włodawie. - Ktoś musiał widzieć chyba, co tutaj na tym terenie rośnie. Chyba, że nie widział lub nie chciał widzieć - dodaje. Organizacja zwróciła się z prośbą o interwencję między innymi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. W reportażu również miłośnik i fotograf przyrody Mieczysław Kozioł, Joanna Gryglicka z Urzędu Gminy Włodawa, starosta włodawski Andrzej Romańczuk i Janusz Holuk, naczelnik chełmskiego wydziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. 

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz 

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

Od ponad 40 lat Val Kilmer dokumentuje swoje życie. Obraz "Val" opowiada o tym, co to znaczy być artystą i złożonym człowiekiem. W filmie "Nitram" reżyser Justin Kurzel dostarcza kolejne studium narodowych traum Australii. Natomiast "Świąteczny duch" to musicalowa wersja "Opowieści wigilijnej", gdzie główne role zagrali Ryan Reynolds i Will Ferrell.

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Dyrygent Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. Artysta przygotowuje się obecnie do muzycznej premiery w Filharmonii w Szczecinie. W audycji również o najciekawszych nowościach filmowych. 

.


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Katarzyna Dydo

Młodzi aktorzy i świąteczne poezja - czyli zaproszenie na III Krakowski Salon Poezji w Łodzi, zatytułowany "Boże Narodzenie Poetów". Goście usłyszą wiersze w interpretacji młodych, debiutujących aktorów - Karoliny Bednarek i Bartosza Cwalińskiego.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Zwycięstwo programistów Politechniki Warszawskiej! Spośród 2500 uczestników hackathonu (maratonie programowania) pierwsze miejsce zajęli geoinformatycy: Kamil Choromański, Alicja Łobodecka, Jakub Łobodecki i Mateusz Białek. Programiści opracowali najlepszy system wykrywania szkodliwych postów w mediach społecznościowych.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

W audycji o akcji studentek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: jak wyjaśnić rodzicom czym jest dieta wegańska i jak przygotować takie święta?

20.00-21.30 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Gościem audycji Aleksandra Zbroja, dziennikarka i reportażystka, autorka książki "Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu".

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - GrubSon

Dokonania legendarnej hiphopowej grupy A Tribe Called Quest, czyli jednej z największych muzycznych inspiracji Grubsona. Zabrzmią najlepsze i najważniejsze utwory Amerykanów.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Czy wiedzieliście, że ryby mają nosy, ale nie służą im one do oddychania, a psy mają zawsze mokre nosy, żeby lepiej czuć zapachy? Gościem audycji Dorota Rokita z Cywilnej Grupy Poszukiwacza Tropiciele, która zdradzi tajemnice psiego węchu.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Kim jest wirtuoz? W audycji o znanych wirtuozach w muzyce.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Były pieski, czas na koty. Lwy, tygrysy i dachowce. Przyjrzymy się dziś kotowatym - kotom dzikim i domowym. W czym pomaga im ogon, czym są wibrysy i dlaczego w starożytnym Egipcie kot był otoczony szczególną czcią.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Już za kilka dni finał Konkursu Eurowizji Junior 2022. W audycji o uczestnikach konkursu i prezentacje wybranych utworów.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak wygląda nauczanie w szkołach religijnych? Jak profil szkoły determinuje plan nauczania i przebieg zajęć? Jakie wartości są pierwszoplanowe i jak jest wymagany podstawowy program nauczania, z rozwinięciem wynikającym z wiary oraz jak ważna jest jej obecność i rola dla uczniów oraz nauczycieli? O tym goście - przedstawiciele Zespołu Szkół Chrześcijańskich "Samuel", Szkoły Sióstr Niepokalanek oraz Zespołu Szkół Żydowskich - Lauder Morasha. 

 

..

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Beata Stylińska

W audycji sylwetka i interpretacje Garricka Ohlssona - amerykańskiego pianisty i zwycięzcy VIII Konkursu Chopinowskiego (1970). W wykonaniu artysty dzieła Fryderyka Chopina: Fantazja f-moll op. 49, Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 (wyk. NOSPR pod batutą Jerzego Maksymiuka), a także wybrane mazurki i nokturny.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

W audycji: Harold w Italii - symfonia w czterech częściach op. 16 Hectora Berlioza (wyk. Orchestre du Capitole du Toulouse, dyr. Michel Plasson) i Dwie pieśni na głos, altówkę i fortepian op. 91 Johannesa Brahmsa (wyk. Gerard Caussé, Francois-Réné Duchable, Nathalie Stutzmann).

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterką audycji znakomita, choć nieco dziś zapomniana francuska pianistka Monique Haas, której pianistyczny rodowód, mimo iż wirtuozka żyła w latach 1909-1987, dzięki jej artystycznym mentorom wywodzić można wprost z tradycji wykonawczej Fryderyka Chopina. Podczas dwóch godzin spotkania z olśniewającą sztuką Haas - m.in. muzyka Ravela (w tym Koncert fortepianowy G-dur) i miniatury patrona anteny. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2022". Ludzie kultury i sportowcy wykonali świąteczne obrazki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 15:20
Z udziałem małżonki prezydenta Agaty Korhnauser- Dudy w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie odbyło się malowanie obrazków pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczne prace wykonywali przyjaciele radiowej Jedynki: wybitne postaci świata kultury, rozrywki, nauki i sportu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co piąty Polak słucha Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 16:50
Polskie Radio ma 20 proc. udziału w rynku słuchalności. Oznacza to, że co piąty słuchacz radia spędza czas przy programach Polskiego Radia. Opublikowane przez Krajowy Instytut Mediów - po raz pierwszy w Polsce - wyniki badań pasywnych odbioru stacji radiowych dają publicznej rozgłośni drugie miejsce spośród wszystkich nadawców radiowych. Dane prezentują wyniki za listopad tego roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": "Spekulant" Józefa Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 07:03
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", sięgamy po raz kolejny do twórczości Józefa Korzeniowskiego, urodzonego pod koniec XVIII wieku przedstawiciela powieści i dramatu romantycznego, cenionego poety oraz nowelisty, nazywanego najznakomitszym komediopisarzem epoki obok Fredry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: jestem współakuszerem przypomnień muzyki polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 09:15
- Podróżując po Polsce, rozmawiając z melomanami, muzykami orkiestr, kładziemy nacisk na to, jak ważna jest rola edukacji i docierania z muzyką, transmisjami ze świata, transmisjami operowymi, koncertowymi, muzyką nową i najnowszą. To są fantastyczne rzeczy i trzeba je wspierać i o nich mówić - mówił w Dwójce maestro Łukasz Borowicz. Dyrygent został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń